
RegioJet, znany czeski przewoźnik, wprowadza nowy standard podróżowania między Polską a Czechami. Od połowy kwietnia na trasie Warszawa - Praga kursują nowoczesne, dwupokładowe autokary, które zatrzymują się także w Łodzi i Wrocławiu. Połączenia realizowane są dwa razy dziennie w obie strony.

Wielkanoc w Czechach to czas bogaty w tradycje i zwyczaje, które nadają każdemu dniu Wielkiego Tygodnia unikatowy charakter. Czeskie domy zdobią wieńce wielkanocne na drzwiach, gałązki z wiosennymi pąkami w wazonach, kolorowe pisanki oraz figurki zajęcy i baranków, wprowadzając świąteczną atmosferę.

W 2025 roku czeski Narodowy Instytut Zabytków (NPÚ) zaprasza miłośników historii i kultury na wyjątkową podróż „Szlakiem rodów szlacheckich”. Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest wpływowym rodom włoskim, które przez wieki kształtowały architekturę, sztukę i życie arystokracji w Czechach. W ramach „Roku szlachty włoskiej” zwiedzający będą mieli okazję odkryć ślady włoskiego dziedzictwa w licznych zamkach i pałacach, uczestniczyć w tematycznych wystawach oraz spotkaniach z ekspertami.

Festiwal Serków Ołomunieckich to coroczne wydarzenie kulinarne, które odbędzie się w dniach 5–6 kwietnia 2025 roku w Ołomuńcu. Wydarzenie przyciąga miłośników słynnych serków – specjałów o wyrazistym smaku i intensywnym aromacie, objętych chronionym oznaczeniem geograficznym Unii Europejskiej.

Już 3 czerwca 2025 roku rusza nowy sezon Letniego Teatru Obrotowej Widowni w Czeskim Krumlowie. To niezwykłe miejsce, położone w barokowych ogrodach zamkowych, oferuje spektakle dramatyczne, operowe i baletowe w unikalnej scenerii na tle pałacyku Bellarie. Teatr na świeżym powietrzu, gdzie widownia obraca się wokół sceny, zapewnia niezapomniane wrażenia zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

W 2024 roku aż 841 tysięcy polskich turystów przenocowało w Czechach, ustanawiając nowy rekord. To o 11% więcej niż w 2023 roku, łączna liczba noclegów wyniosła 1,658 mln. Szczególnie dynamiczny wzrost nastąpił w ostatnim kwartale, kiedy intensywne działania promocyjne Czech przyczyniły się do skoku o 17%.

W lutym 2025 roku w zabytkowym Pałacu Savarin w centrum Pragi zostanie otwarte nowe Muzeum Alfonsa Muchy. Porozumienie w tej sprawie ogłosiły Fundacja Muchy oraz firma Crestyl, odpowiedzialna za renowację pałacu.

Po niemal 800 latach swojej istnienia, Klasztor Minorytów św. Jakuba w Pradze po raz pierwszy otwiera swoje podwoje dla zwiedzających. Ten niezwykły obiekt, założony w 1232 roku przez króla Wacława I, staje się teraz przestrzenią łączącą funkcje społeczne, kulturalne, biznesowe i duchowe, zachowując jednocześnie swoje unikalne genius loci.

Jesioniki, malowniczy region tuż za południową granicą województw opolskiego i śląskiego, przygotowały dla turystów wyjątkową ofertę. Aby wesprzeć lokalną gospodarkę po zniszczeniach spowodowanych niedawnymi powodziami, władze regionu wprowadziły specjalne vouchery na zniżkowe pobyty – także dla polskich turystów.

Święta Bożego Narodzenia w Czechach to czas pełen tradycji i zwyczajów. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tego okresu jest pieczenie tradycyjnych ciasteczek. Przepisy na nie są często przekazywane z pokolenia na pokolenie. Choć wiele osób eksperymentuje z nowoczesnymi recepturami, to niezmiennie od lat największą popularnością cieszą się rogaliki waniliowe, niedźwiedzie łapki, orzechowe rogaliki, orzeszki nadziewane kremem, koszyczki, gniazda os oraz imbirki.

W dniach 29 listopada – 1 grudnia 2024 roku w Sławkowie koło Brna odbędą się uroczystości upamiętniające bitwę pod Austerlitz – jedną z najważniejszych bitew wojen napoleońskich. W programie przewidziano m.in. rekonstrukcję historyczną, która odbędzie się w sobotę, 30 listopada, na polu bitwy pod wzgórzem Santon w Tvarožnej. W widowisku weźmie udział około 1000 uczestników z 15 krajów, 60 koni i 15 dział. Wydarzenie to co roku przyciąga miłośników historii z całej Europy.

Dzień świętego Marcina, obchodzony 11 listopada, to jedno z ważniejszych jesiennych świąt w Czechach. Tradycja ta sięga średniowiecza, a jej głównymi elementami są błogosławieństwo młodego wina i uczta z pieczoną gęsią. Święty Marcin, patron winiarzy i rolników, jest uosobieniem obfitości, a jego dzień symbolizuje zakończenie zbiorów i początek zimowego sezonu.

Minaret i ruiny zamku Janův hrad w Lednicy, świątynia Diany czy kolumnada na wzgórzu Homole koło Valtic – to dzieła Josepha Hardtmutha. Obok wszystkich jego słynnych budynków powinien stanąć pomnik ołówków: należą one do najsłynniejszych wynalazków Hardtmutha, a dla ich produkcji założył fabrykę Koh-i-noor.

Czeskie Koleje Państwowe (České dráhy, ČD) oferują specjalne bilety letnie, które są idealne dla podróżujących po Czechach w okresie wakacyjnym. Jednym z popularnych typów biletu jest "Jízdenka na léto" (bilet na lato). Jest to specjalny bilet umożliwiający nieograniczone podróże pociągami ČD w okresie wakacyjnym od 1 lipca do 31 sierpnia. Bilet jest ważny na wszystkie pociągi ČD, w tym szybkie pociągi (EC, IC, SC).

W połowie maja Sky Bridge 721 obchodzi swoje drugie urodziny. Konstrukcja znalazła się wśród 50 najciekawszych miejsc na naszej planecie według amerykańskiego magazynu Time. Ten cud architektury nadal utrzymuje tytuł najdłuższego wiszącego mostu dla pieszych na świecie. Oprócz dużej porcji adrenaliny na turystów czekają wspaniałe widoki. Most co roku odwiedza 200 tysięcy osób.

Ukryte w cieniu drzew, wśród winorośli czy na szczytach gór i pagórków. Malownicze kapliczki mogą być ciekawym celem wycieczki. Przedstawiamy jedne z najładniejszych.

Popularne wydarzenie kulturalne, Praska Noc Muzeów, ponownie zagości w stolicy Czech. W tym roku będzie można zwiedzać niemal trzydzieści muzeów, galerii i innych instytucji kulturalnych. Nie zabraknie bogatego programu towarzyszącego i wyjątkowej atmosfery. Najważniejszym wydarzeniem będzie otwarcie głównego budynku Muzeum Miasta Stołecznego Pragi, który po długim remoncie zostanie po raz pierwszy pokazany publiczności!

Zapraszamy na wycieczkę szlakiem mniej uczęszczanych, ale pięknych i bogatych w historię zakątków południowych Czech: miast, zamków i pałaców i atrakcji przyrodniczych.

Praski ogród zoologiczny jest usytuowany w pagórkowatym i zalesionym rejonie miasta – w dzielnicy Troja. W 2008 roku magazyn Forbes przyznał mu 7. miejsce na liście najlepszych ogrodów zoologicznych na świecie, a w 2018 roku w rankingu opublikowanym przez największy portal podróżniczy TripAdvisor, praskie zoo zajęło 5. miejsce, co potwierdziło jego światową popularność.

Jak co roku, wiosną czeskie Pilzno szykuje ciekawe imprezy kulturalne. Przedstawiamy kilka propozycji wydarzeń, na które warto się wybrać.