Bułgaria atrakcyjna dla Polaków

Na wypoczynek do Bułgarii można polecieć samolotem już nie tylko z Warszawy, ale również z wielu regionalnych portów lotniczych.

W ostatnich latach Bułgaria znowu stała się bardzo popularna wśród polskich turystów. Dzieje się tak w dużej mierze za sprawą tanich linii lotniczych i przewoźników czarterowych, którzy uruchomili wiele połączeń z polskich lotnisk regionalnych do bułgarskich portów lotniczych na wybrzeżu Morza Czarnego, czyli do Warny i Burgas.

Samolotem bliżej do Bułgarii

O tym, na jakie nowe atrakcje mogą liczyć nasi rodacy decydujący się na wypoczynek w tym słonecznym kraju, poinformowano dziennikarzy podczas konferencji prasowej zorganizowanej pod koniec kwietnia w Instytucie Kultury działającym przy Ambasadzie Republiki Bułgarii.

Dużą motywacją do wybrania Bułgarii na miejsce wakacyjnego wypoczynku są informacje o kolejnych nowych połączeniach lotniczych, które są uruchamiane pomiędzy naszymi krajami.

- Od 27 marca dwa razy w tygodniu latają samoloty na trasie z Wrocławia do Sofii. Pracujemy nad tym, żeby otworzyć też połączenie lotnicze z któregoś z polskich lotnisk do Płowdiw, najstarszego bułgarskiego miasta. Prawdopodobnie będzie to Wrocław lub Warszawa - powiedziała Margarita Ganeva. Ambasador Republiki Bułgarii. - Cieszymy się, że również Bułgarzy mają coraz więcej możliwości odwiedzania Waszego pięknego kraju. Rolą Polski jest zorganizowanie odpowiedniej promocji i reklamy Waszego kraju na terenie Bułgarii, a my deklarujemy pomoc w tym zakresie.

- Przyjmuje się, że w 2022 r. Bułgarię odwiedziło ponad pół miliona Polaków - poinformował dziennikarzy Nikolay Kostov, radca Ambasady, a następnie zaprezentował walory turystyczne Bułgarii.

Zagranicznych turystów przyciągają tutejsze miasta m.in. Sofia, Płowdiw, Warna, Burgas czy Stara Zagora. Dużą atrakcją jest też ukształtowanie terenu Bułgarii. Jest to górzysty kraj. Aż 60% powierzchni zajmują góry. W ich obrębie znajduje się 140 szczytów o wysokości powyżej 2000 m n.p.m. W górach działa wiele ośrodków narciarskich m.in. Bansko, Borowe, a sezon zimowy w Pamporowie zakończył się dopiero w połowie kwietnia. Jednak turyści zagraniczni na miejsce wypoczynku wybierają głównie miejscowości wypoczynkowe na czarnomorskim wybrzeżu tego kraju.

Kurorty północnego wybrzeża

Linia brzegowa Bułgarii wynosi ok. 400 km, z czego 168 km zajmują plaże. Są one takie jak na polskim wybrzeżu, z drobnym białym piaskiem. Wiele z nich posiada Błękitną Flagę, potwierdzającą czystość kąpielisk. W wodach przybrzeżnych żyje kilkadziesiąt tysięcy delfinów, które można podziwiać podczas rejsów przybrzeżnych statkami białej floty.

Bułgaria jest też trzecim krajem w Europie pod względem ilości posiadanych zabytkowych artefaktów. Jest ich tu ponad 40 tysięcy i stanowią one dużą atrakcję turystyczną.

Do najciekawszych miejsc, miast i ośrodków wypoczynkowych na bułgarskim wybrzeżu należy Przylądek Kaliakria, Bałczik, Albena, Złote Piaski, Warna, Słoneczny Brzeg, Neseber, Burgas i Primorsko.

Na Przylądku Kaliakria można podziwiać kamienne klifowe brzegi i pozostałości dawnej twierdzy.

Atrakcją Bałcziku jest niewielki pałacyk będący w przeszłości letnią rezydencją rumuńskiej królowej Marii.

Niezwykle atrakcyjną miejscowością wypoczynkową jest Albena. To nowoczesny, malowniczo położony rodzinny kurort. Wyróżnia się on hotelami o ciekawej architekturze położonymi w linii brzegowej oraz jedną z najdłuższych i najszerszych plaż w Bułgarii. W Albenie są zaledwie 33 hotele położone pomiędzy morskim brzegiem a rezerwatem przyrody. To sprawia, że kurort jest bardzo kameralny. Tym, co go wyróżnia to własne gospodarstwo rolne, które zaopatruje tutejsze hotele w zdrową żywność (produkuje się w nim własne zboża, warzywa, owoce, mięso, a nawet wino i rakiję). Są tu też wody geotermalne wykorzystywane do zabiegów uzdrowiskowych i zabiegów SPA.

Ok. 30 km od Albeny znajduje się Warna, trzecie co do liczby mieszkańców miasto Bułgarii. Jest ono często odwiedzane przez turystów ze względu na ciekawą historię i liczne zabytki. Polacy chętnie przyjeżdżają do znajdującego się tu Mauzoleum Władysława III Warneńczyka, króla Polski, który zginął pod Warną w 1444 r. w walce z Turkami.

Wypoczynek na południowym wybrzeżu

Najpopularniejszym czarnomorskim kurortem wśród Polaków jest jednak Słoneczny Brzeg. Posiada on ok. 300 hoteli i znakomitą bazę rozrywkową. Z tego też powodu młodzi Polacy chętnie wybierają tę miejscowość na miejsce wakacyjnego wypoczynku.

Turyści przebywający w Słonecznym Brzegu z reguły udają się na spacer brzegiem morza do pobliskiego Neseberu - malowniczej osady rybackiej. Położone na niewielkim półwyspie miasteczko jest architektonicznym oraz archeologicznym rezerwatem i zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W ostatnich latach powstało tu wiele nowych hoteli.

Największym miastem południowego wybrzeża Bułgarii jest Burgas. Zamieszkuje je ok. 200 tys. ludzi i jest czwartym co do liczebności mieszkańców miastem tego kraju po Sofii, Płowdiwie i Warnie. To portowe miasto posiada wiele ładnych plaż. Atrakcją jest też znajdujące się w pobliżu Jezioro Burgaskie, największe naturalne jezioro Bułgarii. Miasto to jest doskonałą bazą wypadową do pobliskich kurortów takich jak Słoneczny Brzeg, Neseber, Sozopol i Primorsko.

Zalety wypoczynku w Primorsku

W dalszej części konferencji prasowej przedstawiciele Onholidays, działającego od dziewięciu lat w Polsce przedstawicielstwa bułgarskiego biura podróży, zaprezentowali ofertę wypoczynku w Primorsku. Ten popularny kurort ukierunkowany jest głównie na spokojny wypoczynek dla rodzin. Oferuje on również wiele możliwości aktywnego wypoczynku połączonego z nocnym życiem i dobrą zabawą. Onholidays dysponuje w tej miejscowości ofertą wypoczynku w pięciu hotelach: Perla Royal, Perla Sun Beach, Perla Plaza, Perla Beach i Perla Gold & Luxury. Są to obiekty o standardzie od 3,5* do 5 *. W ubiegłym roku z wypoczynku w tych obiektach skorzystało 2,5 tysiąca polskich turystów.

Jerzy Niemociński


data ostatniej modyfikacji: 2023-05-09 09:20:26
Komentarze
 
Polityka Prywatności