Cardiff - serce walijskiego sportu i kultury

Cardiff – stolica Walii - z 330 parkami i ogrodami cieszy się opinią jednego z najbardziej zielonych miast w Wielkiej Brytanii. Spomiędzy zieleni przebijają dwujęzyczne napisy, w języku angielskim i walijskim.

Równie wszechobecny jest herb miasta - czerwony smok, którego małe, szklane figurki widnieją w sklepach z pamiątkami, a duże wizerunki zdobią jeżdżące po mieście śmieciarki. Cardiff to nie tylko fascynujące obiekty historyczne pochodzące z czasów rzymskich, ale również miasto rozrywki oraz dynamicznie rozwijającej się sceny kulturalnej. To wymarzone miejsce zarówno dla tych, którzy potrafią spędzać czas delektując się historią uwiecznioną w muzeach, jak i dla tych, którzy uwielbiają atmosferę  festiwali, miłośników teatralnych przedstawień oraz fanów muzyki koncertowej. To również serce walijskiego futbolu i rugby, nic więc dziwnego, że stolica ta przyciąga jak magnez młodszych i starszych  turystów. 

   

Przeszłość

Cardiff oficjalnie zostało stolicą Walii w 1955 roku, choć historia tego miasta jest znacznie dłuższa. Już w 75 roku n.e. Rzymianie wznieśli tu fort, którego ruiny stały się podwaliną dla późniejszej średniowiecznej budowli. Na początku XX w. Cardiff stało się największym na świecie portem przeładunkowym węgla, wykorzystując połączenia kolejowe z kopalniami w południowej Walii. Ogromne zyski płynące z eksportu tego surowca umożliwiły władzom miasta oraz prywatnym właścicielom inwestycje w architekturę metropolii. Cardiff łączy w sobie dwa centra. Pierwsze z nich to stare miasto z edwardiańskimi i wiktoriańskimi budynkami oraz neogotyckim zamkiem. Został on wzniesiony na rzymskich fasadach w okresie wiktoriańskim przez III markiza Bute oraz architekta Williama Burgesa. Forteca łączy style klasyczne, arabskie i średniowieczne. Z kolei drugie centrum powstaje wokół Inner Harbour nad zatoką Cardiff. Stąd można podziwiać Pier Head Buliding wzniesiony dla Cardiff Railway Company inspirowany indyjską architekturą.

Narodowe Muzeum Walii (National Museum of Wales)

W muzeum tym (wstęp bezpłatny) obok malarstwa pokazywana jest ekspozycja poświęcona Walii. To niezwykła przygoda intelektualna dla spragnionych pasjonatów zarówno historii jak i sztuki . W galerii mieści się unikatowa kolekcja malarstwa z okresu impresjonizmu. W 2007 roku Muzeum będzie obchodziło stulecie, w związku z czym wystawione zostaną najsłynniejsze dzieła impresjonistów, takich jak Renoir, Monet czy Cezanne.  

 

Stadion Milenium

Sportowe i rekreacyjne centrum Cardiff istniało już 150 lat zanim zostało ono oficjalnie stolicą Walii.  Jego rozwój następował etapami, ale bardzo dynamicznie, podobnie jak całego miasta – najszybciej rosnącej się stolicy w Europie. To właśnie na tym stadionie miało miejsce uroczyste otwarcie Mistrzostw Świata w Rugby w 1999. Tutaj rozgrywane są mecze piłkarskie reprezentacji Walii, a także zawody żużlowe. Na stadionie często goszczą gwiazdy światowej muzyki dając koncerty międzynarodowej jak też walijskiej publiczności. W tym roku 30 sierpnia właśnie tam będzie można usłyszeć fenomenalnych the Rolling Stones. Stadion Milenium to duma Walijczyków, dzięki niemu kibice oraz widzowie przez długie lata będą świadkami najważniejszych, nie tylko dla Walii, wydarzeń. Nic więc dziwnego, że odmłodzone serce walijskiego sportu stało się sercem całego kraju.

 

Festiwale w Cardiff

Cardiff organizuje spektakularne festiwale odbywające się w ciągu całego roku. Kalendarz imprez jest bardzo napięty oferując karnawały, jarmarki uliczne, parady i liczne wydarzenia sportowe. Największą popularnością cieszy się 40-dniowy uliczny Cardiff Festiwal, podczas którego ludzie wychodzą na tętniące życiem ulice i bawią się do białego rana. W tym roku w można było zobaczyć ponad 100 pokazów, w których uczestniczyło 11 grup teatralnych z całego świata. Tegorocznymi gośćmi byli Circ Panic z Hiszpanii, Macadam Piano z Francji, Companie de Quatre Saisons z Belgii, jak i Daredevil Chicken Club ze Stanów Zjednoczonych. Częścią Festiwalu Cardiff jest MAS Carnival – karnawał maskarady inspirowany karaibskimi imprezami, podczas którego celebruje się różnorodność kulturową wyrażaną w ekstrawaganckich kostiumach

i kreacjach. Uliczne parady artystów, zespołów oraz karnawałowych platform z uczestnikami w maskach i olbrzymimi kukłami, bawią się przy latynoskich rytmach samby, bębnach, punjabi i afrykańskich tamtamach. Parada rozpoczyna się na London Square, przemieszcza wzdłuż Bute Street a kończy na Road Dahls Square, gdzie znajduje się główna scena z Dj’ami. 

Dla fanów sceny muzycznej Cardiff przygotowuje co roku cykl walijskich koncertów (Welsh Proms) w St David’s Hall, a na poszukiwaczy rozkoszy podniebienia czeka Międzynarodowy Festiwal Jedzenia i Picia (International Food and Drink Festival). Amatorzy sztuki mogę udać się do Centrum Chapter Arts – miejsca, które swą różnorodnością wzbudza zainteresowanie ludzi. W Centrum można podziwiać teatralne przedstawienia oraz sztuki, bądź stać się uczestnikiem licznych festiwali, a także zasięgnąć bezcennych rad na temat sztuki.

 

Cardiff - dziecięcy raj

Cardiff to również stolica oferująca wachlarz możliwości dla najmłodszych turystów. Młodzi naukowcy będą zachwyceni the Techniquest - największym w Wielkiej Brytanii Parkiem Nauki i Techniki, w którym znajduje się ponad 150 interaktywnych ekspozycji. Młodzież może udać się do Planetarium, Teatru Nauli czy Sali Odkryć. Dla dzieci świetnym miejscem jest również Barry Island Pleasure Park oddalony od Cardiff 13 km. Znajdują się tam salony gier oraz wesołe miasteczko, będące doskonałą formą rozrywki dla całej rodziny.

 

Więcej informacji: www.visitbritain.com/pl


Komentarze
Polityka Prywatności