Podróże i rekreacja

Źródło
W mieście Staré Město u Uherského Hradiště, na terenie dawnej cukrowni, znajdziemy nietypowy ogród zoologiczny, którego mieszkańcy to zwierzęta wykonane ze złomu.
Podróżując po regionie południowych Czech, wzdłuż rzeki Wełtawy, znajdziemy liczne perełki architektury: zamki, pałace i klasztory. W sezonie letnim wiele obiektów proponuje ciekawe programy kulturalne, między innymi wystawy, koncerty czy jarmarki rzemiosł.
Na początku sierpnia w ośrodku górskim Dolní Morava, leżącym w pobliżu granicy z Polską (19 km od Międzylesia), otwarto najdłuższy tor bobslejowy w Czechach i drugi co do wielkości w Europie, tak zwany Mamuci tor bobslejowy.
4 pory rozwoju wina (4. roční období vývoje vína) termin: 6. 9. 2019 miasto: Borotice
Już po raz ósmy miłośnicy szkła i biżuterii będą mogli podziwiać wystawę „Kruche piękno“ w Jabloncu nad Nisą (40 km od Szklarskiej Poręby) od 8 do 11 sierpnia. Na zwiedzających czekają także warsztaty artystyczne. Będzie można samodzielnie wydmuchać i pomalować szklaną ozdobę, a także podziwiać wyrób figurek i innych ozdób ze szkła. Nie zabraknie także pokazów mody i występów muzycznych.
Motocyklowe mistrzostwa świata w Brnie są najbardziej prestiżową imprezą tego typu w Czechach. Historia toru wyścigowego im. T. Masaryka sięga roku 1930. Od roku 1965 goszczą tu najbardziej prestiżowe zawody motocyklowe na świecie - MotoGP. Obecny tor powstał w latach 1985-1987 i należy do najnowocześniejszych torów spełniających najsurowsze kryteria wymagane przy organizowaniu prestiżowych zawodów motocyklowych.
Stadnina Kladruby nad Labem i górniczy krajobraz kulturowy Erzgebirge/Rudawy są od dzisiaj na liście UNESCO. Zdecydował o tym Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO na spotkaniu w Baku w Azerbejdżanie.
Trzeba pokonać dziesiątki schodów i lęk wysokości, by w nagrodę podziwiać przepiękny krajobraz, niczym z  lotu ptaka. Amatorzy wspinaczek i zapierających dech w piersiach widoków znajdą w Czechach liczne wieże widokowe, wznoszone tu już od XIX wieku.
Czechy mogą pochwalić się ponad setką mniejszych i większych wodospadów. Poniżej prezentujemy jedne z najpiękniejszych.
Piękno czeskich zamków i pałaców podkreślają rozległe parki i ogrody w stylu francuskim czy angielskim, w których można podziwiać unikatową roślinność i odpocząć w romantycznych altanach.
Na turystów w czeskich ośrodkach górskich czekają w sezonie letnim liczne nowości. Wartość inwestycji w letnie atrakcje wyniesie ogółem ponad 200 milionów koron (około 3,5 miliona zł).
Miłośnikom kuchni czeskiej polecamy wiosenną wycieczkę do Czech na festiwal gastronomiczny. Oprócz smakołyków miejscowej kuchni, na gości czeka dobre czeskie piwo czy morawskie wino.
W sobotę 13 kwietnia zostanie symbolicznie zainaugurowany sezon turystyczny na trasie rowerowej wiodącej wzdłuż Łaby. Imprezy dla cyklistów odbędą się w trzech największych miastach kraju usteckiego: w Litoměřicach, w Ústí nad Labem i w Děčínie.
W tym roku Praga będzie świętować 291 rocznicę kanonizacji świętego Jana Nepomucena, najsłyniejszego czeskiego świętego, patrona Pragi i wodniaków. Uroczystości odbędą się tradycyjnie 15 maja, w przeddzień święta Jana Nepomucena.
Tradycyjne jarmarki wielkanocne odbywają się w każdym czeskim mieście, na zamkach, w pałacach i w skansenach. Można tam zakupi piękne dekoracje świąteczne, spróbować regionalnych przysmaków i poznać tradycyjne zwyczaje świąteczne.
Tradycyjnie na przełomie marca i kwietnia czeskie zamki i pałace rozpoczynają sezon wiosenno – letni. Na zwiedzających czekają liczne imprezy kulturalne, nowe ekspozycje i trasy zwiedzania. Coraz więcej zamków i pałaców, z myślą o turystach z Polski, oferuje zwiedzanie z polskojęzycznymi przewodnikami, audiobookami lub przynajmniej drukowanymi tekstami w języku polskim.
Jedną z największych na świecie kolekcji solniczek znajdziemy w mieście Slaný (po polsku Słony), leżącym około 37 km na północny zachód od Pragi. Dzięki darczyńcom z Czech i zagranicy, kolekcja rozrosła się do około 2800 eksponatów i nadal się powiększa. Zobaczymy tu solniczki o najróżniejszych kształtach i rozmiarach, ceramiczne, parcelanowe, plastikowe, szklane i drewniane. Ciekawostką jest największa na świecie solniczka mierząca ponad 120 cm wysokości, która pomieści aż 40 kg soli.
Według danych czeskiego Narodowego Instytutu Zabytków (NPÚ), w roku 2018 państwowe zamki i pałace w Czechach odwiedziło 5,5 miliona turystów, podobnie jak w latach ubiegłych. Narodowy Instytut Zabytków zarządza około setką zabytkowych obiektów.
Według danych Czeskiego Urzędu Statystycznego (ČSÚ), w czeskich hotelach, pensjonatach i na kempingach w roku 2018 zakwaterowało się 21,3 miliona gości, o 1,3 więcej w porównaniu z rokiem 2017. Niemal połowę tej liczby stanowili turyści zagraniczni. W obiektach zbiorowego zakwaterowania goście spędzili ogółem 55,5 miliona nocy.
Najsłynniejsze uzdrowiska czeskie – Karlowe Wary, Mariańskie i Franciszkowe Łaźnie – starają się, wspólnie z kolejnymi jedenastoma europejskimi kurortami, o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności