Czeski Raj leży w pobliżu polskiej granicy (ok 60 km od Szklarskiej Poręby). Do przyrodniczych unikatów należą tutejsze Boskovskie Jaskinie Dolomitowe, najrozleglejsze jaskinie dolomitowe w Czechach. Prawdziwe skarby natury kryje majestatyczna góra Kozakov – piękne agaty, japisy, chalcedony i ametysty. Na miłośników zabytków czekają malownicze miasteczka, liczne zamki i pałace, a także perełki architektury ludowej. Pewnie dlatego w XIX wieku goście tutejszego uzdrowiska Sedmihorky zaczęli nazywać ten region Czeskim Rajem.
W rejonie miasteczka Kraliky przy granicy z Polską (14 km od Międzylesia) corocznie w sierpniu odbywa się niepowtarzalne widowisko historyczne z udziałem grup rekonstrukcji i wielka parada zabytkowego sprzętu i wyposażenia wojskowego oraz współczesnych pojazdów – Akcja Cihelna.
Ołomuniec na Morawach Środkowych (około półtorej godziny jazdy samochodem z Katowic) zaprasza w dniach 17-20 sierpnia na letnią edycję najsłynniejszej w Czechach międzynarodowej wystawy ogrodniczej Flora Ołomuniec. Na zwiedzających czekają piękne letnie kwiaty, zioła, krzewy ozdobne, warzywa, owoce i wszelkie nowości ogrodnicze.
Szpindlerowy Młyn w Karkonoszach zaprasza dzieci i dorosłych na niezwykłe place zabaw ulokowane na górskich stokach. Na amatorów aktywnego wypoczynku czekają tu ścieżki edukacyjne, terenowe hulajnogi i trójkołowce, trampoliny czy samochodziki buggy.
Czy chcielibyście spędzić noc w łożu z baldachimem, w średniowiecznej komnacie z kominkiem i pięknymi, stylowymi meblami? W Czechach znajdziecie wiele zamków i pałaców, które oferują turystom zakwaterowanie i niezwykłe atrakcje.
Motocyklowe mistrzostwa świata w Brnie są najbardziej prestiżową imprezą tego typu w Czechach. Historia toru wyścigowego im. T. Masaryka sięga roku 1930. Od roku 1965 goszczą tu najbardziej prestiżowe zawody motocyklowe na świecie - MotoGP. Obecny tor powstał w latach 1985-1987 i należy do najnowocześniejszych torów spełniających najsurowsze kryteria wymagane przy organizowaniu prestiżowych zawodów motocyklowych.
Na miłośników turystyki rowerowej czekają w Czechach tysiące oznaczonych tras rowerowych, o różnym poziomie trudności. Wiodą one najczęściej mniej uczęszczanymi drogami asfaltowymi oraz utwardzonymi polnymi i leśnymi ścieżkami.
W Czechach znajduje się mnóstwo miejsc idealnych na wspaniałą wycieczkę dla całej rodziny. Poniżej kilka propozycji, które na pewno spodobają się najmłodszym.
Po czterech udanych edycjach w Ołomuńcu na Morawach Środkowych ponownie zagości od 7 do 30 lipca Święto Baroku. W sumie 23 wieczory przyniosą 6 nowo przygotowanych całowieczornych programów ze świetnymi czeskimi i zagranicznymi solistami i aktorami dramatycznymi. W produkcjach weźmie udział ponad 70 profesjonalnych wykonawców grających na zabytkowych instrumentach muzycznych.
Największą atrakcją turystyczną leżącego w pobliżu polskiej granicy czeskiego miasta Dvůr Králové (ok 37 km od Kudowy- Zdroju) jest ogród zoologiczny z safari, w którym poczujemy się jak w Afryce.
Latem organizatorzy zapraszają na tradycyjny cykl ośmiu imprez muzycznych odbywających się w ramach festiwalu Zamki Czeskie. Festiwal wystartuje 14 lipca na zamku Točník niedaleko Pragi, a zakończy się w pierwszy weekend września na zamku Bezděz.
Barok zdumiewa, fascynuje i inspiruje. Barokowy krajobraz jest unikatem Republiki Czeskiej, który co roku podziwiają turyści z całego świata. Barok jest też głównym tematem marketingowym na 2017 rok.
W Czechach możesz doświadczyć baroku wszystkimi zmysłami! Przeżyjesz mistyczną barokową mszę, skosztujesz tradycyjnych przysmaków czy posłuchasz barokowej muzyki. Organizatorzy zapraszają do udziału w barokowych festiwalach w Czechach.
Słynny praski bulwar nad Wełtawą, Rašínovo nábřeží, inauguruje letnią edycję tradycyjnych targów farmerskich. Na gości czekają przysmaki kuchni czeskiej, między innymi wyroby mleczne, tradycyjne ciastka i pieczywo, domowe hamburgery, a także warzywa, owoce, piwo i wino od lokalnych producentów, rękodzieło i pamiątki.
Ulokowana na południu Czech wieś Holašovice (153 km na południe od Pragi) należy do najpiękniejszych czeskich wiosek. W 1998 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wioska słynie z wyjątkowych budynków w stylu tak zwanego południowoczeskiego baroku wiejskiego, które powstały pod koniec XIX wieku.
Wiosną w Czechach odbywa się wiele imprez gastronomicznych, które gromadzą miłośników trunków oraz czeskiej i międzynarodowej kuchni. Na smakoszy czekają degustacje przysmaków regionalnych, wina i piwa z lokalnych browarów.
Malownicze miasta skalne w Czechach są idealnym miejscem na wiosenną wycieczkę. Do najbardziej znanych należą Czeski Raj, Skały Adrszpasko-Teplickie i Czeska Szwajcaria. Na turystów czekają tu ogromne wieże piaskowcowe, tajemnicze wąwozy, ruiny starych zamków i punkty widokowe, z których rozciągają się zapierające dech w piersiach krajobrazy.
Na stoku wzgórza Petřín rozciąga się najpiękniejszy ogród Pragi, barokowy Ogród Vrtbovski. Nazwę zawdzięcza swemu założycielowi, właścicielowi tutejszego pałacu i winnic, Janowi Josefowi z Vrtby. Powstał w latach 1715-1720 według projektu czeskiego architekta Františka Maxmiliana Kaňki. Rzeźby są dziełem Matyáša Bernarda Brauna, natomiast freski Wenus zostały wykonane przez Václava Vavřinca Rainera.
Czeskie Beskidy uruchomiły nową stronę internetową dla miłośników turystyki rowerowej www.beskydynakole.com. Znajdziemy tu opisy 40 szlaków o całkowitej długości 1627,6 km. Najkrótszy z nich mierzy 10,1 km, a najdłuższy, wiodący przez górskie szczyty, ma długość 94 km.
W roku 2016 najchętniej odwiedzanym czeskim zamkiem był zamek w Czeskim Krumlovie. W ubiegłym roku przybyło tu aż 426 tysięcy turystów. Drugie i trzecie miejsce zajęły kolejno pałace Lednice i Hluboka.