Zgromadzenie Ogólne UNESCO 2025 obradować będzie w Samarkandzie, a nie w Paryżu


W tym roku historyczne miasto Samarkanda w Uzbekistanie będzie gospodarzem Zgromadzenia Ogólnego UNESCO.

13 stycznia w Ambasadzie Uzbekistanu w Warszawie odbyło się niecodzienne spotkanie. Zaproszono na nie przedstawicieli polskich środowisk biznesu, kultury, nauki, szkolnictwa wyższego oraz instytucji i organizacji działających na rzecz współpracy polsko-uzbeckiej. W spotkaniu wzięła również udział grupa przedstawicieli szkolnictwa wyższego z Uzbekistanu.

Amirsaid Agzamkhodajevn, ambasador Republiki Uzbekistanu przekazał zebranym gościom niezwykłą informację. Oznajmił on, że w listopadzie bieżącego roku w Samarkandzie, wspaniałym starożytnym mieście Uzbekistanu, obradować będzie Zgromadzenie Ogólne UNESCO - Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury.

- To nie jest tylko konferencja - to historyczne wydarzenie dla Uzbekistanu. W tym okresie odbędzie się ponad 100 wydarzeń na wysokim szczeblu, co czyni je jednym z najważniejszych spotkań w historii naszego partnerstwa z UNESCO – powiedział ambasador Amirsaid Agzamkhodajevn.

Przygotowanie do wyjątkowego wydarzenia

Sesja odbędzie się w kompleksie turystycznym Silk Road Samarkand. Od ubiegłego roku trwają prace przygotowujące to doniosłe wydarzenie. Prezydent Uzbekistanu Shavkat Mirziyoyev podpisał w marcu 2024r. dekret w sprawie przygotowań do tego międzynarodowego forum. Powołano komitet organizacyjny ds. organizacji Konferencji Generalnej UNESCO, na którego czele stanął premier Abdulla Aripov.

Po raz pierwszy od ponad 40 lat Zgromadzenie Ogólne UNESCO będzie obradowało poza Paryżem. Ostatni raz najważniejsze wydarzenie tej organizacji kulturalnej ONZ odbyło się poza Paryżem w 1985 r. w Sofii w Bułgarii. Od tego czasu Paryż pozostaje stałym miejscem organizacji tego kluczowego wydarzenia, a przeprowadzka Zgromadzenia Ogólnego do Samarkandy podkreśla wyjątkowość i znaczenie tego wydarzenia.

- Konferencja Generalna i powiązane wydarzenia zostaną zorganizowane na najwyższym szczeblu. Jesteśmy zobowiązani do stworzenia środowiska, w którym dialog, współpraca i innowacje mogą rozkwitnąć. Jest to również moment, w którym Uzbekistan może podzielić się swoim bogatym dziedzictwem kulturowym i otwartością na świat. Wierzymy, że Konferencja Generalna posłuży jako platforma do wzmocnienia globalnych partnerstw i ożywienia misji UNESCO w zakresie promowania pokoju, edukacji, kultury i nauki – stwierdził w swoim wystąpieniu ambasador Amirsaid Agzamkhodajevn.

Perła orientu

Samarkanda jest jednym z najstarszych i najsłynniejszych miast w Azji Środkowej. Słynie ze wspaniałych zabytków architektury i bogatej historii. W przeszłości stanowiło ono ważny ośrodek Wielkiego Szlaku Jedwabnego łączącego Wschód z Zachodem. Dziś Samarkanda znana jest z takich zabytków jak Registan, Obserwatorium Ulugbek i Mauzoleum Shahi-Zinda. Budowle te nie tylko odzwierciedlają kunszt architektoniczny i osiągnięcia naukowe starożytności, ale także służą jako dowód wymiany kulturalnej i wpływu Samarkandy na rozwój światowej cywilizacji.

Miejsce wybrane na tegoroczne obrady Zgromadzenia Ogólnego UNESCO jest bardzo symboliczne: piękno i majestat tego miasta z 3000-letnią historią, które jest Światowym Dziedzictwem Kultury, nie tylko przyciągało naukowców, rzemieślników i artystów, ale także przez tysiąclecia służyło jako kolebka imperiów i skrzyżowanie cywilizacji. Samarkanda nadal uosabia prawdziwą moc kultury i inspiracji, jednoczącą ludzi nawet dzisiaj i może ponownie odegrać rolę w ułatwianiu dialogu i mediacji.

Unikatowe zabytki historyczne Samarkandy znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO oczarowują turystów z całego świata. Nie tylko zwiększają one atrakcyjność miasta dla zagranicznych gości, ale także stanowią ważne przypomnienie o tym, jak istotne jest zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego dla przyszłych pokoleń.

Uzbekistan członkiem UNESCO

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury UNESCO została założona w listopadzie 1945 r. Obecnie zrzesza ona 193 państwa członkowskie. Jej siedzibą jest Paryż. Uzbekistan stał się pełnoprawnym członkiem UNESCO w 1993 roku, a w 1996 roku w Taszkiencie otwarto przedstawicielstwo tej organizacji.

Zgromadzenie Ogólne UNESCO jest ważnym wydarzeniem, podczas którego przedstawiciele Państw Członkowskich dyskutują na temat bieżących problemów w dziedzinie edukacji, nauki, kultury i komunikacji. Zgromadzenie odgrywa ważną rolę w kształtowaniu globalnej polityki UNESCO, rozwijaniu nowych inicjatyw i ustanawianiu międzynarodowych standardów.

Powierzenie organizacji Zgromadzenia w Samarkandzie jest nie tylko wyrazem uznania dla wkładu Uzbekistanu w globalny rozwój kulturalny i edukacyjny, ale także okazją do podkreślenia znaczenia ochrony dziedzictwa historycznego i kulturowego w tym kraju.

Wydarzenie to będzie wyjątkową platformą do dyskusji na temat przyszłości wymiany kulturalnej i zrównoważonego rozwoju na arenie międzynarodowej. Samarkanda, która stała się centrum światowego dialogu kulturowego, po raz kolejny potwierdzi swą rolę ważnego ośrodka światowej kultury i nauki.

Rozmowy o polsko-uzbeckiej współpracy

Podczas konferencji w Ambasadzie Uzbekistanu omówiono stan polsko-uzbeckiej współpracy. Dyskutowano o różnych jej formach w obrębie kultury, nauki, edukacji i szkolnictw wyższego, czyli w zakresie działania UNESCO.

Uzbekistan traktuje Polskę jako bramę do Unii Europejskiej, za ważnego, obiecującego i długoterminowego partnera w Europie. Łączy nas wyjątkowa więź historyczna, która nadal inspiruje i jednoczy nasze narody.

- Polska armia pod dowództwem generała Władysława Andersa wyruszyła w bohaterski marsz z Uzbekistanu na linię frontu podczas II wojny światowej. Darzymy wielkim szacunkiem i troską miejsca pochówku tych żołnierzy oraz polski Kościół Katolicki w Taszkiencie, zachowując pamięć o ich odwadze i poświęceniu. Łączy na dziedzictwo kulturowych ikon, takich jak słynna polska piosenkarka Anna German, która urodziła się w Uzbekistanie i Leon Barszewski, polski odkrywca i etnograf, który znacząco przyczynił się do badań Azji Środkowej – powiedział ambasador Amirsaid Agzamkhodajevn.

Regularne bezpośrednie loty między Warszawą a Taszkientem, uruchomione przez Polskie Linie Lotnicze LOT w marcu ubiegłego roku, znacznie wzmacniają dwustronną współpracę pomiędzy naszym krajami w zakresie handlu, rozwoju gospodarczego, edukacji i turystyki.

W dalszej części konferencji głos zabierali polscy goście, którzy wskazywali na różne formy obustronnej współpracy. Następnie wysłuchano koncertu uzbeckiego zespołu muzycznego. Spotkanie zakończyła degustacja tradycyjnych uzbeckich potraw.


Jerzy Niemociński


opublikowano: 2025-01-23
Komentarze
Polityka Prywatności