
Piękno czeskich zamków i pałaców podkreślają rozległe parki i ogrody w stylu francuskim czy angielskim, w których można podziwiać unikatową roślinność i odpocząć w romantycznych altanach.

Na turystów w czeskich ośrodkach górskich czekają w sezonie letnim liczne nowości. Wartość inwestycji w letnie atrakcje wyniesie ogółem ponad 200 milionów koron (około 3,5 miliona zł).

Miłośnikom kuchni czeskiej polecamy wiosenną wycieczkę do Czech na festiwal gastronomiczny. Oprócz smakołyków miejscowej kuchni, na gości czeka dobre czeskie piwo czy morawskie wino.

W sobotę 13 kwietnia zostanie symbolicznie zainaugurowany sezon turystyczny na trasie rowerowej wiodącej wzdłuż Łaby. Imprezy dla cyklistów odbędą się w trzech największych miastach kraju usteckiego: w Litoměřicach, w Ústí nad Labem i w Děčínie.

W tym roku Praga będzie świętować 291 rocznicę kanonizacji świętego Jana Nepomucena, najsłyniejszego czeskiego świętego, patrona Pragi i wodniaków. Uroczystości odbędą się tradycyjnie 15 maja, w przeddzień święta Jana Nepomucena.

Tradycyjne jarmarki wielkanocne odbywają się w każdym czeskim mieście, na zamkach, w pałacach i w skansenach. Można tam zakupi piękne dekoracje świąteczne, spróbować regionalnych przysmaków i poznać tradycyjne zwyczaje świąteczne.

Tradycyjnie na przełomie marca i kwietnia czeskie zamki i pałace rozpoczynają sezon wiosenno – letni. Na zwiedzających czekają liczne imprezy kulturalne, nowe ekspozycje i trasy zwiedzania. Coraz więcej zamków i pałaców, z myślą o turystach z Polski, oferuje zwiedzanie z polskojęzycznymi przewodnikami, audiobookami lub przynajmniej drukowanymi tekstami w języku polskim.

Jedną z największych na świecie kolekcji solniczek znajdziemy w mieście Slaný (po polsku Słony), leżącym około 37 km na północny zachód od Pragi. Dzięki darczyńcom z Czech i zagranicy, kolekcja rozrosła się do około 2800 eksponatów i nadal się powiększa. Zobaczymy tu solniczki o najróżniejszych kształtach i rozmiarach, ceramiczne, parcelanowe, plastikowe, szklane i drewniane. Ciekawostką jest największa na świecie solniczka mierząca ponad 120 cm wysokości, która pomieści aż 40 kg soli.

Według danych czeskiego Narodowego Instytutu Zabytków (NPÚ), w roku 2018 państwowe zamki i pałace w Czechach odwiedziło 5,5 miliona turystów, podobnie jak w latach ubiegłych. Narodowy Instytut Zabytków zarządza około setką zabytkowych obiektów.

Według danych Czeskiego Urzędu Statystycznego (ČSÚ), w czeskich hotelach, pensjonatach i na kempingach w roku 2018 zakwaterowało się 21,3 miliona gości, o 1,3 więcej w porównaniu z rokiem 2017. Niemal połowę tej liczby stanowili turyści zagraniczni. W obiektach zbiorowego zakwaterowania goście spędzili ogółem 55,5 miliona nocy.

Najsłynniejsze uzdrowiska czeskie – Karlowe Wary, Mariańskie i Franciszkowe Łaźnie – starają się, wspólnie z kolejnymi jedenastoma europejskimi kurortami, o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Prezentujemy ranking najchętniej odwiedzanych miejsc w Czechach w roku 2018, sporządzony na podstawie ankiety przeprowadzonej przez portal kudyznudy.cz. Wśród ulubionych celów turystycznych czytelników portalu znalazły się punkty widokowe, atrakcje dla dzieci, zabytki techniki, muzea interaktywne i architektura ludowa.

Kryształowe, z piernika, drewniane czy ze słomy... Na zwiedzanie oryginalnych szopek betlejemskich zapraszamy do Czech!

Trasa turystyczna wiodąca do Jaskiń Punkvy na terenie Morawskiego Krasu będzie czynna także w sezonie zimowym. Morawski Kras, leżący na północ od Brna, należy do najważniejszych terenów krasowych w środkowej Europie. Odkryto tu ponad 1100 jaskiń, z których pięć jest dostępnych dla zwiedzających.

Modrodruk, dawna technika druku i farbowania tkanin z użyciem indyga, został wpisany na listę światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO w Czechach, a także na Słowacji, w Niemczech, Austrii i na Węgrzech.

Zamki, pałace i inne zabytkowe obiekty w Czechach, będące pod opieką Narodowego Instytutu Zabytków, odwiedziła w minionym sezonie letnim rekordowa liczba ponad pięciu milionów turystów. Najwięcej gości przybyło od maja do września. Największy ruch turystyczny odnotowano w lipcu - liczba zwiedzających wyniosła w tym miesiącu niemal 1,3 miliona.

Na poprawę samopoczucia jesienią i zimą polecamy wycieczkę do miejsc w Czechach, które napełnią was pozytywną energią. Odwiedźcie na przykład klasztor Rosa Coeli, sanktuarium Święty Hostýn, ruiny zamku Anielska Góra (czes. Andělská Hora) czy niedokończoną budowlę gotyckiego kościoła w Panenskim Týncu.

Dzień świętego Marcina (11 listopada) kojarzy się w Czechach z degustacją młodego wina oraz ucztą z gęsiny. Tradycja świętomarcińska pochodzi z XVIII wieku. Za panowania cesarza Józefa II, w dzień świętego Marcina, właściciele winnic próbowali młodego wina i decydowali, czy przedłużą umowę ze swymi winiarzami na kolejny rok.

Galeria Narodowa w Pradze przygotowała z okazji rocznicy powstania Czechosłowacji kilka nowych ekspozycji, które zajęły całe dwa piętra Pałacu Targowego. Ekspozycja główna, nosząca nazwę „1918–1938: Pierwsza Republika” poświęcona jest sztuce z okresu od powstania Czechosłowacji do 1938 roku. Na wystawie będzie można zobaczyć eksponaty nie tylko z zakresu sztuk plastycznych, lecz także innych dziedzin kultury okresu dwudziestolecia Pierwszej Republiki, np. książki i przykłady designu czy grafiki użytkowej.

Po długim i skomplikowanym remoncie generalnym Muzeum Narodowe otworzy swoje podwoje dla zwiedzających 28 października 2018 roku – dokładnie w 100. rocznicę ogłoszenia powstania niepodległego państwa Czechów i Słowaków.