Wędkowanie w Danii

Dania to dla miłośników wędkowania miejsce wyjątkowe. Są zapewne kraje, w których jest więcej ryb, ale nigdzie nie ma takiej różnorodności ich gatunków na tak małym obszarze jak w Danii. Tu zawsze jest blisko nad rzekę, nad jezioro, czy nad morze.

Środowisko naturalne
Dania od trzydziestu lat podejmuje intensywne kroki na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Ustawa o jego ochronie w Danii weszła w życie już w 1973 roku i była pierwszą tego typu ustawą na świecie. W ślad za nią w Danii podjęto wiele skutecznych środków mających na celu zachowanie piękna przyrody.

Nowe życie wód Jutlandii
Uratowano wiele estuariów z populacjami łososia, pstrąga i lipienia, znacząco ograniczając skażenie wód i przywracając równowagę ekologiczną w wielu jeziorach i rzekach. Dzięki temu wędkarze mają dziś do dyspozycji wiele nowych łowisk w utworzonych niedawno zbiornikach i ciekach wodnych, którym przywrócono pierwotny bieg.

Zachodnie wybrzeże Jutlandii
Każdy, kto zna Danię, kojarzy też zachodnie wybrzeże Jutlandii – z kąpielami w gorących miesiącach letnich lub wędkowaniem w chłodniejszych porach roku. W zimie można z plaży złapać dorsza, a flądry najlepiej biorą wiosną i jesienią. Na początku lata można liczyć na udany połów belon, a w końcu lata na makrele. Niezwykłych emocji może dostarczyć zwłaszcza łowienie makreli, kiedy między ostrogami polują one na szproty.

Wędkowanie na kutrze
Prawdziwych przeżyć może dostarczyć wyprawa wędkarska na jednym z kutrów, które codziennie wyprawiają się na pełne morze. To okazja dla mocnych ludzi do spotkania z naprawdę wielką rybą!

Limfjorden (fiord Liim)
Limfjorden oddziela północną Jutlandię od reszty kontynentu i czyni to w sposób niezwykły. Bardzo niewiele miejsc na świecie może pochwalić się tak wieloma zróżnicowanymi łowiskami jak ten słonowodny fiord, gdzie jest więcej ciekawych stanowisk wędkarskich niż dałoby się obłowić przez całe życie. Wędkuje się tu głównie wiosną i jesienią, polując na troć, oraz wczesnym latem, łowiąc belony.

Wody Jutlandii
Jutlandia to także ląd stały, gdzie płyną wspaniałe, bardzo atrakcyjne dla wędkarzy rzeki Vida, Brede, Ribe, Kongea, Varde, Skjern i Stora, w których można łowić łososie, trocie i lipienie.

Wędkowanie w jeziorach Jutlandii
Jeśli wolisz wędkowanie w jeziorach i wodach słodkich, nie musisz daleko jechać – wystarczy wybrać się do Sohojlandet, gdzie jest najwięcej jezior w Danii, połączonych najdłuższym duńskim szlakiem wodnym, Gudenaen. Tutaj łowi się szczupaki, sandacze i okonie, a także obfite ilości białej ryby.

Wschodnie wybrzeże Jutlandii
Dla miłośników wędkowania w wodach słonych najciekawsza może okazać się wyprawa na wschodnie wybrzeże Jutlandii. W niektórych porach roku tutejsze wody aż kipią od troci. Najlepszym okresem do połowu troci jest wiosna i lato, ale można to robić niemal cały rok, zwłaszcza jeśli chce się obserwować wędrówkę ryb. Kiedy zaczyna robić się zimno, trocie płyną na południe lub kierują się do fiordów, gdzie zimują.

Najlepsze miejsca
Fiord Mariager, Djursland, Aarhus Bugt, fiord Vejle oraz fiord Abenra i Als to najbardziej znane duńskie łowiska troci.

Wędkowanie na Fionii
Także Fionia, leżąca w centrum Danii, oferuje doskonałe warunki do połowu troci, między innymi dzięki wielomilionowym inwestycjom w hydroekologię i programom zarybiania.

Tłusty dorsz
Fionia to nie tylko trocie. Tutaj można złapać dorsze tak wielkie i tłuste, że nawet najbardziej wytrawni wędkarze oniemieją z wrażenia. Bardzo dużo dorsza, choć nieco mniejszego, jest także w Małym Bełcie. Dorsze wagi średniej obficie występują w cieśninie Langeland.

Zelandia
Przedstawicieli dorszowej wagi ciężkiej co roku łapie się zimą w Sundzie, dzielącym Danię i Szwecję. Tutaj regularnie trafiają się sztuki powyżej dziesięciu kilogramów, a i dwudziestokilowe okazy nie nalezą do rzadkości.

Wędkowanie w jeziorach
Zelandia ma również znakomite warunki do wędkowania w jeziorach. Najbardziej znane z nich, to Furesoen i Esrum So, gdzie złapano rekordowe okazy szczupaka, sandacza i okonia. Nie należy też zapominać o Isefjorden, z jednymi z najlepszych wód trociowych, odległymi zaledwie o kilka kilometrów od stolicy kraju. Ci, którzy chcą bardziej oddalić się od miasta, mogą wybrać się zachodnie wybrzeże Zelandii, gdzie również są doskonałe łowiska trociowe.

Wędkarski boom na Bornholmie
Bornholm to skalista wyspa należąca do Danii. Położona na Bałtyku oferuje przez niemal cały rok świetne warunki do połowu troci, a tutejszy przemysł rybny znany jest od wielu lat. Od całkiem niedawna natomiast wędkują tu amatorzy łososia, choć złapano już okazy ważące ponad 20 kilogramów.

Komentarze
Polityka Prywatności