Polacy od niedawna mogą masowo podróżować do Indii na najpiękniejsze plaże.
5 grudnia w warszawskim hotelu Novotel Centrum odbyła się prezentacja walorów turystycznych indyjskiego stanu Goa. W spotkaniu z przedstawicielami polskich biur podróży, zainteresowanymi sprzedażą wyjazdów turystycznych do tego regionu, uczestniczyli reprezentanci branży turystycznej z tej części Indii. Byli to dyrektorzy Departamentu Turystyki Goa: Suneel Auchipaka, Shri Rajesh Kale i Shri Pradeep Binnar. W spotkaniu wzięła udział również Nagma M. Mallick - ambasador Indii w Polsce.
Wydarzenie to było następstwem uruchomienia przez Biuro Podróży Rainbow wspólnie z linią lotniczą Enter Air lotów czarterowych na lotnisko Mopa w stanie Goa. Samoloty z polskimi turystami latają tam obecnie z Warszawy i z Katowic.
Perła Orientu
Goa jest stanem leżącym na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Indyjskiego nad Morzem Arabskim. To jeden z najbardziej turystycznych regionów Indii znajdujący się 500 km od Mumbaju (Bombaju). Jest on najmniejszym stanem Indii. Jego powierzchnia wynosi zaledwie 3700 km², czyli tyle co 1/3 opolskiego najmniejszego polskiego województwa. Zamieszkuje go jednak aż 1,5 mln osób, co czyni go najgęściej zaludnionym stanem Indii. Jego stolicą jest Panaji (dawne Panjim), największym miastem natomiast jest Vasco da Gama. Ze względu na niewielką powierzchnię (0,11% powierzchni Indii) i ze względu na fakt, że jest jednym z najbardziej zróżnicowanych stanów Indii pod względem krajobrazowym, mówi się o nim, że jest „turystyczną perłą” lub „perłą Orientu”.
Prezentację Goa poprowadził Suneel Anchipaka, dyrektor zarządzający ds. Rozwoju Turystyki Rządu Goa (GTDC).
- Chcemy zaprezentować turystyczne bogactwo Goa jako całorocznego kierunku podróży. Od dziewiczych plaż po ekoturystykę, dziedzictwo kulturowe, przygodę, turystykę ślubną i gastronomię. Goa oferuje coś dla każdego - powiedział podczas spotkania Suneel Anchipaka,
Goa z malowniczymi białymi plażami, ciepłym klimatem i różnorodną ofertą wypoczynku ma szansę być jednym z ulubionych miejsc zimowych egzotycznych podróży Polaków. Od listopada br. loty czarterowe z Warszawy i Katowic do tego regionu Indii wykonują samoloty prywatnych polskich linii lotniczych Enter Air.
Goa znajduje się w strefie klimatu tropikalnego i dlatego jest tu gorąco przez cały rok. Możemy wyróżnić dwie pory roku - słoneczną trwającą od połowy października do połowy maja i deszczową, spowodowaną przez monsun, trwającą od połowy maja do połowy października.
Burzliwa historia
W 1510 r. Portugalczycy na przybrzeżnej części i wysepkach terytorium Goa założyli faktorię handlową i wkrótce przekształcili ten teren w swoją kolonię. Stare Goa było pierwszą portugalską zdobyczą terytorialną w Azji i ostatecznie stało się stolicą całego azjatyckiego imperium tego kraju. Dopiero pod koniec 1961 r. wojska Republiki Indii dokonały inwazji i siłą wcieliły terytorium Indii Portugalskich wraz z Goa do Indii. W 1987 r. Goa uzyskało status stanu indyjskiego.
Wraz z podporządkowaniem sobie przez Portugalczyków tych terenów w XV w. nastąpił proces ich chrystianizacji. Zapoczątkował ją wraz z innymi misjonarzami baskijsko–hiszpański duchowny św. Franciszek Ksawery. Obecnie jego relikwie znajdują się w szklanym pojemniku i srebrnej trumnie w jezuickiej bazylice Bom Jesus w Starym Goa.
Wieki portugalskiego panowania spowodowały, że Goa jest unikatowe kulturowo i znacznie różni się od reszty Indii. Widać to chociażby po dużej liczbie mieszkających tu katolików czy katolickich kościołów, zdobiących tutejsze miasteczka.
Stare Goa to licząca 5 tys. mieszkańców miejscowość nad rzeką Mandovi. Słynie ona z obiektów sakralnych, z których kilka wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jedną z największych tutejszych atrakcji jest zbudowana w 1594 r. w stylu barokowym Bazylika Bom Jesus. W tym najstarszym kościele Goa znajdują się m.in. szczątki św. Franciszka Ksawerego, przepiękne mozaiki podłogowe i oszałamiające pozłacane ołtarze. Inną świątynią, którą warto odwiedzić, jest Katedra Se - największy kościół Indii, wchodzący w skład zespołu obiektów sakralnych wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, pełniący obecnie funkcję siedziby arcybiskupa Goa. Na uwagę zasługują w nim drewniane rzeźby, mozaiki podłogowe i imponująca ilość obrazów. Kiedy będziemy w Starym Goa zobaczymy też ruiny kościoła św. Augustyna, kościół św. Kajetana i Muzeum Archeologiczne.
Oprócz katolickich kościołów warto zwiedzić również hinduskie świątynie: Sri Manges, Santa Durgi oraz Najesz.
Goa jest pełne fortów, zbudowanych jeszcze za czasów Portugalczyków. Do najciekawszych należy na pewno Fort Aguada, zlokalizowany 18 km od Panaji oraz fort Chapora znajdujący się 10 km od Mapusy.
Plaże i parki narodowe
Poza zabytkami największymi atrakcjami turystycznymi Goa są piaszczyste dziewicze plaże - główny cel przyjazdów cudzoziemców. Łącznie mają one długość 105 km. Jest tu wiele typów plaż - od długich i szerokich łach miękkiego piasku do mniejszych w kameralnych zatoczkach. Nic więc dziwnego, że Goa stało się popularnym kierunkiem urlopowym już w czasach kolonialnych. Do najlepszych plaż w północnej części stanu należą Anjuna, Morjim, Calangute, Candolim, Baga, Vagator i Mandrem. Na południu wyróżniają się morskie brzegi Palolem, Colva, Agonda, Patnem i Rajbag.
Niezwykłą atrakcją regionu jest sześć tutejszych parków narodowych z egzotyczną fauną i florą. Park Narodowy Anshi położony jest na obszarze pasma górskiego Ghaty Zachodnie. Na jego terenie rośnie bujny las deszczowy. W parku możemy tu spotkać wiele rzadkich gatunków ptaków, a także słonie, tygrysy, pantery, wargacze, makaki indyjskie oraz kobry królewskie, pytony tygrysie czy żmije łańcuszkowe.
Na Goa warto zobaczyć mierzący 310 metrów wodospad Dursarghar - jeden z najwyższych wodospadów Indii. Znajdziemy go w Parku Narodowym Mollem, 60 km od Panaji,
Inne aktywności i atrakcje
Goa słynie z produkcji przypraw. Już w czasach kolonialnych region ten stał się światowym centrum handlu przyprawami. Do dziś znajdziemy na Goa wiele tradycyjnych plantacji, gdzie oprócz przypraw takich jak gałka muszkatołowa, cynamon, czarny pieprz, kardamon czy goździki. Uprawia się tu również orzechy areka, nerkowce, kokosy i owoce tropikalne.
Niegdyś Goa masowo odwiedzali hipisi. Dzisiaj jest jednym z najpopularniejszych turystycznych regionów Indii, przyciągającym choćby fanów sportów wodnych lub innych aktywności np. jazdy na rowerze, spływów kajakowych i na pontonach, skoków na bungee, penetracji jaskiń czy lotów balonem.
Goa to wymarzone miejsce na romantyczne wyprawy lub śluby w egzotycznej scenerii. Modne są tu również pobyty zdrowotne z ofertą zajęć ayurwedy czy zabiegami, wellnes i SPA. Turystów przyciąga również goańska kuchnia, na którą składają się potrawy kuchni indo-portugalskiej, orientalnej, wegańskiej i wegetariańskiej.
Zainteresowaniem turystów cieszy się szlak filmowy wiodący przez miejsca, w których kręcono popularne filmy i seriale.
- Mam nadzieję, że zaprezentowane atrakcje turystyczne Goa sprawią, że polscy turyści chętnie będą odwiedzać nasz region – powiedział na zakończenie Suneel Anchipaka, dyrektor zarządzający ds. Rozwoju Turystyki Rządu Goa.
W dalszej części spotkania był czas na dwustronne rozmowy polskich i indyjskich przedstawicieli branży turystycznej.
Jerzy Niemociński