Walia - fascynujące miejsce

Walia fascynuje i przyciąga turystów swym zróżnicowanym, urzekającym krajobrazem jak również szczególną atmosferą, bogactwem kultury i celtyckimi korzeniami. Nadmorskie kąpieliska ciągnące się wzdłuż ponad 1000 kilometrowego wybrzeża od lat cieszą się popularnością miłośników sportów wodnych.

Można tu wędrować specjalnie wyznaczonymi szlakami takimi jak Offa’s Dyke, wspinać się po wzgórzach Snowdonii czy przemierzać tę ‘”wielką otwartą przestrzeń”, jak nazywają Walię Anglicy, rowerem lub konno. Słynne są tutejsze męskie chóry funkcjonujące w wielu miastach i wioskach, poezja oraz zamiłowanie do sportów zespołowych. Zarządzana od 1536 roku z Wesminsteru kraina była miejscem wielu rebelii i powstań narodowych Walijczyków, którzy starali się odzyskać niepodległość. Od 1999 roku mogą się oni cieszyć z nareszcie uzyskanej autonomii i własnego parlamentu.

 

Znaczną część regionu zajmują Góry Kambryjskie. Dzięki górzystemu ukształtowaniu terenu udało się mieszkańcom tego regionu zachować odrębność kulturową, własną tożsamość i celtycki język. Obecnie, mimo że jest on obok angielskiego drugim językiem urzędowym, posługuje się nim zaledwie 20% prawie 3 milionowej społeczności. Na północnych rubieżach regionu ludność w dalszym ciągu porozumiewa się używając starożytnej mowy. „Walijskie nazwy miejscowości zawsze bardzo intrygują odwiedzających krainę turystów. Powstały one z połączenia słów opisujących różne elementy krajobrazu bądź okoliczne stare budowle” – mówi Piotr Hlawiczka z Brytyjskiej Centrali Turystycznej VisitBritain.

 

Historia

Bogatą historię Walii najlepiej jest poznawać zwiedzając liczne zabytki pozostawione tu przez pradawnych mieszkańców. Pierwsze ślady osadnictwa takie jak grobowce czy tajemnicze kamienne konstrukcje liczą nawet 250 000 lat. Najwięcej megalitycznych pozostałości odkrytych przez archeologów można znaleźć na wyspie Anglesey oraz w Pembrokeshire.

 

Celtowie przybyli na te ziemie na długo zanim podbili je Rzymianie, wywierając ogromny wpływ na całą walijska kulturę. Nie tylko język, ale większość zwyczajów i tradycji ma swoje celtyckie korzenie. W National Muzeum w Cardiff można podziwiać przepięknie zdobione celtyckie krzyże oraz inne rękodzieła. Również najbardziej znane legendy czy ludowe mity mają swoje korzenie właśnie

w pradawnych celtyckich opowieściach przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Z kolei po czasach rzymskich pozostały w Walii liczne forty, ruiny publicznych łaźni i dróg, artefakty używane w gospodarstwach domowych. Rzymianie wydobywali na tych terenach złoto zasilające skarbiec Cesarstwa. To właśnie w Wali Normanowie wybudowali swoje potężne fortece a w kilka wieków później została tu założona dynastia Tudorów. Do dziś widać też w tym regionie Wielkiej Brytanii silny wpływ Rewolucji Przemysłowej, choć powoli zindustrializowane tereny są rewitalizowane. Wiele dawnych kopalni zamiast przynosić dochody poprzez wydobycie surowców obecnie czerpie zyski z odwiedzających je turystów.

 

Atrakcje turystyczne

 

W słoneczne dni

Walia słynie z bogactwa przyrody, które w szczególności można podziwiać w trzech fantastycznych parkach narodowych: Parku Narodowym Snowdonii, Brecon Beacons oraz Pembrokeshire. W obręb pierwszego z nich wchodzi masyw górski Snowdon oraz gęsto zalesione doliny, wrzosowiska i górskie jeziora. „Równie piękny jest Park Narodowy Brecon Beacons zajmujący powierzchnię 1345 km2.

W jego obrębie znajdują się cztery łańcuchy górskie. Trudno sobie wyobrazić bardziej urokliwe miejsce na oglądanie zachodów słońca, niż porośnięty trawą płaskowyż z czerwonego piaskowca mieniący się wszystkimi kolorami. Sprawia to wrażenie morza ognia pochłaniającego góry” – mówi Piotr Hlawiczka z VisitBritain. Niezapomniane są również widoki rozpościerające się w Pembrokeshire Coast National Park na klifowe wybrzeża, jak również szerokie piaszczyste plaże.

 

Doskonałym sposobem na spędzenie czasu w słoneczny dzień jest również spacer po dolinie Wye, czy wędkowanie nad jeziorem Bala, gdzie pływa spokrewniona z łososiem, ale rzadko występująca ryba gwyniad. Walia cieszy się też popularnością wśród miłośników sportów wodnych, ze względu na długie, bo liczące sobie ponad 1200 km wybrzeże. „Od maja do listopada

w zatoce Cardigan można spotkań delfiny butlonose, jak również foki, morświny oraz dzikie ptactwo. W tym czasie popularnością cieszą się wycieczki małymi łodziami bądź statkami, z których turyści wypatrują te rzadko spotykane zwierzęta” – dodaje Piotr Hlawiczka.

 

Na deszczową pogodę

Ciepłemu Prądowi Zatokowemu Walia zawdzięcza łagodny klimat, ale również większe opady. Jednak nawet w deszczowe dni odwiedzający ten region turyści mogą liczyć na niezapomniane wrażenia. Warto wtedy odwiedzić podziemny świat kopalni łupków kamiennych w Llechwedd Slate Caverns, zjeżdżając w dół najbardziej stromą podziemną kolejką w Wielkiej Brytanii. „Popularną atrakcją bez względu na pogodę jest Labirynt Króla Artura znajdujący się w środkowej Walii, który przemierza się łodzią, płynąc podziemną rzeką. Na zwiedzających czekają nie tylko niezapomniane widoki – wodospady, przepastne pieczary, ale również ciekawe legendy opowiadane przez lokalnych przewodników, a wszystko to wspierane przez dodatkowe efekty – światło i dźwięk” – opowiada Piotr Hlawiczka z VisitBritain. Warto też zobaczyć National Showcaves Centre w Brecon Beacons gdzie oprócz zachwycających form ukształtowanych w lessowych skałach znajduje się wystawa tematyczna dotycząca życia w epoce brązu oraz jurajski park, w którym można podziwiać dinozaury rzeczywistych rozmiarów.

 

Cardiff

Oficjalnie Cardiff zostało stolicą Walii w 1995 roku, choć historia tego miasta jest znacznie dłuższa. Już w 75 r. n.e. Rzymianie wznieśli tu fort, którego ruiny stały się podwaliną dla późniejszej średniowiecznej budowli. Na początku XX wieku Cardiff stało się największym na świecie portem przeładunkowym węgla, wykorzystując połączenia kolejowe z kopalniami południowej Walii. Ogromne zyski płynące z eksportu tego surowca umożliwiły władzom miasta oraz prywatnym właścicielom inwestycje

w architekturę metropolii.

 

Cardiff posiada dwa centra. Pierwsze z nich to stare miasto z edwardiańskimi i wiktoriańskimi budynkami oraz okalającymi je ogrodami. Jego serce wyznacza neogotycki zamek, wybudowany na zlecenie markiza Bute, który zatrudnił ekscentrycznego architekta - Williama Burgesa odpowiedzialnego nie tylko za projekt, ale również budowę rezydencji. Nieopodal znajduje się XIX wieczna hala targowa oraz pasaż Royal Arcade. Drugie centrum Cardiff powstaje wokół Inner Harbour nad zatoką. Można tam podziwiać Pier Head Building wzniesiony dla Cardiff Railway Company inspirowany indyjską architekturą, jak również znajdujące się nieopodal muzeum nauki.     

 

The Great Little Trains of Wales

Walijska wąskotorowa kolej parowa to doskonały sposób by obejrzeć najpiękniejsze zakątki na Wyspach Brytyjskich. Niektóre z parowozów mają za sobą ponad stuletnią historię. Wszystkie zachowały urok i charakter starych pociągów ozdobionych błyszczącym lakierem i mosiężnymi elementami. „Początkowo kolej wąskotorowa służyła do przewożenia wydobywanych w walijskich kopalniach łupków do nadbrzeżnych portów załadunkowych. Obecnie przeżywa ona swoją drugą młodość stanowiąc nie tylko doskonały środek transportu dla turystów, ale również atrakcję samą w sobie. Każdy pociąg jest wyjątkowy - nie ma dwóch identycznych parowozów, choć każdy pozwala podróżującym poczuć atmosferę i urok minionych czasów. Wąskotorowa kolej jest znacznie mniejsza niż zwykłe pociągi i porusza się dużo wolniej, dzięki czemu można lepiej przyjrzeć się rozpościerającym się wokół pejzażom, a nawet zrobić dobrej jakości zdjęcia” - zapewnia Piotr Hlawiczka.

 

Whisky

Tradycja produkowania złocistego trunku sięga w Walii co najmniej IV wieku, kiedy to zamieszkujący te obszary Celtowie przygotowywali ‘gwirod’ ze źródlanej wody, jęczmienia, drożdży i miodu. Ostatnia walijska destylarnia whisky została zamknięta 1896 roku, kiedy jej właściciel zginął w tragicznym wypadku.

 

Obecnie, jedyna działająca w Walii destylarnia whisky, znajdująca się w malowniczo położonej wiosce Penderyn to miejsce, które warto odwiedzić. Jest to pierwsza gorzelnia w tym regionie, uruchomiona po ponad 100 latach od zamknięcia ostatniej tego typu wytwórni w miejscowości Bala. „Destylarnia Welsh Whisky Company łączy w sobie tradycyjne wnętrze przypominające dawną wytwórnię z nowoczesnymi urządzeniami do produkcji whisky takimi jak alembik, zaprojektowany przez dr Dawida Faraday’a, wnuka twórcy teorii elektromagnetyzmu. Wytwarzana w gorzelni whisky dojrzewa na miejscu

w oryginalnych beczułkach Jacka Daniels’a. Tam również jest butelkowana.

W 2005 roku otwarto w destylarni centrum dla odwiedzających. Jest ona położona w jednym z najpiękniejszych zakątków Wielkiej Brytanii, przy południowych rubieżach Parku Narodowego Brecon Beacons. Roztaczające się spektakularne widoki na pobliskie góry, wrzosowiska oraz zielone doliny wartkich rzek i strumieni mogą zachwycić niejednego” - mówi Piotr Hlawiczka z VisitBritain

 

Legendy

Król Artur

To właśnie Walia najprawdopodobniej była prawdziwą ojczyzną Króla Artura. Najwcześniejsze zachowane wzmianki o nim są napisane w języku walijskim lub po łacinie przez Walijczyków oraz walijskich mnichów. W całym kraju jest mnóstwo miejsc związanych z tym legendarnym władcą. Na południu, pozostałości po rzymskim amfiteatrze w Caerleon najprawdopodobniej służyły jako sceneria dla Okrągłego Stołu. W środkowej Walii można popłynąć łodzią przez labirynt słuchając jednocześnie historii Artura. Zaś zamek na północ od Llangollen uznawany jest za miejsce gdzie przechowywany był Święty Graal. Nie tylko miejsca i zapiski kapłanów świadczą o związku króla Artura z Walią, ale również opowieści i średniowieczne podania odwołujące się do historii króla Artura.

 

Czarownik Merlin

Niektórzy upatrują powiązań Merlina z miejscowością Carmarthen znaną również jako Caerfyrddin”, czyli Forteca Myrddin’a (Merlina). Starożytny Dąb Merlina, który znajdował się w mieście został usunięty, jednak bez konsekwencji zapowiadanych przez pradawną przepowiednię, wedle, której

w takim przypadku miasto miało ulec zagładzie. Merlin jest przedmiotem wielu spekulacji. Wielu uważa, że Bardsey Island na północy Walii to mityczny Avalon gdzie czarodziej zawiózł króla Artura podczas swojej ostatniej podróży. Miejscowa ludność uważa, że to właśnie jezioro Llyn Dinas

w Snowdonii jest miejscem gdzie Merlin zakopał swój skarb. Również skała w Bryn Myrddin przypominająca krzesło przywodzi na myśl Merlina i jego przepowiednie.

 

Dalsze informacje

Dalsze informacje w internecie: www.visitbritain.com/pl oraz www.visitwales.com  

 

 


Komentarze
 
Polityka Prywatności