Chorwacja inwestuje w sektor żeglarski

Powstaje tu największa sieć marin w basenie Morza Śródziemnego, dzięki czmu kraj ten zyskuje silną przewagę konkurencyjną.

Przygotowując się do sezonu turystycznego ACI (Adriatic Croatia International Club) prowadzi intensywne działania związane z realizacją projektów strategicznych, które znacznie podniosą jakość usług oraz umocnią pozycję Chorwacji jako idealnej destynacji dla żeglarzy.

ACI zarządza 22 marinami na chorwackim wybrzeżu Adriatyku, które posiadają łącznie prawie 6000 miejsc do cumowania. W 2021 roku ACI zainwestowało łącznie 44 miliony kun, z czego najwięcej, 23,5 mln kun wydano na odbudowę falochronu w marinie Korčula, 7,9 mln na marinę w Dubrowniku, 2,9 mln kun na marinę ACI w Vodicach, a w marinach w Skradinie i Trogirze zainwestowano łącznie 2,9 mln kun w systemy kotwiczenia. W 2022 roku ACI planuje kolejne inwestycje w łącznej wysokości 97 mln kun, z czego 90% środków zostanie przekazane na inwestycje, a 10% na bieżące utrzymanie.

Największa chorwacka marina powstaje w Rijece

Jednym z głównych celów strategicznych ACI jest największy projekt morski w Chorwacji, czyli nowopowstająca ACI Marina Rijeka, która zostanie zbudowana w porcie Porto Baroš. Firma ACI-GITONE otrzymała 30-letnią rządową koncesję. Jest to spółka joint venture utworzona w celu budowy i obsługi tego projektu. Właścicielami spółki są: ACI, największa sieć marin w basenie Morza Śródziemnego oraz GITONE Kvarner, należąca do grupy Lürssen, zajmująca się usługami turystycznymi i hotelarskimi.

Inwestycja szacowana jest na minimum 363 milionów kun. W ciągu kilku najbliższych lat zostanie wybudowana najnowocześniejsza marina w Chorwacji, z prestiżowymi 5 gwiazdkami i możliwością cumowania mega jachtów. Oprócz znacznych korzyści, jakie przyniesie to całej społeczności lokalnej poprzez stworzenie dużej liczby miejsc pracy, marina całkowicie zmieni ofertę turystyczną i pejzaż Rijeki. Inwestycja umieszczając miasto na żeglarskiej mapie świata z pewnością przyczyni się do rozwoju potencjału miasta jako destynacji turystycznej. Poza wyspecjalizowanymi usługami dla żeglarzy, w Porto Baroš powstanie wiele ogólnodostępnych przestrzeni do relaksu i wypoczynku takich jak malownicza promenada, liczne obiekty gastronomiczne i handlowe czy też atrakcje sportowe.

Inwestycje w Dubrowniku i Svet Katrarina

Nowo otwarta Marina Polesana jest pierwszym etapem dużego projektu Katarina Monumenti realizowanego przez Kermas Istra. Mowa o czterech pływających pomostach z łącznie 304 miejscami do cumowania i lokalach usługowych w zrekonstruowanych i przebudowanych obiektach na wyspie Sveta Katarina i na lądzie.

W ACI Marina Dubrovnik trwają szeroko zakrojone prace nad budową ściany przybrzeżnej, która zapewni 220 metrów nowego nabrzeża z możliwością cumowania większych łodzi. Planowana jest także budowa strefy serwisowej, największej w południowej części Adriatyku, która znacznie usprawni obsługę i zapewni jeszcze większy komfort gościom.

Wprowadzony zostanie bezpośredni odbiór odpadów ze statków w Marinie Martinis Marchi, zgodnie z zasadami segregacji odpadów. Wśród inwestycji kapitałowych na drugą połowę 2022planowana jest modernizacja budynku w marinie.

Marina Mitain – potężne magazyny dla łodzi

W Marinie Vrsar udoskonalono jakość monitoringu wizyjnego oraz wprowadzono rozwiązania w zakresie sensoryki i bezpieczeństwa jednostek pływających.

W Marinie Funtana wprowadzono usługę sensoryczną Sense4boat, dzięki której wszystkie jednostki pływające znajdujące się w marinie zostaną wyposażone w co najmniej jeden sensor, a także aplikację do zarządzania mariną, zawierająca Boats info dla Gości.

W Marinie Mitan w tym roku planowane jest ukończenie budowy drugiej hali do przyjmowania jednostek pływających na lądzie o powierzchni 3400 m². Będzie to nowy, ogrzewany obiekt, który pomieści około 80 łodzi. Podobnie jak już istniejąca hala, również i nowopowstająca zostanie zakwalifikowana jako „magazyn łodzi”, które istnieją w portach specjalnego przeznaczenia. Łącznie będą liczyć 6500 m². Będzie to największa tego typu przestrzeń do przechowywania jednostek pływających nad Adriatykiem. Całkowita inwestycja wyniesie około 1 200 000 euro.

JEN/mat. pras.


data ostatniej modyfikacji: 2022-04-28 16:10:23
Komentarze
 
Polityka Prywatności