Ubezpieczenie podróżne a EKUZ - co warto wiedzieć?

Wyjeżdżając do państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu można ubiegać się o kartę EKUZ. Tylko jak jej posiadanie przekłada się na ubezpieczenie podróżne? Czy posiadając kartę EKUZ powinniśmy w ogóle zainteresować się wykupieniem polisy podróżnej? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Czym właściwie jest EKUZ?

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od określenia, co skrywa się pod pojęciem EKUZ. O czym dokładnie mowa? EKUZ to skrót od Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli najprościej mówiąc dokumentu upoważniającego do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie krajów należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Każdy, kto posiada Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego ma zapewnioną podstawową pomoc medyczną w publicznych placówkach kraju, w którym w danej chwili będzie przebywać.

Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że karta EKUZ upoważnia nas jedynie do skorzystania z publicznej opieki lekarskiej tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Do tego każdy z nas musi liczyć się z tym, że jej posiadanie oznacza, że będziemy traktowani przez zagraniczną służbę zdrowia na tak samo, jak mieszkańcy kraju, w którym będziemy przebywać.

Jeśli zatem będziemy chcieli skorzystać ze świadczenia, które w danym kraju jest płatne, to sami także będziemy musieli ponieść z tego tytułu koszty. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy takie świadczenie w Polsce jest darmowe w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, czy też nie. Koszty zawsze pozostają po naszej stronie.

Kto może ubiegać się o kartę EKUZ i gdzie ona obowiązuje?

O Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego może ubiegać się każdy, kto wyjeżdża do państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu w celach turystycznych oraz służbowych. To jednak nie wszystko, ponieważ o kartę EKUZ mogą ubiegać się również osoby pobierające naukę za granicą lub zatrudnione na terenie jednego z kraju Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Zatem karta EKUZ będzie obowiązywać w takich państwach jak Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Cypr, Grecja, Finlandia, Estonia, Hiszpania, Portugalia, czy Rumunia.

Oczywiście to dopiero początek, ponieważ o kartę EKUZ można ubiegać się we wszystkich innych państwach członkowskich UE. Do tego chodzą też wspomniane państwa należące go Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, a więc mowa tutaj o Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, czy Szwajcarii.

Ubezpieczenie podróżne a EKUZ

Jak zdążyliśmy już wspomnieć, EKUZ zapewnia nam dostęp do podstawowej opieki medycznej i to tylko w nagłych przypadkach. Co więcej, jeśli okaże się, że w danym kraju świadczenie jest płatne, to również my będziemy musieli ponieść stosowne koszty. Czasami są one bardzo wysokie, więc jeśli w grę będzie wchodzić dłuższe leczenie, to posiadanie samej karty EKUZ podczas zagranicznego jest bardzo ryzykowne.

Jeśli zajrzymy na https://wakacyjnapolisa.pl/ubezpieczenie-podrozne/, to dojdziemy do wniosku, że nie ma sensu narażać się niepotrzebne koszty, zwłaszcza że na wyciągnięcie ręki czeka na nas właśnie ubezpieczenie podróżne. Jego zakres jest tak szeroki, że nikt z nas nie będzie musiał obawiać się o swoje bezpieczeństwo w czasie zagranicznego wyjazdu i to bez względu na jego charakter.

Dlatego bez względu na to, czy wyjeżdżamy do jednego z krajów UE, czy EFTA, to zawsze powinniśmy wyrobić kartę EKUZ oraz sięgnąć po ubezpieczenie podróżne. Im bardziej rozbudowane ono będzie, tym większa pewność, że nawet w najtrudniejszych przypadkach będziemy odpowiednio chronienie.

data ostatniej modyfikacji: 2022-08-25 11:08:14
Komentarze
 
Polityka Prywatności