
Projekt Śladami Rodów Szlacheckich, który od 2012 roku realizuje Narodowy Instytut Zabytków w Czechach, przybliża miejsca i wydarzenia związane z wybranym rodem szlacheckim. W tym roku będzie to ród Habsburgów, ich życie w Czechach i na Morawach w XVIII i XX wieku. Z luksusową siedzibą władców z dynastii Habsburgów kojarzy się zwykle wiedeński pałac Schönbrunn. Czy wiecie, że ulubione rezydencje tego słynnego rodu znajdziemy także w Czechach?

Park krajobrazowy Kokořínsko leży około 40 kilometrów na północ od Pragi. Należy do najbardziej atrakcyjnych turystycznie zakątków Czech. Znajdziemy tu tajemnicze zamki, malownicze wioski, stawy, romantyczne wąwozy i ciekawe formy skalne z piaskowca, z których najbardziej charakterystyczne to Wielka Głowa, Żaba, Dzik, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków czy Pokrywki - symbol Kokořínska. Na turystów czekają liczne szlaki piesze i rowerowe.

Czeski Raj ma swój urok także zimą, gdy jest mniej turystów i można w spokoju delektować się pięknem przyrody. W zimowe weekendy czynne są niektóre zamki i pałace, ciekawe muzea i galerie.

Dwa największe muzea wojskowe na terenie Kralickiego Obszaru Fortyfikacyjnego są otwarte dla miłośników historii wojskowości także zimą. Twierdzę Hůrka i Muzeum Wojskowe Králíky można zwiedzać przez cały rok, a twierdzę Bouda - od listopada do kwietnia, po wcześniejszej rezerwacji.

Najstarszym schroniskiem w czeskiej części Karkonoszy jest Luční bouda. Jego historia sięga XVI wieku i już od 400 lat zapewnia turystom bezpieczne schronienie, a nawet własne piwo z tutejszego browaru i smaczne posiłki.

Pierwsze wzmianki o zabawach zapustowych w Czechach pochodzą już ze średniowiecza, ale sam zwyczaj ma źródło w czasach pogańskich. Tradycje karnawałowe są głęboko zakorzenione w czeskiej kulturze. Słodkie pączki, przysmaki ze świnobicia i przede wszystkim barwne korowody w wioskach i miastach to nieodłączne elementy czeskiego karnawału.

W środę 6 grudnia 2023 roku ręczna produkcja szkła w Czechach została wpisana na listę UNESCO. Wniosek, złożony przez Czechy, Francję, Finlandię, Węgry, Niemcy i Hiszpanię, został zaakceptowany przez Międzyrządowy Komitet do spraw Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO podczas odbywającej się w Botswanie 18. sesji.

W Sławkowie koło Brna (na świecie znanym jako Austerlitz) rozegrała się jedna z najsłynniejszych bitew. 2 grudnia 1805 roku wojska napoleońskie pokonały połączone siły austriacko-rosyjskie. W 218. rocznicę bitwy trzech cesarzy, w dniach od 1 do 3 grudnia w Sławkowie i okolicach odbędą się uroczystości upamiętniające dawne wydarzenia.

Według podań, pierwszą rekonstrukcję szopki betlejemskiej wykonał 24 grudnia 1223 roku święty Franciszek z Asyżu. Z czasem zwyczaj budowania szopek rozpowszechnił się w Europie. W Czechach tradycje ich wykonywania sięgają XVI wieku i są nadal żywe.

Jarmarki adwentowe w Czechach wprowadzą nas w prawdziwie świąteczny nastrój. Kupimy tu oryginalne ręcznie wykonane prezenty, zobaczymy rzemieślników przy pracy, posłuchamy koncertów lub po prostu posmakujemy świątecznej atmosfery z kubkiem grzanego wina czy gorącego miodu pitnego…

Święty Marcin przybywa w listopadzie na białym koniu. Oprócz pierwszego śniegu przywozi do Czech i na Morawy młode wino. Uroczystości marcińskie co roku przyciągają miłośników wina i przysmaków, wśród których króluje gęś z knedlami i czerwoną duszoną kapustą.

Po zimowej przerwie swe podwoje otworzą wkrótce zamki i pałace w Czechach. Niektóre czynne są już w marcowe weekendy. Na przedwiosenną wycieczkę zapraszają na przykład zamki Svojanov, Točník, Krakovec, Veltrusy, Český Šternberk i wiele innych zabytkowych budowli, które przedstawiamy poniżej.

Od marca 2023 roku nadchodzą duże zmiany na Zamku Praskim! Turyści i mieszkańcy Pragi będą mieli okazję zwiedzić kolejne miejsca w ramach siedmiu nowych tras wiodących do niedostępnych do tej pory zakamarków Zamku, między innymi do ogrodów południowych, Ogrodu Królewskiego czy Domu Sokolnika. Po raz pierwszy w historii zostanie także otwarta stała trasa zwiedzania Pałacu Lány.

Najsłynniejszy czeski długodystansowy bieg narciarski obchodzi w tym roku 56 urodziny. Oprócz głównego wyścigu na pięćdziesiąt kilometrów, który odbędzie się w niedzielę 12 lutego, organizatorzy oferują uczestnikom krótsze dystanse. Do wyboru są między innymi trasy o długości 25 czy 10 kilometrów stylem klasycznym i sprint nocny na trasie o długości 1,5 km.

W 2022 roku tradycje flisackie w sześciu krajach - Polsce, Austrii, Czechach, Hiszpanii, na Łotwie i w Niemczech - zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Kryształowe, z piernika, drewniane czy ze słomy... Czeskie szopki betlejemskie są znane na całym świecie. Tutejsze tradycje ich wykonywania sięgają XVI wieku i są nadal żywe.

W Sławkowie koło Brna (na świecie znanym jako Austerlitz) rozegrała się jedna z najsłynniejszych bitew. 2 grudnia 1805 roku wojska napoleońskie pokonały połączone siły austriacko-rosyjskie. W 217. rocznicę bitwy trzech cesarzy, w dniach od 30 listopada do 4 grudnia w Sławkowie i okolicach odbędą się uroczystości upamiętniające dawne wydarzenia.

Na ulicach słychać dźwięki kolęd, na placach lśnią gwiazdy betlejemskie, a pod nogami skrzypi świeży śnieg. Zewsząd roznosi się zapach choinek i grzanego wina. Jarmarki świąteczne z oryginalnymi pamiątkami spotkamy w niemal wszystkich czeskich miastach, a także na zamkach i w pałacach.

Do finału konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2028 zakwalifikowały się dwa czeskie miasta Broumov i Czeskie Budziejowice. Zwycięzcę konkursu poznamy w czerwcu 2023 roku. O tytuł walczyły cztery miasta, Brno i Liberec odpadły z finału.

Wystawa „Mucha, kolekcja rodzinna” w praskiej Ujeżdżalni Wallensteina (Valdštejnská jízdárna), ze względu na duże zainteresowanie publiczności, została przedłużona do końca grudnia 2022 roku.