Najciekawsze klasztory w Czechach

W licznych obiektach nadal trwają prace remontowe. Niektóre klasztory oferują zakwaterowanie, miejscowe specjały gastronomiczne i piwo klasztorne. Na turystów czekają także ciekawostki, na przykład unikatowa kopia Całunu Turyńskiego w Klasztorze Broumovskim. Nie istnieje niestety organizacja czy stowarzyszenie zrzeszające klasztory, dlatego uzyskanie jednolitej informacji o wszystkich obiektach jest skomplikowane. Na terenie Czech znajdziemy ponad sto klasztorów.

Klasztor na Břevnovie w okresie komunizmu został znacznie zniszczony. Po aksamitnej  rewolucji benedyktynom udało się przy pomocy państwa i klasztorów zagranicznych odnowić budynki klasztorne i w roku 1993 mnisi mogli uroczyście świętować 1000-letnią rocznicę założenia klasztoru. Z tej okazji opactwo břevnovskie zostało podniesione przez papieża do rangi arcyopactwa. Podczas pobytu w Republice Czeskiej w roku 1997, papież Jan Paweł II osobiście odwiedził tutejszy klasztor. Na terenie obiektu możemy zwiedzić barokową bazylikę św. Małgorzaty, kryptę romańską z XI wieku i barokową prałaturę z Salą Terezjańską. Oprócz ciekawych budynków, znajdziemy tu  także piękny ogród klasztorny.

Klasztor Chotěšov został uznany za jeden ze stu najbardziej zagrożonych zabytków świata. Celem wszystkich organizowanych tu imprez jest ochrona klasztoru przez zniszczeniem.

Obiekt możemy zwiedzać w każdą niedzielę od maja do września oraz podczas imprez. Od klasztoru prowadzi ścieżka edukacyjna „Przyroda i ludzie“, utworzona przez Ośrodek Edukacji Ekologicznej Ametyst.

W romantycznej dolinie rzeki Střeli (Střela) leży dawny klasztor cystersów  Plasy. Przeszedł on w swych dziejach liczne przebudowy, z których najważniejszą jest przebudowa konwentu według projektu Santiniego i  Dienzenhofera. W budynku konwentu otwarto nową ekspozycję barokową z biblioteką.

Klasztor na Strachovie zakonu premonstratensów został założony w roku 1140. Obecny barokowy charakter pochodzi z XVIII wieku. Na terenie klasztoru znajdziemy kościół Wniebowzięcia NMP, Strahovską Galerię Obrazów, Bibliotekę Strahovską i Salę Teologiczną.

Zespół klasztorny  Rajhrad należy do najciekawszych obiektów zabytkowych na południowych Morawach. Klasztor, który przetrwał wiele wojen, został wspaniale odrestaurowany w pierwszej połowie XVIII wieku. Utworzono tu wówczas samodzielne opactwo. Kościół klasztorny św. Piotra i Pawła stanowi idealny przykład barokowej architektury  Santiniego. W budynku konwentu znajduje się Muzeum Piśmiennictwa na Morawach.

źródło: CzechTourism


opublikowano: 2014-10-06
Komentarze
Polityka Prywatności