www organizatora »
www organizatora »
www organizatora »

Podróże i rekreacja

TURCJA. ANTALYA ZNOWU JEST TŁUMNIE ODWIEDZANA PRZEZ POLAKÓW

Na koniec lipca o 63% wzrosła liczba turystów odwiedzających tureckie kurorty w rejonie Antalyi. O 52 % wzrosła liczba polskich turystów w tym regionie. Polacy jadąc do Turcji najczęściej na miejsce urlopu wybierają znakomite hotele w Antalyi.

Statystyki potwierdzają, że Turcja przełamuje kryzys w turystyce z 2016 roku, kiedy to nastąpiło drastyczne załamanie na tamtejszym rynku turystycznym. O ile w 2015 r. w Turcji wypoczywało 12 milionów turystów to rok później było ich już tyko 6,6 miliona. Na tak drastyczne załamanie się tureckiego rynku turystycznego wpływ miały głównie wydarzenia wewnętrzne, a szczególnie zestrzelenie rosyjskiego samolotu w listopadzie 2015 r., zamachy Państwa Islamskiego i pucz wojskowy.

Turecka branża turystyczna znalazła się w podobnej zapaści jak turystyka Egiptu i Tunezji. Wszystko jednak wskazuje na to, że kraj ten stosunkowo szybko poradził sobie z kryzysem i odzyskuje dawną pozycję rynkową.

Przełamywanie kryzysu

Dane statystyczne na koniec lipca br. z Antalyi, uważanego za jeden z bardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym regionów świata, potwierdzają znaczne ożywienie w tureckim sektorze turystycznym. O 63 % w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosła liczba turystów odwiedzających nadmorskie kurorty Antalyi. Do znacznego wzrostu liczby zagranicznych turystów przyczyniają się Rosjanie, którzy ponownie mogą wyjeżdżać na wypoczynek do Turcji. Od dłuższego czasu Turcja jest dla Rosjan ulubionym miejscem wypoczynku.

Około 34 % turystów wypoczywających w rejonie Antalyi stanowią Niemcy. Turkom udało się także pozyskać turystów z nowych rynków. Coraz więcej wypoczywa tu Ukraińców. Powszechnie widuje się wycieczki turystów z Azji m. in. z Japonii, Chin, Korei. Do Turcji powracają też turyści z krajów Europy Zachodniej.

Na ożywienie tureckiej branży turystycznej wpływa też większa liczba Turków wypoczywających we własnym kraju. Skuteczne okazały się namowy władz kierowane do rodzimej ludności, aby ta spędzała urlopy w Turcji i w ten sposób pomogła przezwyciężyć kryzys w rodzimej turystyce. Odwiedzając tureckie hotele łatwo można zaobserwować, że większą niż do tej pory część klientów stanowią tureckie rodziny.

W 2016 r. w rejonie Antalya wypoczywało ok. 6 mln zagranicznych turystów. Najliczniejsza grupę stanowili Niemcy – 2 017 464 osób (33,87 % wszystkich zagranicznych gości), Ukraińcy – 575 545 osób (9,66 %), Rosjanie - 492 349 osób (8,27), a w dalszej kolejności Holendrzy (5,89%), Anglicy (5,81 %), Duńczycy (3,11%), Izraelczycy (2,84%), Szwedzi (2,47%), Belgowie (2,47%) i Kazachowie (2,11 %). Polacy, których przybyło tu 101,485 osób uplasowali się na 10 pozycji (1,70%) w gronie turystów najliczniej odwiedzających region Antalyi.

 

Coraz więcej Polaków wypoczywa w Turcji

W 2015 roku Turcję odwiedziło ok. 500 tys. Polaków. Rok później ich liczba spadła do 205 tys.

W bieżącym roku także Polacy wpisują się w ogólnoeuropejski trend i coraz chętniej wypoczywają w kraju nad Bosforem. Na koniec lipca br. liczba Polaków spędzających urlop w Antalyi, uważanej za stolicę tureckiej branży turystycznej, w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego wzrosła o 52 %. Stosunkowo niskie ceny wczasów w Turcji będących w ofercie polskich biur podróży powodują, że nasi rodacy coraz częściej korzystają z hoteli wyższej kategorii. Standardem staje się korzystanie z hoteli czterogwiazdkowych, szczególnie tych z opcją wyżywienia all inclusive. Rośnie też liczba rezerwowanych hoteli pięciogwiazdkowych.

Po pierwsze Antalya

Turyści decydujący się na spędzenie urlopu w Turcji z reguły na miejsce wypoczynku wybierają renomowane kurorty regionu Antalyi takie jak: Kemer, Belek Alanya czy Antalya. To właśnie w tym rejonie koncentruje się największa i najnowocześniejsza część tureckiej bazy hotelowej.

W 2015 r. w rejonie Antalyi wypoczywało 241 tys. Polaków. Rok później liczba ta spadła do 101 tys. Statystyki na koniec lipca br. informują, że do tej pory z wypoczynku w Antalyi skorzystało już 84 111 tys. Polaków, co oznacza wzrost o 52% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Prognozy przedstawicieli tureckiej branży turystycznej przewidują, że na koniec 2017 roku liczba polskich turystów wypoczywających w Antalyi powinna przekroczyć 150 tys. Prawie połowa Polaków spędzających urlop w Turcji decyduje się na wypoczynek w rejonie Antalyi.

Wzrost liczby polskich turystów w Antalyi potwierdza liczba samolotów przylatujących z Polski na lotnisko w Antalyi. Jeszcze w czerwcu br. goszczący w Warszawie Yaşar Döngel, członek zarządu Lotniska w Antalyi mówił, że do tej pory tygodniowo przylatywało 20-25 czarterów z Polski. Prognozował, że w sezonie letnim liczba ta może wzrosnąć do 30-35 samolotów na zarządzanym przez niego lotnisku. Jednak rzeczywistość przerosła jego oczekiwania.

- Liczba lotów z Polski w miesiącach letnich wynosi około 40 w ciągu tygodnia - mówi Yaşar Döngel, członek zarządu Lotniska w Antalyi.

Pokazuje to, że Polacy nie obawiają się już jechać na wypoczynek do Turcji. Wpływ na to ma też dogodna siatka połączeń lotniczych z polskich lotnisk regionalnych do Antalyi. Aby dolecieć do Antalyi nie trzeba już jechać na lotnisko w Warszawie. Można skorzystać z czarterów wylatujących z portów regionalnych w Katowicach, Krakowie, Poznaniu,Wrocławiu i Gdańsku. Połączenia czarterowe z 6 polskich lotnisk do Antalyi utrzymuje 7 linii lotniczych, w tym Travel Service Poland.

Polscy turyści odwiedzający Alanyę

Rok                               Liczba turystów

2012                               312 544

2013                               206 484

2014                               244 441

2015                               241 449

2016                               101 485

2017 (po 6 miesiącach)      84 111

Prognozy przewidują, że do końca roku Turcję może odwiedzić ok. 10 mln turystów. Tym samym kraj ten zbliży się do rekordowego wyniku z 2015 r. kiedy to odwiedziło go 12 mln turystów.

 

dodane przez JEN


data ostatniej modyfikacji: 2017-09-11 15:28:58
Komentarze

Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220_pytania.gif
ATAS_220.gif

Przegląd uczelni
w Polsce
Uniwersytet___l__ski_220.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura Centrum Biblioteczno-Informacyjne WUM
miniatura
miniatura