Wyspa Uznam to nie tylko Świnoujście

Podczas pobytu w Świnoujściu warto wybrać się na wycieczkę i poznać uroki niemieckiej części wyspy Uznam.

Wyjątkowość tej wyspy polega między innymi na tym, że w część należy ona do Polski, a w części do Niemiec.

Uznam to przybrzeżna wyspa o powierzchni 445 kilometrów kwadratowych, położona w ujściu Odry. Znajduje się ona na pograniczu Polski i Niemiec. Od polskiej wyspy Wolin, oraz polskiego i niemieckiego lądu dzieli ją Zalew Szczeciński oraz klika cieśnin i kanałów. Do Polski należą zaledwie 72 kilometry kwadratowe jej powierzchni. Na tym terenie znajduje się Świnoujście – największe miasto tej wyspy. Pozostała jej część to terytorium Niemiec. Zlokalizowane są tu miasta Uznam i Wolgast oraz kilka nadmorskich kurortów: Seebad Heringsdorf (z dzielnicami Ahlbeck, Bansin i Heringsdorf), Ückeritz, Kölpinsee, Koserow, Zempin, Zinnowitz, Trassenheide i Karlshagen.

Wyspa ta jest mocno rozciągnięta, rozczłonkowana i ma bardzo nieregularny kształt z wyraźnie zarysowanymi półwyspami. Z tego też powodu jej linia brzegowa jest stosunkowo długa i wynosi aż 200 km. Główną atrakcją turystyczną jest wybrzeże Bałtyku z czterdziestoma kilometrami piaszczystych plaż oraz kilkoma stromymi klifami. Na płaskiej powierzchni wyspy znajduje się wiele jezior śródlądowych, z których największe to Schmollensee i Gothensee. Wybrzeże od strony Zalewu Szczecińskiego i Achterwasser, o długości ponad 150 kilometrów, jest urozmaicone i również warte zobaczenia. Szczególnie godne polecenia są te odcinki wybrzeża, które charakteryzują się urozmaiconą rzeźbą terenu np. Weiße Berg na półwyspie Gnitz, czy Loddiner Höft, Rauhe Berg i Konker Berg w pobliżu Pudagli.

Uznam jest najbardziej nasłonecznionym regionem w Niemczech i z tego powodu bywa określana mianem Słonecznej Wyspy. Słońce świeci tu średnio przez 1917 godzin w roku. W 2003 roku świeciło nawet aż przez 2242 godzin.

Wypoczynkowe i zdrowotne walory wyspy doceniano już 150 lat temu, gdy powstały tu cesarskie uzdrowiska Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin, które odwiedzali członkowie rodzin cesarskich Niemiec i Austrowęgier. Dziś zabytkowa zabudowa tych kurortów oraz mola spacerowe znajdujące się w każdej z tych miejscowości przyciągają tłumy turystów.

Spacery brzegiem morza

Od 2011 roku na wyspie Uznam funkcjonuje „Europa Promenade” - wyjątkowa trasa spacerowa i rowerowa, która łączy niemieckie cesarskie uzdrowiska Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin z polskim Świnoujściem. Jest to nie tylko doskonałe miejsce na spacery lub przejażdżki rowerem i odkrywanie regionu przygranicznego, ale też symbol polsko-niemieckiego dziedzictwa kulturowego. Można tu znaleźć prawdziwe perełki turystyczne: elegancką architekturę willową, historyczne budynki, urocze kawiarenki, parki i piękne plaże. Trasa liczy dwanaście kilometrów i jest uznawana za najdłuższą tego typu promenadę w Europie. To jeden z obowiązkowych punktów programu podczas pobytu na wyspie.

Oprócz „cesarskich uzdrowisk” Heringsdorf, Ahlbeck i Bansin, Zinnowitz, interesujące są także dwa uzdrowiska Trassenheide i Karlshagen położone na północnym wschodzie, a także mniejsze „bursztynowe uzdrowiska” Zempin, Koserow, Loddin/Kölpinsee i Ückeritz w centralnej części wyspy.

Uznam posiada też bardzo dobrze rozwiniętą sieć ścieżek rowerowych, z których często korzystają turyści i które pozwalają na spokojne zwiedzanie wszystkich atrakcji wyspy. Przykładem jest nadmorska ścieżka rowerowa między Karlshagen i Świnoujściem.

Interaktywne atrakcje na wędrownym szlaku

Historia i technologia przenikają się na nowym szlaku przygód Kaiserbäder Erlebnispfad. 28 dębowych steli w połączeniu z interaktywną aplikacją ożywia historię cesarskich uzdrowisk Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin. Dzięki współpracy z lokalnym towarzystwem historycznym i wielką dbałością o szczegóły zwiedzający mogą zgłębić dzieje najważniejszych postaci i wydarzeń regionu oraz skorzystać z nowoczesnych technologii, takich jak panorama 360°, filmy interaktywne i modele 3D. Dostęp do tych nowoczesnych atrakcji możliwy jest za pośrednictwem kodu QR i/lub tzw. geofencingu na smartfonie. Wystarczy pobrać aplikację „Kaiserbäder Erlebnispfad”, aby wyruszyć na wycieczkę z „przewodnikiem” i poznać Uznam z innej perspektywy.

Wysoko, jeszcze wyżej

Ścieżka w koronach drzew Baumwipfelpfad w nadbałtyckim kurorcie Heringsdorf to wyjątkowa atrakcja oferująca niesamowite widoki na okoliczne lasy, morze i krajobraz wyspy. Trasa o długości ok. 1350 metrów to również świetny szlak edukacyjny z wieloma informacjami na temat parku przyrodniczego wyspy Uznam oraz lokalnej flory i fauny. Wieża widokowa umieszczona na wysokości 33. metrów, która znajduje się na końcu trasy stanowi obowiązkowy punkt zwiedzania dla wszystkich miłośników fotografii i rozległych widoków. Ścieżka jest dostępna także dla osób o ograniczonej mobilności. Osoby na wózkach inwalidzkich i goście z wózkami dziecięcymi mają możliwość wjechać windą na ścieżkę, a dzięki niewielkiemu nachyleniu mogą po niej bezpiecznie przejść ciesząc się wspaniałym widokiem na niemieckie cesarskie uzdrowiska i polskie Świnoujście.

Nadmorskie wino i kuchnia

Pierwsze skojarzenie z Uznam to słońce, plaża i morze. Dla wielu myśl o tutejszym winie jest nie lada niespodzianką, a przecież warunki uprawy winorośli na Uznam są optymalne. Ponad 1900 godzin słońca w roku powoduje, że jest to jeden najbardziej słonecznych regionów w Niemczech. Wiedział o tym Christoph Kühne-Hellmessen, który założył tu swoją winnicę Weingut Welzin, w której łączy tradycje winiarskie z nowoczesnym podejściem do wina. W 2021 roku zasadził tu pierwsze odmiany winorośli, które dziś pozwalają wyprodukować już 3500 butelek wina. W jego winiarni można wziąć udział w degustacjach oraz dowiedzieć się więcej o procesie produkcji. To obowiązkowy przystanek dla wszystkich smakoszy i pasjonatów wina.

Uznam to doskonałe miejsce dla miłośników dobrej i świeżej kuchni. Wyspa oferuje wiele przytulnych restauracji i tawern, w których królują świeże ryby i regionalne przysmaki, w tym wszechobecny śledź – w occie, smażony lub marynowany. Warto spróbować również tutejszej specjalności, czyli bułki z matiasem i cebulą.


JEN/mat.pras.


opublikowano: 2025-04-03
Komentarze
Polityka Prywatności