SUKCES AKCJI LOT DO DOMU

W ciągu trzech tygodni samoloty PLL LOT wykonały 388 rejsów dzięki którym do kraju wróciło ponad 55 tys osób.

#lotdoDomu to jedna z najbardziej skomplikowanych organizacyjnie i logistycznie operacji lotniczych w ponad 100-letniej historii polskiego lotnictwa cywilnego - tak o zakończonej akcji napisano na stronie PLL LOT.

Bezprecedensowa akcja lotnicza

Celem zakończonej 5 kwietnia misji, realizowanej przez PLL LOT we współpracy z rządem polskim, było zapewnienie jak największej liczbie rodaków bezpiecznego powrotu do kraju w trakcie rozwijającej się pandemi koronawirusa SARS-CoV-2.

Misję zrealizowano w rekordowym tempie, w warunkach wyścigu z czasem i zamykaniem granic kolejnych krajów. 13 marca wieczorem rząd ogłosił decyzję o czasowym zamknięciu granic Rzeczpospolitej Polskiej oraz zawieszeniu połączeń lotniczych, a już w niedzielę 15 marca ruszyły pierwsze loty czarterowe lot, umożliwiające Polakom powrót do domu.

- Samoloty w ramach operacji #LOTdoDomu dotarły tam, gdzie Polacy potrzebowali pomocy w powrocie do rodzin, gdyż to misja i obowiązek narodowego przewoźnika. Sukces ten nie byłby możliwy bez poświęcenia i ciężkiej pracy zarówno naszych załóg, jak i pracowników biurowych wykonujących i koordynujących operację #LOTdoDomu. Ze względu na presję czasu i zamknięte przestrzenie lotnicze, organizacja każdego rejsu była ogromnym wyzwaniem. Konieczne było zdobycie licznych dodatkowych pozwoleń, spełnienie rygorystycznych standardów bezpieczeństwa oraz zapewnienie pełnego zaplecza technicznego i logistycznego - mówił Rafał Milczarski, prezes zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT.

W ciągu 21 dni samoloty LOT-u odbyły 388 rejsów dolatując do 71 lotnisk położonych w różnych

zakątkach świata i przewożąc ponad 55 tys. pasażerów. Działalność LOT-u wspierało Lotnisko Chopina. PKP Intercity i przewoźnik autokarowy Polonus zajęli się rozwiezieniem naszych rodaków po kraju.

Wsparcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Realizacja akcji #lotdoDomu nie mogłaby się odbyć bez zaangażowania polskich służb konsularnych na całym świecie.

Minister Jacek Czaputowicz podkreślił, że akcja #LOTdoDomu to jedna z największych operacji w historii polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej. - Jej sprawny przebieg nie byłby możliwy bez ogromnego zaangażowania naszych konsulów pracujących nieprzerwanie przez ostatnie tygodnie. Należą im się słowa najwyższego uznania i ogromnego podziękowania za wytężoną pracę oraz ponadstandardowe zaangażowanie - powiedział minister.

Skala działań w tak krótkim czasie jest bezprecedensowa. Wykonano loty powrotne z 71 miejsc na świecie. Polskie placówki dyplomatyczne pomogły wydostać się Polakom z najdalej położonych miejsc na świecie od Peru, przez Czad, Goa po Japonię. Bez zaangażowania służby dyplomatyczno-konsularnej niektóre loty w ramach akcji #LOdoDomu nie mogłyby się odbyć.

Urzędy konsularne cały czas służą pomocą obywatelom polskim znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji. Konsulowie podejmują niezbędne działania mające na celu wsparcie Polaków, którzy chcą wrócić do Polski, m.in. pomagają im w znalezieniu dostępnych połączeń, umożliwiających dotarcie do Europy.

Obecnie służba dyplomatyczno-konsularna kontynuuje swoje działania skierowane do obywateli polskich, którzy nie mieli możliwości skorzystania ze specjalnych rejsów PLL LOT. W MSZ wciąż działa infolinia dla Polaków przebywających zagranicą, którzy w związku z wprowadzonym stanem epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej mogą napotykać na trudności w powrocie do kraju. Dodatkowe informacje dostępne są pod numerem infolinii Ministerstwa Spraw Zagranicznych: +48 22 523 88 80.

W ramach akcji #LOTdoDomu, oprócz Polaków, z naszej pomocy skorzystało także ponad 2 tys. obywateli innych państw.

Most powietrzny - medical cargo

Kończąc operację #lotdoDomu, PLL LOT aktywizuje swoje działania na polu transportów cargo. W ramach utworzonego mostu powietrznego między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Chińską LOT Cargo wdrożył specjalne rejsy medical cargo, którymi transportowane są obecnie materiały medyczne służące do walki z SARS-CoV-2. Z oferty lot Cargo na warunkach komercyjnych mogą także korzystać prywatni przedsiębiorcy. Szczegóły operacji oraz kontakt dla jednostek administracyjnych, organizacji oraz przedsiębiorstw zainteresowanych współpracą dostępne są na stronie lot Cargo.

JEN


data ostatniej modyfikacji: 2020-04-07 15:23:02
Komentarze
 
Polityka Prywatności