Zdałeś maturę i nie do końca wiesz co dalej? Nie dostałeś się na wymarzony kierunek? A może chcesz podróżować zdobywać doświadczenie, jeszcze przed podjęciem studiów? Spokojnie – daj sobie czas! A nawet rok czasu. Sprawdź czym jest gap year i jak spędzić go w ramach programu Wolontariat Europejski.
Zostań wolontariuszem i zwiedzaj Europę
Hiszpania, Belgia, Maroko, Ukraina a może Islandia? Jednym ze sposobów na pożyteczne spędzenie pomaturalnej przerwy jest wyjazd za granicę w ramach Wolontariatu Europejskiego. Wolontariat ten jest częścią unijnego programu Erasmus+ : Młodzież – dzięki niemu osoby w wieku od 17 do 30 lat mogą podjąć pracę społeczną za granicą i spędzić w kraju goszczącym od 2 do 12 miesięcy. Co ważne – biorąc udział w Wolontariacie Europejskim otrzymujesz dofinansowanie – najczęściej na pokrycie kosztów podroży, zakwaterowania i wyżywienia. Oprócz tego, kieszonkowe czy wsparcie finansowe na naukę dodatkowego języka obcego w miejscu do którego wyjedziesz. To idealna okazja m.in.: dla tych, którzy zawsze chcieli podróżować ale obawiali się kosztów czy samodzielnej organizacji wyjazdu.
Wyjazdy w ramach Wolontariatu Europejskiego są zazwyczaj bardzo dobrze zorganizowane. Każdy wolontariusz podpisuje umowę gwarantująca m.in. szkolenie wstępne i wsparcie mentora. Po zakończeniu projektu wolontariusz otrzymuje Youthpass Certificate, zawierający informacje o tym, czego nauczył się w czasie projektu.
Dziennikarz w Niemczech, konserwator zabytków we Włoszech czy nauczyciel w Wielkiej Brytanii?
Zawsze chciałeś wiedzieć, jak to jest pracować w mediach? Albo organizować festiwale lub zajmować się konserwacją zabytków? A może przeciwnie – nie masz jeszcze pomysłu na siebie? W obydwu przypadkach – wolontariat europejski jest dla Ciebie! Wyjeżdżając jako wolontariusz to Ty decydujesz w jakim projekcie bierzesz udział. Jeżeli jesteś zdecydowany np. na zbieranie doświadczenia w pracy z dziećmi postaraj się znaleźć 12 miesięczny wolontariat związany z tą tematyką. Jeżeli dopiero chcesz „sprawdzić” jakie dziedziny aktywności są Ci bliskie – wybierz np. dwa krótkoterminowe wyjazdy. Możliwości jest naprawdę wiele, a listę projektów znajdziesz m.in. na stronie informacji europejskiej dla młodzieży – Eurodesk.
Lista korzyści
Może wydawać się, że skoro większość Twoich szkolnych kolegów właśnie zaczyna pierwszy rok studiów, Twój pomysł na zrobienie przerwy i wyjazd jest startą czasu. Nic podobnego! Udział w programie Wolontariatu Europejskiego tym to doskonała okazja na rozwój swoich talentów, zdobycie nowych umiejętności, kontakt z żywym językiem i nawiązanie międzynarodowych przyjaźni. Decydując się na wyjazd i prace społeczną w obcym kraju uczysz się samodzielności i polegania na sobie, a jednocześnie sprawnej pracy i komunikacji w międzynarodowym zespole, rozwijasz swoją elastyczność i kreatywność, często podczas takich projektów poznajesz przydatne narzędzia np. do zarządzania projektem, pracy w grupie, pracy na odległość.
Potwierdzenie zdobytych umiejętności otrzymujesz w formie wspomnianego wcześniej dokumentu Youthpass, a to z pewnością będzie dobrym uzupełnieniem Twojego przyszłego CV.
Time to move!
Jeżeli planujesz swój gap yer właśnie teraz, świetnie się składa – w październiku rusza kampania Time to move 2016 – Odkryj Europę, w ramach której możesz poznać więcej szczegółów dotyczących możliwości wyjazdu za granicę czy udziału w międzynarodowych projektach.
dodane przez EasyMatura.pl