Ambasada Republiki Uzbekistanu zorganizowała spotkanie z polskimi dziennikarzami i przedstawicielami branży turystycznej.
Pretekstem do tego spotkania była informacją, którą przekazał zaproszonym gościom Bakhrom Babaev, wieloletni Ambasador Republiki Uzbekistanu w Polsce. Dotyczyła ona uruchomienia przez PLL LOT połączenia lotniczego pomiędzy Warszawą a Taszkientem-stolicą Uzbekistanu. Pierwszy rejs samolotu LOT-u na tej trasie odbył się 21 marca br. tj. w Navroz-narodowe święto, obchodzone w Uzbekistanie w pierwszy dzień wiosny.
Na razie połączenie między Warszawą i Taszkientem będzie miało charakter lotów czarterowych, ale miejmy nadzieję, że w miarę jak zainteresowanie podróżami tej trasie będzie rosło, zostanie ono przekształcone w loty regularne. Rejsy na tej trasie mają odbywać się co 10 dni. Czas podróży wynosi 5,5 godziny.
Do Uzbekistanu bez wizy
Od wielu lat w Uzbekistanie wprowadzane są reformy dotyczące liberalizacji życia społeczno-gospodarczego. Jedną z nich jest zniesienie wiz dla obywateli kilkudziesięciu państw (w tym dla Polaków) na pobyty w Uzbekistanie do 30 dni. Bezpłatne podróże do tego kraju zachęciły wielu turystów z całego świata do przyjazdu do niego. W 2022 r. kraj ten odwiedziło 5 mln turystów. Władze Uzbekistanu liczą na to, że w tym roku przybędzie już 7 mln gości z zagranicy.
W 2019 r. Uzbekistan odwiedziło zaledwie ok. 900 Polaków, ale rok później pojechało tam już 2 000 naszych rodaków.
Stosunkowo niewielka liczba wyjazdów z Polski do Uzbekistanu wynikała w dużej mierze z braku bezpośredniego połączenia lotniczego. W ostatnich latach latano z Polski do tego kraju przez Mińsk, gdzie przesiadano się na samoloty Uzbekistan Airways.
Podróże łączą ludzi
Bakhrom Babaev podkreślał dobre relacje pomiędzy naszymi kraja. Zwrócił uwagę, że niedawno minęła 30 rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski z Republiką Uzbekistanu.
Ambasador zachęcał zebranych do wzajemnego odwiedzania obu krajów, poznawania się i nawiązywania kontaktów oraz rozwijania wielostronnej współpracy pomiędzy Polską a Uzbekistanem. W pierwszej mierze zachęcał do rozwijania turystyki, aby mieszkańcy obu państw mogli poznawać zaprzyjaźnione kraje i budować wzajemne relacje.
Uzbekistan był w przeszłości ważnym punktem Jedwabnego Szlaku. Posiada on kilka tysięcy zabytków, w tym znajdujących się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Należą do nich m.in. miasto Itchan Kala w Chiwie, zabytkowy zespół miejski w Bucharze, zespół zabytkowy w Shahrisabz, miasto Samarakanda oraz zachodni łańcuch górski Tien-szan.
Ambasador Bakhrom Babaev, poinformował, że pomiędzy głównymi miastami Uzbekistanu funkcjonuje dogodna komunikacja, m.in. kursują koleje szybkich prędkości.
Turystyka Uzbekistanu rozwija się w wielu dziedzinach. Dotyczy to m.in. turystyki historycznej, kulturowej, ekologicznej, agroturystyki, enoturystyki, turystyki medycznej, uzdrowiskowej, sportowej, alpinizmu, wędrówek pieszych i innych jej form.
W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele uzbeckiej branży turystycznej. W ich imieniu głos zabrała Anastasiya Arushanova, prezes firmy Flyin´up. Firma ta jest zainteresowana rozwijaniem turystyki pomiędzy Polską i Uzbekistanem.
Ważna jest gospodarka
Obecnie w Uzbekistanie przeprowadzanych jest wiele reform w różnych dziedzinach życia. Wkrótce odbędzie się referendum w sprawie znaczących zmian w obowiązującej konstytucji.
W Polsce studiuje ok. 4 000 studentów z Uzbekistanu. Ponadto pracuje u nas ok. 20 000 Uzbeków. Po powrocie do kraju będą oni wprowadzać europejski styl życia, wiedzę oraz nowoczesne technologie. Zdaniem Ambasadora Babaeva, istnieje duży potencjał dalszego wzrostu obrotów towarowych.
Janusz Piechociński były Premier, a obecnie Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja wspomniał pozytywne historyczne relacje pomiędzy naszymi narodami. Wskazał, że w przeszłości ziemia uzbecka stała się drugą ojczyzną dla wielu Polaków, a Uzbecy okazali naszym rodakom gościnność i życzliwość. Przypomniał też o więzach kulturowych w tym o sławie Anny German w Uzbekistanie, która urodziła się na tych terenach. Mówił też o pomocy jakiej Uzbekistan udzielił kilka lat temu Polsce przy ewakuacji polskiego kontyngentu wojskowego z Afganistanu. Te znakomite relacje pomiędzy naszymi narodami powinny zaowocować rozwijaniem współpracy gospodarczej i intensyfikacją wymiany towarowej.
Spotkanie w Ambasadzie zakończyło się poczęstunkiem złożonym ze specjałów kuchni uzbeckiej. Na stole pojawiły się narodowe przysmaki kuchni teko kraju, takie jak plov, chanum, lepioszki i wiele innych smacznych potraw.
Jerzy Niemociński