Magiczne święta Bożego Narodzenia w Czechach

Zapraszamy do odświętnie przystrojonych miast, zamków, pałaców i kościołów, na zakupy prezentów świątecznych: pieknej biżuterii, czeskich kryształów, drewnianych zabawek dla dzieci, słynnego piwa czeskiego, czy znanego na całym świecie likieru ziołowego Becherovki.

Dawne świąteczne zwyczaje przypomną nam skanseny i muzea, w kościołach i salach koncertowych, na zamkach i w pałacach rozbrzmiewać będą pieśni adwentowe i kolędy. 

Mikołajki
Okres adwentu rozpoczynający się cztery tygodnie przed Wigilią jest, szczególnie dla dzieci, czasem radosnego oczekiwania na najpiękniejsze w roku święta. 5 grudnia, w przeddzień święta św. Mikołaja  panuje w Czechach zwyczaj obdarowywania dzieci drobnymi prezentami. Tego dnia w każdym czeskim mieście spotkamy św. Mikołaja z aniołkami i diabłem, który w zamian za wierszyk rozdaje maluchom słodycze i owoce. Na tradycyjny wieczór mikołajkowy zaprasza 5 grudnia miasto Třebíč (www.kviztrebic.cz). Na placu Karola rozbłyśnie choinka, zabrzmią kolędy.

Targi świąteczne
W Pradze ( www.prague-info.cz ) targi świąteczne odbędą się, tak jak co roku, na Rynku Staromiejskim i Placu Wacława w dniach od 1 grudnia 2007 do 1 stycznia 2008.
Na odświętnie przystrojonych stoiskach będzie można zakupić dekoracje świąteczne, ozdoby ze słomy, pierniczki świąteczne, pachnące  świeczki, a także ciepłe szale i czapki. Zmarznięci goście z przyjemnością skosztują gorącego punczu czy miodu pitnego, ucztą dla podniebienia będą także pieczone kasztany, kukurydza, tradycyjne czeskie pieczywo i grillowane kiełbaski. Pod przepięknie oświetloną choinką na Rynku Staromiejskim znajdzie się szopka bożonarodzeniowa.  
Targi świąteczne odbywać się będą również
w innych miejscach w Pradze, na przykład  na Placu Pokoju (náměstí Míru), Placu Republiki czy na Kampie. Luksusowe towary oferują eleganckie butiki ulokowane przy największych praskich arteriach handlowych – ulicach: Na Příkopech i Pařížskiej.

Targom bożonarodzeniowym w Czeskim Krumlovie (www.ckrumlov.info) – odbywającym się w weekendy od 30 listopada do 23 grudnia będzie towarzyszył bogaty program kulturalny na rynku: koncerty, Mikołaj, zdobienie pierników, wyrób ozdób choinkowych,  a wszystko to w  romantycznym otoczeniu pięknego historycznego miasta...

Na targi świąteczne zapraszają także zamki i pałace, na przykład zamek Loket  www.hradloket.cz , znajdujący się w pobliżu Karlowych Warów, w dniach 8-9 grudnia 2007. W programie m.in. pokazy szermierki, rzemiosł dawnych oraz specjalny turniej kołaczowy.
Zamek Křivoklát, www.krivoklat.cz , zaprasza na na targi w dwa adwentowe  weekendy 8-9.12  oraz 15-16.12.2007. W programie także  przedstawienia teatralne i muzyczne.
Wyroby rzemieślnicze o tematyce świątecznej, pokazy dawnych strojów, koncerty adwentowe czekają na gości na zamku Nelahozeves (ok. 15 km na północ od Pragi) 1. i 2. 12. 2007 (www.lobkowiczevents.cz).

W Rožnovie pod Radhoštěm  – skansenie ludowej architektury góralskiej – 15 grudnia podczas targów świątecznych  będzie można zakupić oryginalne wyroby sztuki ludowej, www.vmp.cz.

Szopki bożonarodzeniowe
Czeskie szopki bożonarodzeniowe znane są na całym świecie.
Ruchoma szopka Krýzovy jesličky – największa na świecie - wpisana do książki rekordów Guinessa, znajduje się w muzeum w Jindřichovym Hradcu (www.muzeum.esnet.cz , www.jh.cz). Monumentalne dzieło, składające się z prawie 1400 figurek, było tworzone przez ponad 60 lat!
Kolejnym unikatowym dziełem jest ponad stuletnia drewniana szopka ruchoma w Třebechovicach pod Orebem (www.trebechovice.cz, www.betlem.cz). W tutejszym Muzeum Szopek prezentowane są szopki z Czech i Słowacji.
Przepiękne eksponaty zobaczymy także w Muzeum Szopek w Karlštejnie www.obeckarlstejn.cz , gdzie w grudniu, oprócz całorocznej ekspozycji, wśród której znajduje się największa szopka kukiełkowa tzw. Karlštejnska szopka królewska, odbywa się także wystawa szopek z piernika, apetycznie pachnących świeżo upieczonym ciastem.
Każdego roku, od 24 grudnia do 2 lutego  możemy podziwiać ciekawe szopki wykonane przez mieszkańców miasteczka Třešť na Wysoczyźnie (www.trest.cz), prezentowane w domach twórców lub w miejscowym muzeum.

Romantyczne święta w zabytkowych miastach
Niezwykła atmosfera świąteczna zagości w Czeskim Krumlovie, mieście wpisanym na listę zabytków UNESCO (www.ckrumlov.info). 2 grudnia na tutejszym rynku, przy śpiewie kolęd, rozbłyśnie piękna choinka, w każdą niedzielę adwentową  odbywać się tu będą liczne imprezy kulturalne. 23 grudnia pojawi się na rynku żywa szopka bożonarodzeniowa,  krumlovskie restauracje i karczmy zapraszają na czeskie potrawy i napoje świąteczne sporządzane według tradycyjnych przepisów.

Muzyka średniowieczna i renesansowa towarzyszyć będzie w okresie świątecznym w zabytkowym mieście Telczu (www.telc-etc.cz). Kolędy czeskie zabrzmią zarówno na targach, jak i podczas wspólnego śpiewania na tutejszym zamku.

Muzyka świąteczna
Przez cały adwent w wielu salach koncertowych i odświętnie przystrojonych kościołach w  Czechach odbywają się koncerty muzyki świątecznej, na których nie zabraknie przepięknej mszy bożonarodzeniowej „Hej Mistrzu, wstań szybko” (Hej mistře, vstaň bystře) autorstwa słynnego kompozytora czeskiego Jakuba Jana Ryby.
Na przepiękne bożonarodzeniowe koncerty organowe zaprasza praska Bazylika św. Jakuba od 26 grudnia 2007 do 1 stycznia 2008 ( www.auditeorganum.cz ).
Koncerty świąteczne zabrzmią tradycyjnie w Operze Praskiej (www.opera.cz) 25 i 26. 12. 2007.

W czasie festiwalu o nazwie Współbrzmienie, w Ostrawie, w dniach 13 i 16 grudnia 2007 śpiewacy, tancerze i rzemieślnicy zaprezentują zanikający świat muzyki i tradycji ludowych.

Jak obchodzono Boże Narodzenie przed 100 laty?
Dawne zwyczaje świąteczne próbują przywołać czeskie muzea i skanseny.
W skansenie ludowej architektury góralskiej w Rožnovie pod Radhoštěm www.vmp.cz , najstarszym i największym  w swoim rodzaju w Europie Środkowej, przygotowano atrakcyjny program świąteczny zwany Boże Narodzenie na Wołoszczyźnie:

5 grudnia: Wieczór Mikołajkowy, 6 - 14 grudnia: Boże Narodzenie na wsi – program dla szkół i grup turystów – tradycyjne zwyczaje bożonarodzeniowe, przygotowywanie potraw świątecznych i ozdób.
15 grudnia: jarmark bożonarodzeniowy – tradycyjne wyroby rzemieślnicze, barwny program
22 – 23 grudnia: żywa szopka bożonarodzeniowa. Na wspólne kolędowanie skansen zaprasza
26 grudnia.

Program świąteczny, przybliżający zwyczaje ludowe Slovacka (www.slovacko.cz) Radujmy się, weselmy się... przygotowało w dniach 1–5.12.2007 Muzeum Moraw Południowowschodnich  w Strážnicy, www.nulk.cz. Każdy będzie miał okazję zakupić ręcznie wykonane ozdoby świąteczne.

Do zwiedzania tajemniczych podziemi zaprasza Muzeum Górnictwa w Příbramiu (www.muzeum-pribram.cz). Od 10 do 21 grudnia 2007 na turystów czeka odświętnie przybrany domek górniczy i sztolnia. Tradycyjną wystawę szopek zwiedzimy w miejscowej Galerii Františka Drtikola (7. 12. 2007 – 6. 1. 2008).

Tradycje świąteczne
Jednym ze świątecznych symboli w Czechach jest karp wigilijny. Karpie hodowane są w stawach położonych wokół miasta Trzeboń na południu Czech. Przed świętami sprzedaje się je na ulicach miast wprost z wielkich kadzi.  Zgodnie z czeską tradycją, zamiast na stół, karp może trafić  z powrotem na wolność.

Święta Bożego Narodzenia w Czechach mają przede wszystkim charakter rodzinny.
Na tradycyjną wieczerzę wigilijną podaje się zupę rybną lub grzybową, smażonego karpia z sałatką ziemniaczaną, chałkę wigilijną z bakaliami oraz popularne malutkie ciasteczka o najróżniejszych kształtach, pieczone najczęściej w domu pod koniec adwentu, tzw. cukroví, z których chyba  najpopularniejsze są rogaliki waniliowe (vanilkové rohlíky) . Na stół pod obrus kładzie się pieniądze, aby ich nie zabrakło w nadchodzącym roku.  Po wieczerzy rodzina gromadzi się  wokół przystrojonej choinki, obdarowuje prezentami. Dzieciom w Czechach prezenty przynosi mały Jezus (Ježíšek). 

W wieczór wigilijny nie może zabraknąć tradycyjnych wróżb,  na przykład krojenia jabłka na połowę – jeśli nasiona mają kształt gwiazdki, przez cały rok będzie dopisywało zdrowie.  Popularne jest też lanie wosku czy rzucanie przez młode dziewczęta pantoflem – jeśli ułoży się on noskiem w stronę drzwi, wróży to zamążpójście w następnym roku.

Zabawy sylwestrowe  
Na huczne powitanie Nowego Roku przygotowują się czeskie miasta i miasteczka.
Najwięcej atrakcji planuje oczywiście Praga.  Na Rynku Staromiejskim program sylwestrowy rozpoczyna się już w południe. Nowy Rok przywita wielki pokaz sztucznych ogni.
Opera Narodowa w Pradze ( www.opera.cz ) zaprasza na Sylwestrowy Wieczór Galowy z operą Johanna Straussa  „Zemsta  nietoperza”.  Po zakończeniu przedstawienia scena zamieni się w parkiet taneczny, na którym będzie można, w rytmach swingu, przetańczyć całą noc…

…a po Nowym Roku w góry!
Po świętach czekają na turystów w Czechach liczne zimowe atrakcje. Czeskie ośrodki narciarskie oferują wspaniałej jakości trasy zjazdowe, biegowe, wyciągi narciarskie, trasy saneczkowe i bobslejowe, szkółki narciarskie, serwisy i wypożyczalnie sprzętu narciarskiego oraz szeroki wachlarz usług gastronomicznych i wygodne zakwaterowanie. W ośrodkach zimowych corocznie odbywają się liczne imprezy kulturalne i sportowe
 www.holidayinfo.cz, www.ceskehory.cz.

Komentarze
Polityka Prywatności