Stadnina Państwowa Kladruby nad Labem i Rudawy na liście UNESCO

Tag: Czechy

Stadnina Kladruby nad Labem i górniczy krajobraz kulturowy Erzgebirge/Rudawy są od dzisiaj na liście UNESCO. Zdecydował o tym Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO na spotkaniu w Baku w Azerbejdżanie.

Jeśli chodzi o Rudawy, to na czeskiej granicy znajduje się pięć miejsc do nich należących, zaś na niemieckiej aż siedemnaście. Region górniczy w Rudawach pokazuje świadectwo czeskiego i saskiego wydobycia rud w ramach rozwoju górnictwa i innych poszczególnych technologii.

Górniczy krajobraz funkcjonuje od czasu renesansu, gdyż w tym czasie był ważnym centrum innowacji górniczych, które dotyczyły całego świata.

Stadninia Kladruby nad Labem jest prawdopodobnie najstarszą tego typu stadniną na świecie. Już w 1579 r. Cesarz Rudolf II zmienił jej statut na stadninę państwową i od tej pory znajdują się tutaj konie kladrubskie. Stadnina jest narodowym zabytkiem kultury od 2002 r., gdzie można zobaczyć całe stado białych koni kladrubskich. W Slatiňanach koło Chrudima jest również możliwość odwiedzenia stada koni wrannych.

W 2015 r. została zakończona rozległa rekonstrukcja, dzięki czemu kompleks stajni odzyskał klasycystyczny wygląd i otworzono nowe ekspozycje dla turystów.

Źródła:

https://www.nhkladruby.cz/novinka-unikatni-krajina-hrebcina-v-kladrubech-nad-labem-ja-na-seznamu-pamatek-svetoveho-dedictvi-unesco

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/unesco-krusnohori_1907061443_per

https://www.vychodni-cechy.info/slatinany/19_167_narodni-hrebcin-kladruby-nad-labem-slatinany/


Źródło: CzechTourism
data ostatniej modyfikacji: 2019-07-08 14:55:55
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Egzaminy językowe

Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220_pytania.gif
przeglad_nauka_jezyka_zagranica.gif

Ogólnopolski przegląd uczelni
boks_do_przegl__du_uczelni_220x300.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura Studenci WSB
 
Polityka Prywatności