Planując podróż do Baku, warto pomyśleć o tym, by być w tym mieście w czasie gdy rozgrywane są w nim wyścigi samochodowe Formuły 1 Qatar Airways Azerbaijan Grand Prix 2024. W tym roku w różnych częściach świata odbędą się 24 rundy Formuły 1. Wyścigi w Baku będą rozgrywane w dniach 13-15 września, jako siedemnaste zawody w tym roku.
Pierwsze Grand Prix w Baku odbyło się w 2016 roku jako Grand Prix Europy. W następnym roku wyścig został przemianowany na Grand Prix Azerbejdżanu. Podczas tegorocznych zawodów będzie można podziwiać takie zespoły sportowe jak Oracle Red Bull Racing, Williams Racing, McLaren F1 Team, Alfa Romeo F1 Team Stake, Mercedes-AMG Petronas F1 Team. W ich barwach jeżdżą między innymi tacy mistrzowie kierownicy jak Maks Verstappen, który w ubr. zdobył mistrzostwo Formuły 1, Fernando Alonso, Lewis Hamilton, George Russell, Charles Leclerc czy Sergio Perez.
Formuła 1 w scenerii średniowiecznej Starówki
Tor wyścigowy w Baku jest pod wieloma względami wyjątkowy, a wyścigi na nim należą do jednych z najbardziej ekscytujących na świecie. Głównie dlatego, że przebiega on w znacznej części uliczkami położonymi wokół historycznego centrum miasta. Jest to tor o dużym stopniu trudności. Wiedzie on wzdłuż średniowiecznych murów miejskich wpisanych na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, które stanowią wyjątkową scenerię sportowych zmagań.
Tutejszy tor Formuły 1 został zaprojektowany przez Hermanna Tilke, światowej sławy niemieckiego architekt, projektanta torów wyścigowych, będącego jednocześnie kierowcą wyścigowym. Jego długość wynosi 6,006 km. Pełną trasę toru wynoszącą 306,049 km pokonuje się w trakcie 51 okrążeń. W czasie wyścigów sportowe bolidy przejeżdżają 20 okrążeń.
Emocje na torze
Trasa o długości 6 km jest drugą najdłuższą trasą w wyścigach Formuły 1 po torze Spa-Francorchamps w Belgii. Główna prosta o długości 2200 metrów przebiegająca wzdłuż linii brzegowej Baku jest idealna do szybkiej jazdy, podczas której samochody często przekraczają prędkość 350 km/h. W 2019 r. Charles Leclerc (Ferrari SF-23) pobił rekord toru, pokonując okrążenie w czasie 1:43,009 minuty. Największą średnią prędkość wyścigu - 200,021 km/h odnotowano w 2019 r. podczas przejazdu Valtteri Bottasa (Mercedes W10 EQ Power+).
Proste, szerokie części toru gwałtownie przemieniają się w wąskie i kręte odcinki usytuowane na Icheri Sheher - Starówce Baku z ciasną zabudową wzdłuż murów miejskich. Szybka jazda na tych odcinkach obciążona jest dużym ryzykiem i stanowi znaczne zagrożenie dla kierowców. Najmniejszy błąd kierowcy może spowodować kraksę. Potwierdza to przypadek Roberta Kubicy, który w 2019 r. jadąc po tutejszym torze, rozbił swój samochód na ostatnim okrążeniu pomiarowym. Prawdopodobnie w tym roku ponownie zobaczymy Kubicę na wyścigach Gran Prix w Baku.
Najlepszym miejscem do podziwiania wyczynów kierowców Formuły 1 jest trybuna Absheron, z której można podziwiać jak bolidy rozpędzone do prędkości ponad 350 km/h gwałtownie wyhamowują i dokonują zwrotu o 90 stopni, wchodzą w pętlę toru. Innym doskonałym miejscem do podziwiania zmagań kierowców jest trybuna Icheri Sheher, która stanowi wyjątkowy punkt obserwacyjny. Można z niej oglądać, jak wyścigowe samochody przejeżdżają przy bramie miejskiej i z rozpędem pokonują kilka trudnych zakrętów. Bilety na trybuny są dość drogie, więc warto poszukać sobie jakiegoś dogodnego miejsca do obserwacji usytuowanego na ulicach miasta za ogrodzeniem toru wyścigowego.
Jerzy Niemociński