Królestwo sportów wodnych - Surfing

Kiedy można surfować w Danii? Mając odpowiedni sprzęt, możesz tu surfować od kwietnia/maja do września/października. Jesienią, kiedy szybko zmieniają się fronty atmosferyczne, powstają warunki wietrzne sprzyjające różnym formom windsurfingu.

Według statystyk pogodowych, typowy tydzień wiosną i jesienią ma 3 dni silnego wiatru, 2 stabilnego i 2 umiarkowanego. 

 

Etykieta surfera 

Przy dobrym wietrze twoja deska surfingowa pozwala na szybkie manewry, a to oznacza, że musisz ustępować drogi innym żeglarzom. Większym jednostkom pływającym trudniej jest zmieniać kurs i ludzie na jachtach mogą się zirytować, jeśli będą zmuszeni do przepuszczenia surfera.

 

Unikaj potencjalnych konfliktów

Konflikty mogą też powstawać pomiędzy surferami a innymi użytkownikami dróg wodnych. Jeśli w wąskim kanale wpłyniesz na szlak kutrów czy innych pływających jednostek komercyjnych, prosisz się o kłopoty.

Unikaj zatem surfowania w pobliżu statków lub promów i zachowuj rozsądną odległość od sieci i kutrów rybackich.

 

Kiedy surfowanie jest niebezpieczne?

Podobnie jak w każdym innym sporcie, również w windsurfingu mogą powstawać niebezpieczne sytuacje.

Największe zagrożenia powstają, kiedy wybierasz się na wodę przy złej pogodzie lub wietrze wiejącym od lądu, a także gdy nastąpi jakaś awaria sprzętu pływającego. A zatem sprawdź swój sprzęt, upewnij się, jaka ma być pogoda i warunki wietrzne, a przede wszystkim dostosuj się do przepisów wymagających posiadania kamizelki ratunkowej.

 

Pamiętaj o flarze!

W kieszonce kamizelki ratunkowej warto mieć flarę. Dzięki niej łatwiej będzie ci wezwać pomoc, kiedy będziesz miał jakieś kłopoty.

 

Dlaczego do Danii? 

 

Pięć powodów, by na surfowanie wybrać się do Danii

 

1. Surf w różnych postaciach

Wybrzeże Danii jest tak zróżnicowane, że każdy miłośnik windsurfingu może znaleźć tu warunki odpowiadające jego umiejętnościom i upodobaniom. Niezależnie od tego, czy lubisz poszaleć na desce, czy zależy ci po prostu na relaksie w towarzystwie innych surferów lub pływaniu w spokojnej zatoce bez zbyt wielu widzów, w Danii znajdziesz miejsce dla siebie.

 

2. Dużo miejsca

Bez trudu znajdziesz tu dla siebie przestrzeń z dala od kąpiących się lub innych surferów. Na plaży będzie też miejsce na twój sprzęt i nie musisz zamykać swojej deski, kiedy pójdziesz na lunch.

 

3. Wszędzie blisko

Nawet surferzy podróżujący w jednej grupie miewają różne wymagania i oczekiwania. W Danii wszędzie jest blisko i często w jednym rejonie można znaleźć ogromne fale oraz płytkie fiordy lub jeziora. Na przykład w Klitmoller amatorzy fal surfują przy wybrzeżu lub w zatoce Hamburg, a mniej doświadczeni surferzy wybierają Vandet So.

W Hvide Sande i do Holmsland Klit wytrawni surferzy mogą wypuszczać się na Morze Północne, a mniej zaawansowani mają do dyspozycji na przykład płytkie wody fiordu Ringkobing.

 

4.Więcej czasu na wodzie, mniej w samochodzie

W Danii zawsze można znaleźć odcinek wybrzeża z optymalnymi warunkami wietrznymi i przerzucać się z jednego miejsca na drugie beż spędzania całych godzin w samochodzie. Z żadnego zakątka Danii do wody nie jest dalej niż 45 minut drogi samochodem.

 

5. Szukaj wiatru

Statystyki wskazują, że w Danii dominują wiatry zachodnie – zwłaszcza wiosną i latem, kiedy zachodni wiatr stwarza surferom naprawdę wymagające warunki.

W letnich miesiącach wiatr bardzo się zmienia – od łagodnego dla początkujących do umiarkowanego i silnego dla doświadczonych surferów. Prawdziwi profesjonaliści mogą nawet czekać na sztorm! 

 

Na fali   

Większość surferów pływa na fali. Widać to w telewizji i w folderach turystycznych, bo skoki i akrobacje na falach są szczególnie spektakularne.

 

Gdzie szukać dobrych fal

Rejony z dużymi i załamującymi się falami oferują doskonałe warunki do surfowania na fali. Fale załamujące się powstają, gdy dno na krótkim dystansie gwałtownie się wypłyca. Warunki są jeszcze lepsze przy podwodnych łachach, gdzie fale załamują się pod odpowiednim kątem do wiatru, umożliwiając wykonywanie skoków i akrobacji. 

 

Klitmoller i inne miejsca   

Optymalne warunki do surfowania są na zachodnim wybrzeżu Jutlandii, w pobliży Klitmoller, gdzie wiatr woda i ukształtowanie dna stwarzają wyzwanie dla doświadczonych surferów i mistrzów tego sportu. Można śmiało powiedzieć, że Kitmoller jest jednym z najlepszych miejsc do surfowania w Europie.

Doskonałe warunki istnieją również tam, gdzie fale mogą budować się przez co najmniej 35 do 50 kilometrów, na przykład na zachodnim wybrzeżu, na wschodnim wybrzeżu Jutlandii – od Skagen do Ebeltoft, w Fyns Hoved, Sydlangeland, Helnaes na Fionii, na wybrzeżu północnej Zelandii – od Amager prze Mon, Falster i wzdłuż całego południowego wybrzeża Lolland i wysp takich jak Laeso, Anholt i Bornholm. Warunki te są bardzo zróżnicowane i każdy może znaleźć takie, które odpowiadają jego umiejętnościom i gustom.


Komentarze
Ostatnie:
31.12.2019 16:52
Dodał(a): ~jarkomet
Wydaje mi sie, że każda pora roku jest dobrana surfing. Trzeba tylko kupić odpowiednie akcesoria zimowe.Sam mam takie z easy-surfshop.pl
Polityka Prywatności