Wspaniała atmosfera czeka na melomanów na tradycyjnych festiwalach muzycznych, które latem zagoszczą w Czechach.
Miłośnikom czeskiego piwa polecamy udział w festiwalach piwnych, na których nie zabraknie pysznego jedzenia, atrakcyjnych programów muzycznych, zabawnych konkursów, zwiedzania browarów i przede wszystkim degustacji ulubionego napoju.
W czerwcu upływa dokładnie 390 lat od położenia kamienia węgielnego pod budowę praskiej Lorety.
Zamki, pałace i historyczne miasta w Czechach świętują w roku 2016 siedemsetną rocznicę narodzin króla Karola IV. W sezonie letnim szykują ciekawe imprezy historyczne i kulturalne nawiązujące do okresu panowania tego wielkiego władcy.
Przed 150 laty pod Hradcem Kralove doszło do starcia 430 tysięcy żołnierzy, w ramach wojny prusko-austriackiej. Była to największa bitwa na ziemiach czeskich. Na placu boju pozostało ponad 16 tysięcy rannych i poległych.
Najlepsi czescy producenci wyrobów szklanych i biżuterii oraz szkoły szklarskie i artyści zaprezentują swe dzieła na wystawie w Pałacu Toskańskim w Pradze od 3 czerwca do 28 sierpnia.
Czeskie ośrodki górskie oferują w sezonie letnim wiele nowości i wspaniałych atrakcji dla dzieci i dorosłych.
Miłośnicy turystyki rowerowej mogą cieszyć się trasami rowerowymi w Jesionikach, Beskidach, Karkonoszach czy w Czeskim Raju. Udogodnieniem dla cyklistów są kursujące tam cyklobusy, czyli autobusy do przewozu rowerów.
W dniach od 12 maja do 4 czerwca 2016 roku zapraszamy na 71 edycję najważniejszego festiwalu muzyki klasycznej w Czechach z udziałem wielu artystów z zagranicy.
Już w najbliższy weekend 7-8 maja wystartuje w Pradze Volkswagen Maraton, jeden z najpopularniejszych maratonów biegowych na świecie. Zawodnicy wyruszą z Rynku Staromiejskiego, do pokonania mają trasę o długości 42,195 km wiodącą przez zabytkowe centrum miasta.
Wszystkich miłośników dwóch kółek organizatorzy zapraszają od 13 do 15 maja do miejscowości Velke Karlovice w czeskich Beskidach na 3 Nations Bike Festival, wielki festiwal rowerowy na pograniczu Czech, Słowacji i Polski.
Państwowe zamki i pałace, będące pod opieką Narodowego Instytutu Zabytków w Czechach wkrótce zainaugurują sezon wiosenno – letni. Na zwiedzających czekają liczne imprezy kulturalne nawiązujące do 700 rocznicy narodzin króla Karola IV. W nadchodzącym sezonie zabytkowe obiekty szykują także wiele niespodzianek – nowe trasy zwiedzania, wystawy, otwarcie pomieszczeń niedostępnych do tej pory dla publiczności.
Pałac Arcybiskupi w mieście Kroměříž na Morawach Wschodnich zaprasza na pierwszą w Republice Czeskiej, unikatową wystawę jedynej wiernej kopii Całunu Turyńskiego.
Zakochanych powinni wybrać się do Pragi, jednego z najpiękniejszych miejsc na świecie, nazywanej rajem romantyków. Niezapomnianym przeżyciem będzie spacer wąziutkimi uliczkami oświetlonymi latarniami gazowymi, rejs łodzią po Wełtawie, wieczór w przytulnej kawiarni czy gospodzie lub udział w przedstawieniu w jednym ze słynnych czarnych teatrów. Na wspaniałą ucztę dla wszystkich zmysłów zaprasza praskie muzeum czekolady.
W roku 2016 minie 700 lat od narodzin czeskiego króla i rzymskiego cesarza Karola IV (1316–1378), jednej z najwybitniejszych postaci w dziejach Europy. Które miejsca w Pradze pokazałby zwiedzającym ten władca, jeżeli wystąpiłby w roli przewodnika?
W czeskim ośrodku górskim Dolní Morava tuż przy granicy z Polską (19 km od Międzylesia) na początku grudnia ubiegłego roku otwarto niezwykłą atrakcję – Ścieżkę w obłokach. Jest to trasa widokowa umieszczona na wysokości 55 metrów, zbudowana na górze Slamník, na wysokości 1116 m n.p.m.
Kierowcy wybierający się po 1 listopada do Czech muszą pamiętać o obowiązku posiadania opon zimowych.
Największe w Czechach degustacje wina zaczynają się już niebawem, 11 listopada. Niemal we wszystkich miastach i wioskach odbywają się huczne imprezy - festiwale winiarskie, jarmarki świętomarcińskie, święcenie młodych win, nietypowe zwiedzanie zabytkowych obiektów, degustacje wina i regionalnych przysmaków, ciekawy program kulturalny i wesoła zabawa dla każdego. Sprawdź, gdzie możesz wyskoczyć na weekend na świetną winiarską imprezę!
W drewnianych ławkach siedzą nieruchomo postacie wiernych, odziane w białe szaty. Modlą się z opuszczonymi głowami. W kościele panuje kompletna cisza, nikt się nie porusza, nie oddycha. Te dziwne postacie są bowiem rzeźbami przypominającymi duchy Niemców sudeckich, zamieszkujących dawniej tutejszą wioskę.
Miłośników wyścigów konnych organizatorzy zapraszają 11.10.2015 na kolejną, już 125 edycję Wielkiej Pardubickiej, najstarszego i najtrudniejszego wyścigu na naszym kontynencie. Konie muszą pokonać 31 przeszkód, z których najbardziej znaną jest Fosa Taxisa – jeden z najtrudniejszych skoków na świecie.