Promocja Berlina w Warszawie

Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) zorganizowała w Warszawie konferencję prasową, podczas której informowano o atrakcjach na jakie mogą liczyć polscy turyści planujący odwiedzić stolicę Niemiec.

Spotkanie z dziennikarzami odbyło się pod koniec października na terenie Fortu Mokotów.

Prowadził je Tomasz Pędzik, dyrektor warszawskiego przedstawicielstwa DZT. Najnowsze wieści z Berlina prezentowała dziennikarzom dwójka pracowników VisitBerlin - Catariny Erceg – zastępca dyrektora na Wschodnią Europę odpowiedzialna za relacje z rynkiem i mediami oraz Christian Tänzler – rzecznik prasowy tej instytucji.

Goście z Niemiec poinformowali zebranych, że Polacy stanowią trzecią co do wielkości grupę narodową najliczniej odwiedzającą Berlin. W ciągu ostatniego roku nasi rodacy wykupili 4 miliony noclegów w stolicy Niemiec. Statystyki te nie są pełne gdyż uwzględniają jedynie noclegi w obiektach hotelowych dysponujących co najmniej 10 miejscami pobytowymi. To znaczy, że nie obejmują one noclegów w mniejszych obiektach np. w apartamentach, na kwaterach prywatnych oraz u znajomych lub u rodziny. Z powodu przyjazdu do Berlina dużej ilości naszych rodaków jesteśmy bardzo ważnymi klientami dla tutejszej branży turystycznej.

Wydarzenia i rocznice

Z pewnością wyjątkowym wydarzeniem, które zdominuje przyszłoroczny ruch turystyczny w Niemczech będą Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2024. Odbędą się one od 14 czerwca do 14 lipca na stadionach 10 niemieckich miastach w tym m.in. w Berlinie. Mecz finałowy odbędzie się w ostatni dzień zawodów właśnie w stolicy Niemiec na tutejszym Stadionie Olimpijskim.

Sprzedaż biletów na Euro 2024 rozpoczęła się 3 października więc jeśli ktoś chce wziąć udział w tej imprezie to musi się śpieszyć z ich zakupem.

Innym wielkim wydarzeniem w przyszłym roku, które odbędzie się w Berlinie będą obchody 35-rocznicy upadku Muru Berlińskiego i połączenia obu części tego miasta.

W październiku br. rozpoczęto świętowanie 100-lecia stołecznego lotniska Tempelhof, ale obchody te będą kontynuowane również w przyszłym roku. W 2008 roku. zamknięto je dla ruchu lotniczego, ale w pamięci berlińczyków ciągle jest ono żywe ze względu na swoją skomplikowaną i ciekawą historię.

W przyszlym roku w Berlinische Galerie w Berlinie i w Museum Barberin w Poczdamie odbędą się dwie wystawy twórczości norweskiego malarza i grafika Edvarda Muncha. Z pewnością wzbudzą one zainteresowanie polskich turystów.

Nowe obiekty

Dużą atrakcja turystyczną są nowe berlińskie placówki kultury. W ostatnich latach w cemtrum miasta oddano tu do użytku kilka ciekawych tego typu obiektów w ramach odnawiania „Serca Berlina” m.in. Muzeum Historii Niemiec, Humboldforum, Bibliotekę Państwową, Operę, Futurium (Muzeum Przyszłości) i House of One (dom, w której obok siebie funkcjonują trzy religie - chrześcijaństwo, islam i judaizm).

W 2020 r. otwarto odbudowany Zamek Berliński, dawną siedzibę królów Prus i niemieckich cesarzy. Ponieważ był to rok szalejącej pandemii koronawirusa to otwarcie tego obiektu nie było odpowiednio rozpropagowane. Obecnie obiekt ten nosi nazwę Forum Humboldta, W założeniu ma pełnić rolę przestrzeni dialogu, która daje ludziom możliwość międzynarodowej kulturowej wymiany i wspólnej pracy nad projektami. W obiekcie tym mmieści się wiele placówek kultury i nauki m.in. Muzeum Etnologiczne, Muzeum Sztuki Azjatyckiej, Muzeum Berlina, Uniwersytet Humboldta oraz wiele innych instytucji. Odbywają się tu liczne koncerty, pokazy, wystawy, happeningi i warsztaty. Jest tu również hotel, restauracje, kawiarnie i sklepy z pamiątkami.

Jerzy Niemociński


ostatnia zmiana: 2023-11-07
Komentarze
 
Polityka Prywatności