W Rimini otwarto Muzeum Felliniego

Nowo otwarte muzeum jednego z najbardziej znanych i cenionych włoskich reżyserów – Federico Felliniego jest kolejną atrakcją turystyczną na mapie regionu Emilia Romagna.

W 2020 roku minęła setna rocznica urodzin w Rimini włoskiego reżysera Federico Felliniego. Rodzinne miasto wielkiego mistrza filmowego uhonorowało twórcę projektem "Miasto Fellini".

W jego ramach 19 sierpnia br., zostało otwarte muzeum mistrza włoskiego kina. To w Rimini Federico Fellini, twórca takich dzieł, jak “Słodkie życie”, “Noce Cabirii”, czy “La Strada”, urodził się i żył przez pierwszych 19 lat swojej młodości. Tu też został także pochowany. Miasto stanowiło inspirację dla większości dzieł artysty, a dziś na każdym kroku przypomina o swoim wybitnym obywatelu. Nowe, piękne muzeum jest teraz kulminacyjnym punktem spaceru po w pełni zrewitalizowanym centrum największego kurortu położonego nad Adriatykiem w regionie Emilia Romagna.

Rimini składa hołd wirtuozowi kina

Muzeum Felliniego jest jednym z największych miejsc poświęconych życiu, pracy i dziedzictwu poetyckiemu wybitnego geniusza filmowego. Oferuje także zwiedzającym możliwość obejrzenia wyjątkowej kolekcji rysunków, kostiumów, oryginalnych scenariuszy, listów oraz interesujących prezentacji multimedialnych. Pozwala także gościom stać się bohaterami wciągającego filmowego doświadczenia oraz zobaczyć jak wybitny reżyser tworzył filmy i w jaki sposób widział świat.

Ekspozycja na Zamku Sismondo

Muzeum Felliniego ulokowane jest na trzech przestrzeniach wystawienniczych. W piętnastowiecznym Zamku Sismondo, jednym z najważniejszych zabytków Rimini, znajdują się ekspozycje, które opisują sylwetkę reżysera – jego charakter, osobowość, inspiracje oraz sposób w jaki tworzył filmy. Jednym z eksponatów jest „Księga Snów” czyli zbiór rysunków Felliniego, których rysowanie zalecił mu jego terapeuta. Ponadto, w przestrzeni zamku znajdują się specjalnie stworzone, dzięki najnowszym technologiom, ikoniczne instalacje oraz liczne elementy scenografii, przywodzące na myśl największe dzieła filmowe twórcy. Morze z jedwabiu i systemów wentylacyjnych z filmu „A statek płynie” czy plan filmowy słynnego „Słodkiego Życia” to tylko niektóre z licznych eksponatów. Dzięki nim, goście mogą namacalnie przenieść się w krainę marzeń i wyobraźni Felliniego.

Prezentacja w kinie Fulgor i na Placu Marzeń

Z kolei wystawy w secesyjnym Kinie Fulgor, w którym młody Fellini zobaczył swój pierwszy film, skupiają się na relacji łączącej wybitnego reżysera z Rimini – miejscem narodzin wirtuoza kina, które inspirowało go do tworzenia. Na drugim piętrze budynku znajduje się zaś mała sala kinowa, na której wyświetlane są fotografie mistrza.

Trzecia część ekspozycyjna nazwana Placem Marzeń to 400 metrowa przestrzeń znajdująca się pomiędzy Kinem Fulgor a Zamkiem Sismondo. Zlokalizowany na zewnątrz plac jest miejscem, w którym można podziwiać kontynuację instalacji cyfrowych oraz rozszerzoną, filmową rzeczywistość. Zgodnie z koncepcją, że „wszystko można sobie wyobrazić”, Zamek Sismondo, Kino Fulgor, czy Plac Marzeń komponują się we wciągającą podróż przez różne miejsca w Rimini, tworząc Międzynarodowe Muzeum Federico Felliniego.

Muzeum Felliniego ma taką samą rolę i znaczenie dla Rimini, tak jak Muzeum Guggenheima dla Bilbao. To nie tylko przestrzeń kulturalna, ale impuls do odnowy całego miasta. To sposób na rozwój lokalnej społeczności. Chcemy, aby muzeum stało się miejscem, w którym kreatywność i wyobraźnia mogą rezonować na całe miasto. A wszystko po to, aby wzmocnić poetycką spuściznę Felliniego – tłumaczy burmistrz Rimini, Andrea Gnassi.

Nie tylko muzeum

Wiele miejsc w Rimini jest ściśle związanych z Fellinim. Od maja 2021 roku zwiedzający mogą odkrywać Rimini Felliniego podczas niezwykłych wycieczek z przewodnikiem. Zwiedzający mogą poznać Grand Hotel, miejsce jego narodzin, ciekawe miejsca z jego filmów czy Borgo San Giuliano, gdzie na fasadach domów w starej dzielnicy miasta można zobaczyć murale z postaciami i scenami z filmów Felliniego.

W nowym Muzeum Felliniego, które mieści się w Castel Sismondo i które zostało niedawno otwarte, życie artystyczne reżysera będzie pokazane między innymi za pomocą innowacyjnych instalacji.

Tych, którzy potrzebują dodatkowej motywacji, aby ruszyć do Rimini, niech do podróży przekona lokalizacja miasta. Rimini leży nad wybrzeżem Morza Adriatyckiego w Regionie Emilia Romagna w północnej części Włoch, pomiędzy Mediolanem, Lombardią, Florencją, Toskanią i Wenecją. Połączenia z lotniskami w Bolonii i Rimini dostępne są z większości głównych lotnisk europejskich. Zwiedzający mogą odwiedzać wszystkie muzea po okazaniu paszportu covidowego – Green Pass – czyli dokumentu stanowiącego, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19, uzyskała negatywny wynik testu bądź przeszła chorobę.

JEN/mat.pras.


data ostatniej modyfikacji: 2021-09-09 16:38:00
Komentarze
 
Polityka Prywatności