Młodzi Polacy chętnie uczą się angielskiego na Malcie

Prawie połowa (47%) Polaków, którzy wyjechali na Maltę uczyć się angielskiego to osoby do 17 roku życia.

Ponad 78,5 tysięcy - tyle osób w zeszłym roku wybrało Maltę jako miejsce do nauki języka angielskiego, podaje National Statistics Office (NSO) - maltański GUS.

Malta kusi nie tylko pogodą (300 słonecznymi dniami w ciągu roku), bogatą kulturą (sięgającą ponad 6000 lat), śródziemnomorskim położeniem oraz rozbudowaną siatka bezpośrednich połączeń lotniczych z głównych lotnisk w Polsce. Znana jest także jako kraj anglojęzyczny z uwagi na fakt, iż do lat 60. ubiegłego wieku była częścią Imperium Brytyjskiego. Czerwone budki telefoniczne oraz ruch lewostronny to nie jedyne pozostałości z tego okresu. Na Malcie prężnie działa rynek szkół uczących języka angielskiego w popularnym systemie English Language Teaching (ELT), skierowany do osób, dla których język Shakespeare'a jest językiem obcym.

Jak podaje NSO, w porównaniu z rokiem 2022, w 2023 roku zainteresowanie tego typu usługami na Malcie wzrosło o 28%. Najliczniejszą grupą zagranicznych kursantów są osoby do 17 roku życia. Stanowią oni połowę wszystkich osób biorących udział w zajęciach w systemie ELT na Malcie. Najmniej liczną grupą są osoby powyżej 50 roku życia (udział na poziomie 8%).

Dominującą grupą osób (74%), które uczą się języka angielskiego jako obcego na Malcie, to osoby pochodzące z krajów Unii Europejskiej. Pierwszą piątkę otwierają: Włosi, Niemcy, Francuzi, Austriacy oraz Polacy. W zeszłym roku ponad 4,8 tys. Polaków wybrało Maltę jako miejsce do nauki języka angielskiego. W porównaniu z danymi z 2022 roku, jest to wzrost o 14%.

Prawie połowa (47%) z nich to osoby do 17 roku życia. Sporą grupę osób (28%) stanowią kursanci w grupie wiekowej 36-49. Polacy, którzy podejmują naukę angielskiego na Malcie, wybierają standardowy, ogólny kurs (64%) albo intensywny (22%). Pod tym kątem nie wyróżniają się oni na tle innych narodowości. Kursy standardowe i intensywne języka angielskiego cieszą się największą popularnością na Malcie.

- Na Malcie kursy języka angielskiego odbywają się przez cały rok. Sporo z nich przypada na okres letnio-wakacyjny (lipiec-sierpień). Nie mniej osób przebywa na Maltę uczyć się angielskiego także wiosną czy jesienią. To dobitnie podkreśla całoroczny charakter Malty i unikalny charakter tej formy nauki. To znaczy połączenie edukacji z rekreacją i wypoczynkiem o niemalże każdej porze roku - podkreśla John Mary Attard - regionalny dyrektor biura Maltańskiej Organizacji Turystycznej w Warszawie.

Prognozy wskazują, że tendencja ta utrzyma się również w bieżącym roku. Świadczą o tym najnowsze dane odnoszące się do dotychczasowego ruchu turystycznego na linii Polska-Malta. W pierwszych czterech miesiącach roku 2024 ponad 81 tys. turystów z Polski odwiedziło ten śródziemnomorski kraj. Jest to aż o 68% więcej niż w analogicznym okresie roku 2023 oraz 3. miejsce wśród europejskich nacji (obok Brytyjczyków i Włochów).

Ale to nie jedyny sygnał wskazujący na to, iż w bieżącym roku więcej Polek i Polaków uda się na Maltę w celu nauki języka angielskiego aniżeli w roku 2023. Według prognoz Maltańskiej Organizacji Turystycznej, do końca 2024 roku Maltę ma odwiedzić aż 200 tys. gości z Polski. W 2023 roku było ich 167 tys.


Jerzy Niemociński/mat.pras.


opublikowano: 2024-06-25
Komentarze
 
Polityka Prywatności