Germany Travel Mart 2023 przebiegał pod znakiem ekologii

Targi niemieckiej turystyki przyjazdowej odbyły się w Essen, które z centrum niemieckiego ciężkiego przemysłu przeobrażono w zielone miasto.

Essen gościło 49. edycję tragów niemieckiej turystyki przyjazdowej - Germany Travel Mart (GTM). W dniach 16 - 18 kwietnia 2023 r. około 200 niemieckich firm z branży hotelarskiej, transportowej i rekreacyjnej, sektora usług przyjazdowych oraz około 230 przedstawicieli biur podróży z 39 krajów z całego świata negocjowało oferty na nadchodzący i przyszły rok. Łącznie w imprezie tej uczestniczyło ok. 800 osób. Za pomocą systemu Networking Tool umówiono i zrealizowano około 5 300 spotkań. To oznacza, że każdy niemiecki wystawca odbył średnio ponad 26 spotkań z zagranicznymi partnerami. W targach wzięło również udział około 100 dziennikarzy, którzy przyjechali nawet z tak odległych zakątków świata, jak USA, Kanada, Indie. Japonia, Chiny czy Korea.

Celem tegorocznych targów turystycznych było promowanie wzrostu gospodarczego z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i postępującej cyfryzacji. Niemiecka Centrala Turystyki zorganizowała 49. GTM pod znakiem ekologii. Środki mające na celu zmniejszenie śladu węglowego tego wydarzenia obejmowały na przykład wspieranie przyjaznych dla środowiska podróży koleją, kompensację emisji CO2 wszystkich lotów, catering pozyskiwany ze źródeł regionalnych oraz wykorzystanie mebli wystawowych wielokrotnego użytku i energooszczędnej technologii imprez.

Jako miejsce tegorocznych targów nie przypadkowo wybrano Essen. Miasto to jest przykładem transformacji od miasta przemysłowego do miasta zielonego. Essen było jednym z głównych ośrodków przemysłowych i handlowych Zagłębia Ruhry, regionu z rozwiniętym przemysłem metalowym, maszynowym, środków transportu, zbrojeniowym, chemicznym i elektrotechnicznym.

Było miastem w znacznym stopniu zdegradowanym ekologicznie przez działające w mieście i okolicy kopalnie węgla kamiennego, koksownie, elektrownie i ciężki przemysł. Niegdyś była to niemiecka stolica węgla i stali. Po transformacji, jaką przeprowadzono, jest trzecim najbardziej zielonym miastem Niemiec. W 2010 r. Essen było „Europejską Stolicą Kultury” a w 2017 r. „Europejską Zieloną Stolicą”. To wskazuje na zakres zmian, jakie zaszły w tym mieście.

Oficjalne otwarcie targów GTM nastąpiło w symbolicznym miejscu - Wielkiej Sali dawnego kompleksu kopalni i koksowni Zollverein, gdzie kiedyś pracowały potężne turbiny energetyczne.

Jak podaje Wikipedia po 1983 r. - wydobycie połączonych kopalń Nordstern-Zollverein osiągnęło 3,2 miliony ton rocznie, jednak zasoby węgla zaczęły się wyczerpywać. W 1986 zamknięto wszystkie szyby kopalni Zollverein. Podczas 140 lat jej działalności wydobyto tu łącznie ponad 200 milionów ton węgla.

Obecnie nie prowadzi się już tu działalności produkcyjnej, a na terenie kompleksu kopalni i koksowni powstał poprzemysłowy obiekt muzealny. W jego budynkach działa też wiele instytucji kultury. Po zamknięciu działalności produkcyjnej teren kombinatu został objęty ochroną konserwatorską i tworzy unikatowe świadectwo historii techniki i architektury przemysłowej XX w. Stanowi jedną z głównych atrakcji Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, który leży na szlaku tematycznym „Górnictwo: Skarby ziemi” i na regionalnym Szlaku Zagłębia Ruhry. W 2001 r. kompleks przemysłowy kopalni i koksowni Zollverein został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury.

- Essen ma wiele twarzy, a każda z nich sama w sobie jest warta poznania - powiedział podczas uroczystości otwarcia targów Thomas Kufen, burmistrz Essen. Nasze miasto nie jest klasycznym ośrodkiem turystycznym, ale szybko rozwijającym się w tym kierunku, położonym w centrum Zagłębia Ruhry – największego obszaru metropolitalnego w Europie.

Przed imprezą targową zagraniczni kontrahenci mieli możliwość udziału w wycieczkach po mieście i okolicy oraz po różnych regionach Niemiec, by poznać produkt turystyczne, które będą mieli promować i sprzedawać.

Germany Travel Mart to coroczne targi organizowane przez Niemiecką Centralę Turystyki (DZT) we współpracy ze zmieniającymi się regionami i miastami partnerskimi. W tym roku partnerami targów było miasto Essen i region Zagłębia Ruhry.

GTM odgrywa ważną rolę w promowaniu Niemiec jako celu podróży na rynku międzynarodowym. Jest to największa impreza niemieckiej turystyki przyjazdowej. Jej istotą są spotkania biznesowe, które odbywają się w formie warsztatów. Są one okazją do zaprezentowania swojej oferty nie tylko dla dużych organizacji turystycznych, touroperatorów, dostawców usług z branży hotelarskiej, transportowej, eventowej i kongresowej, ale także dla mniejszych podmiotów turystycznych, regionalnych organizacji, czy instytucji kultury. W trakcie tej imprezy targowej uczestnicy mogą nawiązać nowe kontakty i pogłębić już istniejące, prowadzić negocjacje handlowe i zawierać umowy biznesowe z niemieckimi dostawcami.

Jerzy Niemociński


opublikowano: 2023-04-25
Komentarze
Polityka Prywatności