
W pierwszej połowie września polska grupa rowerowa United Cyclists kolejny raz wyruszyła do Maroka, by zmierzyć się z piaskami Sahary i potężnymi wzgórzami. Grupa już od kilku lat podróżuje jednośladami po najbardziej nieprzystępnych zakątkach planety.

Od powrotu do Polski uczestników wyprawy minęło już kilka dni. Powoli ucichło ogólne zamieszanie, zamęt i załatwianie spraw osobistych, "zamiecionych" pod dywan blisko miesięcznym wyjazdem.
Przyszedł czas na słowo podsumowania po wyprawie, skrót myślowy który nada ciągłość tematowi i będzie jakby prequelem do bardziej obszernej opowieści w formie relacji z wyprawy.

Mimo iż dopiero co minął półmetek 2014 roku to wyjazdy na rok 2015 warto zacząć już planować, jeżeli tylko zależy nam na oszczędnościach i przystępnych cenach lotów. Najlepszym źródłem informacji w poszukiwaniu tanich lotów jest internet. Warto wziąć pod uwagę wyloty z różnych państw i największych lotnisk Europy i loty przesiadkowe – podpowiada Marcin Stryjecki ze Sprachcaffe – organizatora wyjazdów językowo-turystycznych.

Długodystansowe wycieczki to czysta przyjemność dla miłośników dwóch kółek. Tu znajdziesz podpowiedź, jak się do nich przygotować i jaki sprzęt wybrać, by czerpać z nich jak największą satysfakcję.
Aż 3,8 mln Polaków w 2013 roku wybrało wrzesień na wakacje za granicą lub na krótki krajowy wyjazd, to o 150 tysięcy więcej niż w lipcu – wynika z raportu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dla porównania w 2011 roku tylko 1,46 mln rodaków zdecydowało się na wrześniowe wakacje w takiej formie. Głównym powodem rosnącej popularności dziewiątego miesiąca jest atrakcyjniejsza cena biur podróży, a także znacznie mniejszy tłok na plażach czy w kurortach.

Segment turystyki on-line to jedna z prężniej rozwijających się branży. Zgodnie z analizą Zanox Mobile Performance w 2013 roku zanotowano 185 proc. skok w czerpanych zyskach w porównaniu z rokiem poprzednim. W Polsce rynek ten przede wszystkim napędzają serwisy pośredniczące w sprzedaży biletów lotniczych, czyli internetowe biura podróży oraz bezpośrednio linie lotnicze. Coraz większe znaczenie w czerpanych profitach mają technologie mobilne. Czy przyszłość branży turystycznej to m-commerce?

Wróciliście już z wakacyjnych wojaży? A może jesteście tymi szczęśliwcami, którzy dopiero wyczekują
swoich upragnionych wakacji? Gdzie byliście? Gdzie się wybieracie? Czy zastanawialiście się kiedyś skąd wzięły się nazwy kontynentów, które odwiedzamy? Jeśli nie to najwyższy czas poznać prawdę!

Marzysz o wzięciu udziału w wyścigu rowerowym, by poczuć dreszczyk emocji i zmierzyć się z innymi miłośnikami jednośladów? Podpowiemy Ci, na jaki rodzaj zawodów się zdecydować, jak odpowiednio się do nich przygotować i na co zwrócić uwagę w czasie samej rywalizacji, by bezpiecznie dotrzeć do mety.

W sezonie wakacyjnym, czyli w okresie od połowy czerwca do połowy września, popularne kurorty wypoczynkowe przeżywają prawdziwe oblężenie turystów, a ceny wczasów są w nich średnio o 20-35 procent wyższe niż w pozostałych miesiącach. Wakacje po sezonie to zatem doskonała alternatywa dla osób preferujących wypoczynek w niższej cenie i w okresie charakteryzującym się mniejszym natężeniem ruchu turystycznego.

Czy Polacy lubią piesze wędrówki? Czy wiedzą, jakie funkcje pełni szlak turystyczny? Czy znają zasady poruszania się po nich? Gdzie planują spędzić wakacyjny wypoczynek? Na te i wiele innych pytań odpowiada raport sporządzony w ramach VI edycji programu „Po stronie natury”. Z przeprowadzonego badania wynika, że akcje proekologiczne szczególnie wielu zwolenników mają w województwie małopolskim – aż 54% badanych mieszkańców deklaruje zainteresowanie i zaangażowanie w różnego typu działania ekologiczne.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej tuż przed rozpoczęciem wakacji pośród Użytkowników meteovista.pl, dla Polaków wyjeżdżających na wakacje optymalną temperaturą jest 28°C. Warto nadmienić, że w Polsce w czasie letnich miesięcy średnia temperatura wynosi 23 stopnie.

Sezon urlopowy w pełni. Wszędzie napotykamy na uśmiechnięte zdjęcia znajomych wypoczywających gdzieś pod palmami. Co jednak dzieje się z tymi, którzy podczas wakacji pozostają w firmach i chcąc czy nie chcąc, muszą przejąć obowiązki nieobecnych? W jaki sposób starają się skoncentrować na swoich zadaniach mimo kuszących widoków za oknami i rozprężającej atmosfery? Jak wynika z badania przygotowanego przez TNS Polska na zlecenie marki Tiger prawie połowa osób w wieku 18-35 lat przyznaje się do problemów z koncentracją. Tym, co najbardziej rozprasza młodych Polaków w pracy, jest już tradycyjnie Internet. Do przeglądania stron internetowych, np. wchodzenia na strony serwisów społecznościowych, plotkarskich itp., w trakcie pracy przyznaje się 71% badanych. A przecież latem o koncentrację jeszcze trudniej…

Autostop od zawsze był popularnym środkiem transportu podczas wakacyjnych wypadów. Otwierał - głównie młodym ludziom - okno na świat. Tymczasem od kilku lat popularność zdobywa ulepszona i bezpieczniejsza jego forma – wspólne przejazdy. Przedstawiamy powody, dla których warto podczas wakacyjnych wojaży wybrać właśnie taki sposób podróżowania.

Dla większości z nas zaplanowanie letniego wypoczynku to nie lada wyzwanie. Staramy się wybrać opcję, która nie nadszarpnie naszego budżetu, a jednocześnie zapewni nam wakacje pełne niesamowitych wrażeń. Brzmi znajomo? Nic dziwnego. W końcu to właśnie studenci są mistrzami wyszukiwania ekstra okazji na wakacje. Podążając tym tropem warto rozważyć wakacje pod żaglami. Koszty są porównywalne do wyjazdu pod namiot, natomiast wrażeń i wspomnień związanych z przemierzaniem szlaku Wielkich Jezior jest znacznie więcej.

Podczas podróży nasze myśli są zaabsorbowane nowymi krajobrazami i miłymi skojarzeniami. To właśnie wtedy gubimy najwięcej rzeczy, pośród których – jak raportują biura rzeczy znalezionych – często są dokumenty i klucze.

Lato to czas zachęcający do wypoczynku na świeżym powietrzu. Wycieczki za miasto sprawiają wiele przyjemności, warto jednak pamiętać, jak zabezpieczyć się przed niespodziankami, które mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla osób z ciężką postacią alergii, szczególnie zagrożonych wstrząsem anafilaktycznym.

Wśród klientów Fostertravel.pl niezmienną popularnością cieszą się od lat hiszpańskie wyspy, a także południowo-wschodnia część basenu Morza Śródziemnego, czyli przede wszystkim kurorty Grecji wyspiarskiej, Riwiery Tureckiej i Wybrzeża Egejskiego. W 2014 r. zainteresowanie turystów tymi kierunkami wczasowymi nie zmniejszyło się, a dodatkowo do chętnie poszukiwanych miejsc wakacyjnych dołączyły też kurorty tunezyjskie.

Urlop to dla nas przede wszystkim wypoczynek, ale dobry humor na wakacjach potrafią zepsuć nam liczne obawy związane z wyjazdem. Najczęściej martwimy się, że przekroczymy limit wydatków, zostaniemy okradzeni lub zgubimy bagaż. Boimy się też zachorować oraz o to, że przytrafi się nam niebezpieczny wypadek. Niepokoi nas również perspektywa zastania na miejscu złych warunków zakwaterowania – wynika z najnowszego badania „Polak na wakacjach”, przeprowadzonego przez firmę ARC Rynek i Opinia na zlecenie Liberty Direct.

Narty w pobliżu Lazurowego Wybrzeża? To możliwe! Tam, gdzie „niebo jest bardziej niebieskie”, a zaśnieżone górskie szczyty tworzą malowniczy krajobraz, również dostępne są warte uwagi ośrodki narciarskie. Najdalej na południe wysunięty francuski kurort narciarski dostępny w ofercie SnowTrex to Val d’Allos. Ośrodek znajduje się w Alpach Górnej Prowansji, na granicy Alp Nadomorskich. Nie sposób pominąć również takich miejscowości jak SuperDèvoluy i La Joue du Loup. Oba ośrodki leżą w paśmie Alp Wysokich. Stacje narciarskie na południu przekonują doskonałą infrastrukturą, a jednocześnie stosunkowo łagodnym klimatem i doskonałymi warunkami do jazdy. W końcu w Alpach Wysokich leżą najwyższe, nie licząc masywu Mont Blanc, francuskie wzniesienia. Warto na własnej skórze przekonać się o uroku tego zakątka Francji.

Grecja, Turcja, Egipt, Tunezja to czołowe wakacyjne destynacje Polaków korzystających z usług biur podróży. Gdzie w takim razie jeżdżą ci, którzy podróżują na własną rękę lub zlecają planowanie podróży innym firmom?