Miejsca i postaci z bajek w świecie rzeczywistym.
Niemiecki Szlak Baśni obchodzi w 2025 roku 50-lecie swojego powstania. Mierzy 600 kilometrów i prowadzi z Hanau nad Menem w środkowych Niemczech do Bremy na północy kraju. Łączy 60 miast członkowskich, tworząc wspaniałą trasę wycieczkową. Na szlaku znajdują się miejsca, w których urodzili się, pracowali i mieszkali Wilhelm i Jakub Grimm, a także te miejsca, w których rozgrywa się akcja ich baśni. W roku jubileuszowym Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) stworzyła specjalną podstronę dotyczącą Niemieckiego Szlaku Baśni. Zawiera ona szereg ciekawych filmów oraz wykaz atrakcji turystycznych, które warto zwiedzić na bajkowym szlaku. Na podstronie znajduje się gra Grimm´s Quest, która oprócz zabawy zawiera także wiele ciekawych informacji na temat regionu związanego z daną postacią z bajki. Gra jest w kilku wersjach językowych, w tym również po polsku.
Krótka historia baśniowego szlaku
Powstanie Niemieckiego Szlaku Baśni datuje się na 11 kwietnia 1975 r. kiedy to w miejscowości Steinau założono grupę roboczą „Arbeitsgemeinschaft Deutsche Märchenstraße”. Do Wolnego Hanzeatyckiego Miasta Bremy i kilku okręgów wiejskich szybko dołączyło 40 innych miast i gmin. Pomysł, oparty na inicjatywie ówczesnego heskiego ministra stanu Herberta Günthera, który miał na celu wzmocnienie atrakcyjności turystycznej regionu z biegiem czasu zamienił się w jeden z najbardziej popularnych i najczęściej odwiedzanych szlaków turystycznych w Niemczech.
Atrakcje na trasie
Niemiecki Szlak Baśni to ambitny program podróży. Obejmuje ponad 60 przystanków i wiele atrakcji turystycznych po drodze. Tajemnicze bory i lasy, zamki i pałace, bajkowe domy i magiczne miejsca – każde z miast i gmin należących do Niemieckiego Szlaku Baśni, zdecydowanie warte jest odwiedzenia. Poniżej kilka przykładów.
8 parków przyrodniczych, m.in. Park Przyrodniczy Regionu Wulkanicznego Vogelsberg oraz Hessischer Spessart
Miasta: Hanau – miejsce narodzin braci Grimm, Steinau – miasto ich dzieciństwa, Kassel gdzie znajduje się księga baśni dla dzieci i baśni domowych braci Grimm, opublikowana w 1812 r. i wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2005 r.
Dom Czerwonego Kapturka w Alsfeld
Muzeum Królewny Śnieżki Bad Wildungen
Zamek Śpiącej Królewny w Reinhardswald
Münden z około 700 budynkami z muru pruskiego w historycznym centrum miasta
Fritzlar z Katedrą św. Piotra z XI wieku
Hameln znane z baśni „Szczurołap z Hameln” opisującej wydarzenie, które ponoć naprawdę miało miejsce w 1284 r., choć w rzeczywistości przebiegło inaczej, niż opisuje to legenda
fontanny w parku Bergpark Kassel-Wilhelmshöhe
Ratusz, pomnik Rolanda i miejscy muzykanci w Bremie
oraz wiele innych…
Wydarzenia coroczne i w roku jubileuszowym
Co roku na Szlaku Baśni Braci Grimm odbywa się wiele imprez, festiwali plenerowych, wystaw i przedstawień teatralnych związanych z bajkami. W Hameln, w którym urodzili się Jakub i Wilhelm, odbywa się tradycyjny spektakl plenerowy, który od 1956 roku jest nieodłączną częścią życia kulturalnego miasta. Każdego roku, około 50 aktorów-amatorów prezentuje znaną na całym świecie opowieść wcielając się w role szczurów, mieszkańców, uprowadzonych dzieci i samego Szczurołapa. Spektakle odbywają się w niedziele o godzinie 12:00 przed zabytkowym Domem Ślubów (Hochzeitshaus) i są bezpłatne dla zwiedzających. W sezonie 2025 wydarzenie odbędzie się w terminie 11 maja do 14 września.
Tegoroczny jubileuszowy program na baśniowym szlaku obejmuje specjalne wydarzenia dla dzieci, wycieczki oraz zwiedzanie z przewodnikiem.
Kalendarz wydarzeń na 2025 rok:
https://www.deutsche-maerchenstrasse.com/en/experience/events/calendar-of-events
JEN/mat.pras.