Bornholm dla aktywnych

Spokojny Bornholm, urocza duńska wyspa położona bardzo blisko Polski, zdecydowanie różni się od reszty Danii. A to za sprawą ciepłego, iście śródziemnomorskiego klimatu, dzięki któremu na Bornholmie rosną figi. Egzotykę wyspy poczujecie z chwilą, gdy postawicie stopę na jej gościnnym wybrzeżu. Idźcie na spacer plażą w Dueodde, której niespotykanie drobny i delikatny piasek używany był niegdyś do wyrobu klepsydr.

Cieszcie się słońcem – jest go tu więcej niż gdzie indziej w Danii. Ciepłe promienie znajdą Was zarówno na klifowym wybrzeżu ze wspaniałym widokiem Hammershus- największych ruin zamku w północnej Europie, jak i w trakcie rowerowej przejażdżki przez Almindingen- trzeciego pod względem wielkości obszaru leśnego w Danii. Spacerując po wyspie napotkacie kolorowe domki rybaków zanurzone w przepysznej zieleni winogron i drzewek figowych.

Umiarkowany klimat, wspaniałe plaże z drobnym, białym piaskiem na południu wyspy i strome skały w jej północnej części- wszystko to sprawia, że Bornholm jest prawdziwym magnesem dla turystów. Życzliwi mieszkańcy tej wyspy chętnie pokażą Wam jej urzekający pięknem krajobraz.

Bornholm dla aktywnychSchowek18.jpg

Wakacje na rowerze, z kijem golfowym lub na jachcie… to wszystko możliwe jest na Bornholmie. Wyspa dzięki swej zróżnicowanej budowie oferuje kilkanaście sposobów, by aktywnie wypoczywać. Jeśli lubisz grać w golfa, na Bornholmie masz do dyspozycji cztery osiemnastodołkowe pola, każde o innym charakterze. A na miłośników żeglowania czeka 19 niewielkich uroczych zatok – wyspa ma tylko 587 kilometrów kwadratowych, a więc do wybrzeża z dobrym wiatrem nigdy nie jest daleko. To dobra wiadomość dla wielbicieli windsurfingu, wietrzne plaże Balka i Dueodde zapewniają świetne warunki zarówno dla nowych amatorów tego sportu, jak i doświadczonych surferów.
Podczas gdy południowo-wschodnia część wyspy zapewnia łagodne zejście do morza po szerokiej, piaszczystej plaży, część północno-zachodnia, ze wznoszącymi się dumnie ruinami zamku Hammershus oferuje zupełnie inne możliwości. To miejsce wprost wymarzone dla wielbicieli wspinaczki, w sezonie letnim klifowe wybrzeże północnego Bornholmu stanowi magnes dla miłośników tej aktywności.

Zasłużoną popularnością cieszy się najdłuższy w Danii wyciąg linowy poprowadzony ponad wodami „Opalowego Jeziora”. Podróż rozpoczyna się z brzegu na wysokości 50 metrów, by z maksymalną prędkością 55km/godz. pokonać trasę o długości 290 metrów. Z wyciągu można skorzystać od 27 czerwca do 9 sierpnia.
Nie bez powodu Bornholm jest nazywany rajem dla rowerzystów. 235 kilometrów ścieżek rowerowych, wyznaczonych z daleka od ulicznego ruchu, zadowoli nawet najbardziej wybrednych amatorów tego sportu. Ścieżki są tak poprowadzone, by łatwo można było zatrzymać się na odpoczynek na campingu, polu namiotowym, w schronisku młodzieżowym, czy hotelu. A do zobaczenia i zwiedzenia jest po drodze sporo atrakcji: Muzeum Historii Naturalnej NaturBornholm z ciekawymi interaktywnymi ekspozycjami, park wodny Joboland, Centrum Średniowiecza, a także wytwórnie szkła artystycznego i wędzarnie śledzi. Warto też zatrzymać się, by spróbować słynnych w całej Danii słodyczy z małej wytwórni w Snogebaek i Svaneke.

Bornholm od morza, czyli podwodna przygoda

Nurkowanie na Bornholmie to zdaniem doświadczonych nurków jedno z najciekawszych i najbardziej zaskakujących przeżyć w wodach Bałtyku. Warto rozpocząć pod okiem doświadczonych instruktorów z bazy Dykkergaarden w Ronne, gdyż w dużej mierze nurkowanie na wyspie uzależnione jest od kierunku wiatru i wysokości fal. Redakcja magazynu „Nurkowanie”, która spędziła tydzień na wyspie, testując ją od strony potrzeb wielbicieli „wielkiego błękitu” rozpoczęła nurkowanie w Sorthat znajdującym się na zachodnim brzegu wyspy.  Schowek22.jpgRedaktor Naczelny, Aleksander Ostasz tak opisuje swoje wrażenia: „wchodzi się do wody z piaszczystej plaży, ale już jakieś 10 metrów od brzegu pojawiają się fantastycznie uformowane przez morze przepiękne formacje skalne. Brązowo-piaskowe skały porośnięte są bujną zieloną roślinnością, wśród której dosłownie kipi życie. Pod wodą spotykaliśmy różnego rodzaju raczki, kiełże i krewetki, pojawiły się równie z mniejsze lub większe ryby, a nad naszymi głowami przepływały ptaki”.

Najlepsze miejsce nurkowe na Bornholmie Hullehahv w pobliżu Svaneke, również nie sprawiło zawodu naszej ekipie: „do wody wchodzimy w pobliżu latarni morskiej i rozpoczynamy podróż wśród fantastycznych, poprzeplatanych gdzieniegdzie krasnorostami morszczynowych lasów, które pokrywają dosłownie każdy wolny kawałek podwodnej powierzchni. Na początku trudno uwierzyć, że jest to ten sam co i u naszych brzegów Bałtyk. Wśród tej istnej podwodnej dżungli można pływać godzinami, roi się tu bowiem od przeróżnych form życia”.

Doświadczonym nurkom Bornholm oferuje również nurkowanie wrakowe, jednym z najciekawszych jest bez wątpienia wrak Fu Shan Hai, największy spoczywający w wodach Północnej Europy, czy mniejsze zatopione w pobliżu Ronne jednostki. Prawdziwe wyzwanie stanowi również wrak drewnianego żaglowca Ada z 1867, spoczywający obok Svanake, na głębokości 40 metrów.

Rejs na archipelagu

Będąc na Bornholmie, warto wybrać się na dwie maleńkie wysepki: Christianso i Frederikso, liczące około stu mieszkańców. Wyspy są ufortyfikowane i pozostają pod zarządem duńskiego Ministerstwa Obrony. Oprócz 20 zatrudnianych przez ministerstwo pracowników na wyspach mieszkają rybacy oraz… artyści, których przyciągnęło tu piękno lokalnej przyrody. Na głównej wyspie działa jeden mały hotel z karczmą oraz miniaturowe pole biwakowe na 20 namiotów. Konserwator przyrody zabronił nie tylko budowania tu nowych domów, ale także wprowadził zakaz używania samochodów oraz hodowli psów lub kotów ze względu na możliwość zanieczyszczenia wody pitnej. Miniarchipelag przyciąga rocznie aż 75 tysięcy turystów przybywających tu na kilkugodzinne wycieczki małymi statkami z portów w Allinge, Gudhjem i Svaneke na Bornholmie

Więcej

ostatnia zmiana: 2011-11-11
Komentarze
Polityka Prywatności