
Rok 2018 jest dla Republiki Czeskiej szczególnie ważny - przed 100 laty, 28 października 1918 roku powstała niepodległa Czechosłowacja. Przez cały rok w całym kraju odbywają się rocznicowe uroczystości, wystawy i inne ciekawe imprezy.

W drewnianych ławkach siedzą nieruchomo postacie wiernych, odziane w białe szaty. Modlą się z opuszczonymi głowami. W kościele panuje kompletna cisza, nikt się nie porusza, nie oddycha. Te dziwne postacie są bowiem rzeźbami przypominającymi duchy Niemców sudeckich, zamieszkujących dawniej tutejszą wioskę.

Miłośników koni i jazdy konnej zapraszamy na wycieczkę do regionu Czech Wschodnich. Tradycje końskie sięgają tu wielu stuleci. Koń, jako symbol odwagi i siły, znajduje się także w herbach niektórych miast, między innymi Pardubic, Hlinska, Slatiňan czy Vysokiego Mýta. To właśnie w tym regionie znajdziemy jedną z najstarszych stadnin na świecie, jak również możemy podziwiać najtrudniejsze wyścigi konne w Europie.

Na ulicach słychać dźwięki kolęd, na placach lśnią gwiazdy betlejemskie, a pod nogami skrzypi świeży śnieg. Zewsząd roznosi się zapach choinek i grzanego wina. To Boże Narodzenie w Czechach. Jarmarki świąteczne z oryginalnymi pamiątkami spotkamy w miastach, na zamkach i w pałacach.

W Slavkovie koło Brna (na świecie znanym jako Austerlitz) rozegrała się jedna z najsłynniejszych bitew. 2 grudnia 1805 roku wojska napoleońskie pokonały połączone siły austriacko-rosyjskie. W 212 rocznicę bitwy trzech cesarzy, w dniach od 1 do 3 grudnia w Slavkovie i okolicach odbędą się uroczystości upamiętniające ówczesne wydarzenia.

Kierowcy wybierający się po 1 listopada do Czech muszą pamiętać o obowiązku posiadania opon zimowych.

Ochłodziło się, wcześniej zapada zmrok, zbliża się dzień Wszystkich Świętych, czas odwiedzania grobów i wspominania zmarłych. Jesienną wycieczkę do Czech możemy połączyć ze zwiedzaniem ciekawych nekropolii, katakumb czy miejsc pamięci.

W dniach od 12 do 15 października w Pradze zagości piąta edycja niezwykłej imprezy - Signal Festival. Zabytkowe budowle praskie rozświetlą prezentacje audiowizualne. Miejscowi i zagraniczni artyści przedstawią na ulicach miasta główne trendy nowych technologii oświetleniowych i nowoczesny design. Na gości czekają ciekawe instalacje, koncerty i przedstawienia w centrum miasta, a także w dzielnicy Vinohrady.

Mikulov, malownicze miasteczko winiarskie ulokowane jest na południu Moraw, tuż przy granicy z Austrią. Nad miastem dominuje barokowy zamek, dawniej własność Liechtensteinów, później Dietrichsteinów, za których panowania otrzymał on swój obecny wygląd. Do najciekawszych pomieszczeń zamkowych należy biblioteka, sala przodków, a także piwnica z największym muzealnym rarytasem – wielką beczką na wino z roku 1643, o pojemności 1014 hektolitrów (135 tysięcy butelek), unikatem na skalę europejską.

Słynny rozbójnik Rumcajs, tytułowy bohater powieści Václava Čtvrtka oraz czechosłowackiego serialu animowanego dla dzieci świętuje w tym roku okrągłą rocznicę 50 urodzin. Graficzny wizerunek Rumcajsa stworzył w roku 1967 malarz Radek Pilař. Václav Čtvrtek umieścił postać poczciwego szewca w swym ukochanym Jiczynie, rozbójnik stał się więc symbolem tego pięknego miasteczka.

W pierwszym półroczu 2017 roku do Czech przyjechało ponad 286 tysięcy Polaków, o 13 procent więcej, w porównaniu z tym samym okresem roku 2016. Najwięcej turystów odwiedziło Pragę (ponad 110 tysięcy, wzrost o 4 procent) i Morawy Południowe (około 43 tysięcy, wzrost o 14 procent). Popularny wśród polskich turystów był także region kralovehradecki (ponad 37 tysięcy turystów, wzrost o 23 procent), liberecki (ponad 21 tysięcy, wzrost o 40 procent) i północnomorawski (ponad 17 tysięcy, wzrost o 9 procent).

Czeski Raj leży w pobliżu polskiej granicy (ok 60 km od Szklarskiej Poręby). Do przyrodniczych unikatów należą tutejsze Boskovskie Jaskinie Dolomitowe, najrozleglejsze jaskinie dolomitowe w Czechach. Prawdziwe skarby natury kryje majestatyczna góra Kozakov – piękne agaty, japisy, chalcedony i ametysty. Na miłośników zabytków czekają malownicze miasteczka, liczne zamki i pałace, a także perełki architektury ludowej. Pewnie dlatego w XIX wieku goście tutejszego uzdrowiska Sedmihorky zaczęli nazywać ten region Czeskim Rajem.

W rejonie miasteczka Kraliky przy granicy z Polską (14 km od Międzylesia) corocznie w sierpniu odbywa się niepowtarzalne widowisko historyczne z udziałem grup rekonstrukcji i wielka parada zabytkowego sprzętu i wyposażenia wojskowego oraz współczesnych pojazdów – Akcja Cihelna.

Ołomuniec na Morawach Środkowych (około półtorej godziny jazdy samochodem z Katowic) zaprasza w dniach 17-20 sierpnia na letnią edycję najsłynniejszej w Czechach międzynarodowej wystawy ogrodniczej Flora Ołomuniec. Na zwiedzających czekają piękne letnie kwiaty, zioła, krzewy ozdobne, warzywa, owoce i wszelkie nowości ogrodnicze.

Szpindlerowy Młyn w Karkonoszach zaprasza dzieci i dorosłych na niezwykłe place zabaw ulokowane na górskich stokach. Na amatorów aktywnego wypoczynku czekają tu ścieżki edukacyjne, terenowe hulajnogi i trójkołowce, trampoliny czy samochodziki buggy.

Czy chcielibyście spędzić noc w łożu z baldachimem, w średniowiecznej komnacie z kominkiem i pięknymi, stylowymi meblami? W Czechach znajdziecie wiele zamków i pałaców, które oferują turystom zakwaterowanie i niezwykłe atrakcje.

Motocyklowe mistrzostwa świata w Brnie są najbardziej prestiżową imprezą tego typu w Czechach. Historia toru wyścigowego im. T. Masaryka sięga roku 1930. Od roku 1965 goszczą tu najbardziej prestiżowe zawody motocyklowe na świecie - MotoGP. Obecny tor powstał w latach 1985-1987 i należy do najnowocześniejszych torów spełniających najsurowsze kryteria wymagane przy organizowaniu prestiżowych zawodów motocyklowych.

Na miłośników turystyki rowerowej czekają w Czechach tysiące oznaczonych tras rowerowych, o różnym poziomie trudności. Wiodą one najczęściej mniej uczęszczanymi drogami asfaltowymi oraz utwardzonymi polnymi i leśnymi ścieżkami.

W Czechach znajduje się mnóstwo miejsc idealnych na wspaniałą wycieczkę dla całej rodziny. Poniżej kilka propozycji, które na pewno spodobają się najmłodszym.

Po czterech udanych edycjach w Ołomuńcu na Morawach Środkowych ponownie zagości od 7 do 30 lipca Święto Baroku. W sumie 23 wieczory przyniosą 6 nowo przygotowanych całowieczornych programów ze świetnymi czeskimi i zagranicznymi solistami i aktorami dramatycznymi. W produkcjach weźmie udział ponad 70 profesjonalnych wykonawców grających na zabytkowych instrumentach muzycznych.