Turystyka dla wszystkich
Od kiedy Polska należy do Unii Europejskiej, wzrosło zainteresowanie problemami osób niepełnosprawnych. Często zdarza się, że osoby te nie mogą same skorzystać z praw im przysługujących. Główną odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponosi społeczeństwo, a także wybrany przez nie rząd.
Pomimo różnych działań podejmowanych przez liczne organizacje pozarządowe, m.in. przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajobrazowe, uczestniczenie w turystyce ludzi niepełnosprawnych jest na bardzo niskim poziomie. Jest to spowodowane istnieniem różnych barier. Nie tylko tych architektonicznych, finansowych czy gospodarczych, ale przede wszystkim psychologicznych i społecznych.
Aby hasło „Turystyka dla wszystkich” nie pozostało pustym sloganem, konieczne jest podjęcie działań. Tym właśnie celom służy realizowany od 2008 projekt PTTK „Turystyka dla wszystkich”. Celem projektu jest upowszechnienie wśród osób niepełnosprawnych aktywnego spędzania wolnego czasu. Głównie poprzez turystykę, a także krajoznawstwo.
Akcja jest ogromną szansą dla osób niepełnosprawnych na wzięcie udziału w aktywnym poznawaniu gór, lasów, szlaków wodnych oraz czerpaniu radości, jaką daje przebywanie wśród innych ludzi. Ale przede wszystkim przełamywania własnych barier, nabrania pewności siebie oraz odnoszenia sukcesów.
Na stronie projektu ( www.turystykadlawszystkich.pl) powstała baza obiektów noclegowych, restauracji, szlaków przystosowanych dla ludzi niepełnosprawnych. Ale to nie wszystko. PTTK organizuje również wystawy, koncerty, a także promuje różne akcje ( np. „Kraków przygotował mapy dla niewidomych turystów.”) skierowanych do ludzi niepełnosprawnych.
Takich stowarzyszeń jest niedużo. Należałoby coś zrobić w kierunku rozwiązania tego problemu. W porównaniu z innymi krajami Unii wypadamy dość niekorzystnie. Tam od wielu lat funkcjonują odpowiednie programy wsparcia osób niepełnosprawnych.
Źródło: ttg.com.pl
Foto: mdh.pl
ostatnia zmiana: 2011-11-11