W Ankarze otwarto nową siedzibę Prezydenckiej Orkiestry Symfonicznej

Nowoczesna sala koncertowa będzie nową siedzibą jednej z najstarszych orkiestr symfonicznych na świecie.

W dniach 29 i 30 października podczas uroczystej gali z okazji obchodów Dnia Republiki - Święta Narodowego Turcji dokonano otwarcia długo oczekiwanej w stolicy Turcji, nowoczesnej sali koncertowej. Będzie ona nową siedzibą Prezydenckiej Orkiestry. Założona w 1826 r. Orkiestra Prezydencka Symfoniczna (CSO) jest jedną z najstarszych orkiestr symfonicznych na świecie.

W trakcie inauguracyjnego koncertu Orkiestra Prezydencka po raz pierwszy wystąpiła przed melomanami z nowymi artystami, którzy dołączyli do zespołu. Na scenie pod kierownictwem Cemi'i Can Deliorman`a, wystąpili: światowej sławy sopranistka Angela Gheorghiu oraz jeden z najlepszych na świecie duetów fortepianowych - siostry bliźniaczki Güher i Süher Pekinel.

Nowa sala koncertowa znajduje się w samym sercu Ankary, pomiędzy murami miejskiego zamku, a Mauzoleum Atatürka. W przyciągającej wzrok nowej siedzibie Prezydenckiej Orkiestry Symfonicznej będą gościć najlepsze orkiestry i soliści z całego świata.

Kompleks składający się z “Wielkiej Sali” mogącej pomieścić 2023 gości, “Sali Niebieskiej” na 500 miejsc, „Historycznej Sali CSO (starej siedziby Orkiestry Prezydenckiej)” posiadającej 600 miejsc oraz kilku restauracji, muzeum i przestrzeni na wolnym powietrzu, z pewnością stanie się idealnym miejscem spotkań miłośników kultury i sztuki.

Prezydencka Orkiestra ciesząca się renomą wśród najbardziej prestiżowych orkiestr świata i będąca flagową orkiestrą Turcji, została założona przez Giuseppe Donizettiego w 1826 roku, w czasie, kiedy 16-letni Chopin podjął naukę u Józefa Elsnera, a 17-letni Felix Mendelssohn skomponował uwerturę koncertową do “Snu nocy letniej” Szekspira.

- Sala jest wspaniała i posiada niesamowitą akustykę. Dzięki niej nasza orkiestra zdobędzie wymagane doświadczenie, aby móc konkurować z czołowymi orkiestrami z całego świata - powiedział Cemi'i Deliorman, dyrektor artystyczny i pierwszy dyrygent Prezydenckiej Orkiestry Symfonicznej,

Nowa sala koncertowa CSO, która jest pierwszą salą koncertową na świecie otwartą od inauguracji w 2017 roku sali koncertowej Elbphilharmonie w Hamburgu, dzięki swojemu architektonicznemu, artystycznemu i społecznemu założeniu przyniesie dużo korzyści społeczności związanej z muzyką.

Bryła budynku, nie została zaprojektowana zgodnie z obowiązującymi obecnie miejskimi trendami, które mogłyby stracić na swej wartości wraz z upływem czasu, ale jej wyglądowi nadano wymiar symboliczny.

Forma architektoniczna, składają się ze przeszklonego holu - foyer w kształcie ostrokątnego trójkąta umieszczonego pomiędzy dwoma kopułami: okrągłą i elipsoidalną, przypominająca bryłę National Center for the Performing Arts w Pekinie, posiada monumentalny i ponadczasowy design.

Konsultacji dotyczącej akustyki budynku udzielił prof. W. Fasold z Instytutu Fizyki Budowlanej im. Fraunhofera.

JEN/mat.pras.


opublikowano: 2020-11-26
Komentarze
Polityka Prywatności