Poznajmy Niemcy lokalnie i przez regionalną kulturę

P1010299

Zwiedzanie nie tylko centów dużych miast, ale również bardziej odległych dzielnic, a także małych miasteczek, lokalnego rzemiosła i kulinariów oraz agroturystyka to priorytety w tegorocznej niemieckiej turystyce.

Niemiecka Republika Federalna to duży i zróżnicowany kraj, posiadający ogromny potencjał turystyczny. Do tej pory większość zagranicznych turystów odwiedzających Niemcy skupiała się na zwiedzaniu największych miast, oglądaniu najbardziej prestiżowych zabytków i budowli oraz odwiedzaniu najciekawszych muzeów i innego typu placówek kultury. Tymczasem również wiele mniejszych miejscowości ma interesującą architekturę i posiada wiele ciekawych atrakcji turystycznych do tej pory pomijanych przez cudzoziemców. Obecnie specjaliści od promocji turystyki z Niemieckiej Centrali Turystycznej (DZT) zamierzają to zmienić.

W czerwcu w Warszawie podczas spotkania z dziennikarzami mówili na ten temat: Burkhard Kieker, CEO Visit Berlin, Ralf Ostendorf, Director Market Management Visit Berlin i Tomasz Pędzik, dyrektor polskiego przedstawicielstwa Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT).

Według badań Europejskiej Komisji Turystyki (ETC) z lutego 2021 roku entuzjaści życia w mieście stanowią największą ilościowo grupę (33,9 procent), która chce ponownie wybrać się w podróż w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. To z myślą o nich Niemiecka Centrala Turystyczna (DZT) przygotowała nową kampanię promocyjną.

Niemcy. To, co lokalne. Kultura

Ma ona spowodować, że zagraniczni turyści dotrą do mniejszych miast oraz regionów i poznają tutejsze zwyczaje, rzemiosło, kulinaria, kulturę i architekturę, włącznie z terenami krajobrazowymi i przyrodniczymi zlokalizowanymi na peryferiach ośrodków miejskich. Kampania promocyjna German.Local.Culture zachęca do poznawania Niemiec przez odwiedzanie nie tylko dużych miast, ale również niemieckiej prowincji.

W największych miastach zagraniczni turyści koncentrowali się głównie na poznawaniu atrakcji w centralnych dzielnicach. Tymczasem ciekawe miejsca w innych częściach aglomeracji miejskich z reguły rzadko były odwiedzane lub nawet zupełnie pomijane podczas zwiedzania. Również wiele małych miejscowości jest wartych zobaczenia i doznania panującej w nich atmosfery oraz zaznajomienia się z regionalnym rzemiosłem, a także lokalną kuchnią.

Architektura niemieckich miejscowości jest bardzo zróżnicowana. Na północy kraju można spotkać chaty kryte strzechą, a w Górnej Bawarii zachwycają domy zdobione tradycyjnie malowanymi ścianami domów tzw. „Lüftl-Malerei”. Często można spotkać w różnych częściach Niemiec budowle tzw. gotyku ceglanego. Uwagę przyciągają też budynki z pruskiego muru. Zachwyca również swoją odmiennością holenderska dzielnica w Poczdamie oraz nowoczesna, architektura realizowana w oparciu o założenia Bauhausu, jednego z kierunków w obrębie niemieckiego modernizmu.

Lokalne rzemiosło i kuchnia

Odwiedzając niemieckie miasta i miasteczka, warto poznać lokalne rzemiosło. W wielu miejscach funkcjonują unikatowe już dziś manufaktury i warsztaty, w których produkcja odbywa się z wykorzystaniem starych, tradycyjnych technik oraz wykonywana jest przez fachowców z zanikających zawodów. Wiele z nich produkuje unikalne wyroby, niespotykane w masowej produkcji. Przykładem może być wytwarzanie charakterystycznych dla Szwarzwaldu kapeluszy z wielkimi, czerwonymi pomponami, produkcja skórzanych, krótkich spodni w Bawarii, unikatowej porcelany w Miśni czy zegarów z kukułką wytwarzanych w Badenii-Witembergii.

Wizyta w niemieckich regionach to również okazja do smakowania specjałów miejscowej kuchni.

W lokalnych restauracjach warto degustować tradycyjnie przyrządzane potrawy. W innych obiektach gastronomicznych można przekonać się jak młodzi restauratorzy i kucharze wykorzystują tradycyjne przepisy do tworzenia nowoczesnych wersji tych potraw. Regionalne posiłki warto popijać winami z lokalnych winnic i piwem z miejscowych browarów, których w Niemczech jest ponad 1500.

Mniejsze miejscowości oferują też możliwość połączenia poznania lokalnej tradycji i kultury z wypoczynkiem na łonie natury. Tutejsze wsie oferują znakomite warunki do uprawiania agroturystyki.

Niemcy można poznawać na wiele sposobów, podróżując samochodem, wędrując pieszo, jadąc na rowerze, odbywając rejsy statkami po rzekach lub płynąc po nich kajakiem. Można też żeglować żaglówką wzdłuż wybrzeża lub po jeziorach.

Odkryjmy Berlin na nowo

Nową, ciekawą ofertę turystyczną proponuje w tym roku VistiBerlin, organizacja zajmująca się promocją stolicy Niemiec. Z pomocą strony internetowej i aplikacji telefonicznej Going Local Berlin można poznać 700 miejsc, propozycji turystycznych i sposobów na spędzenie czasu wolnego. Zachęca ona do poznawania mniej znanych dzielnic, których jest tu 12, a każda z nich ma swój odrębny charakter i atmosferę.

Wartych zobaczenia jest też kilka nowych inwestycji zrealizowanych w ostatnim czasie. Chyba największą atrakcją z punktu widzenia turysty jest Zamek Miejski w centrum miasta, którego odbudowę zakończono w ubiegłym roku. Był on rezydencją królów Prus i niemieckich cesarzy, a obecnie mieści się w nim hotel i centrum edukacyjno-kulturalne Forum Humboldta mieszczące wiele instytucji kultury np. nowych muzeów i wielofunkcyjnych sal wystawowych. Zamek ten położony jest w pobliżu Wyspy Muzeów, którą w 1999 r. wpisano na listę światowego dziedzictw kultury UNESCO. Jest to niezwykle ciekawy kompleks pięciu ciekawych muzeów, w skład którego wchodzi: Muzeum Pergamońskie, Stara Galeria Narodowa, Stare Muzeum, Nowe Muzeum i Muzeum im. Bodego. Ich zwiedzenie watro rekomendować wszystkim turystom odwiedzającym Berlin.

Nowe, atrakcyjne tereny rekreacyjne powstają obecnie na powierzchni zamkniętego w ubiegłym roku portu lotniczego Berlin Tempelhof. Teraz w tym miejscu powstaje park i nowe tereny rekreacyjno-wypoczynkowe. Będą one też miejscem wielu wydarzeń kulturalnych. Na dawnym pasie startowym mają się odbywać wielkie, plenerowe koncerty.

Nowości komunikacyjne w Berlinie

- Od ubiegłego roku stolica Niemiec posiada nowe lotnisko międzynarodowe BER - Berlin Brandenburg Airport, które z pewnością poprawi komfort zagranicznych podróży i przyczyni się do pozyskania nowych turystów – informował podczas spotkania z dziennikarzami Burkhard Kieker, CEO Visit Berlin.

O tym, że niedawno w Berlinie oddano też do użytku nową linię metra U5 poinformował Ralf Ostendorf, Director Market Management Visit Berlin. Łączy ona zachodnią część miasta ze wschodnią i przebiega od Aleksanderplatz do Dworca Głównego (Hauptbanhof). Stacje metra znajdują się w ważnych miejscach dla turytów zwiedzających miasto, jak np. przy Bramie Brandenburskiej, pod Unter den Linden i na Wyspie Muzeów. Zostały one zaprojektowane przez wybitnych architektów i z tej racji stały się również nowymi atrakcjami architektonicznymi stolicy Niemiec.

Niemcy otwarte na turystów

W trakcie spotkania z dziennikarzami głos zabrał również Tomasz Pędzik, dyrektor polskiego przedstawicielstwa Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT). Przedstawił on aktualną sytuację w turystyce niemieckiej i możliwości podróżowania do Niemiec.

Światowa pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno również na turystyce przyjazdowej tego kraju. Pomimo to odnotowano w Niemczech 5,2 mln przyjazdów z zagranicy do miast i 1,6 mln osób uczestniczących w wycieczkach objazdowych. Dzięki liczbie ok. 7 mln zagranicznych turystów Niemcy utrzymali pozycję lidera w przyjazdach z Europy. W tej liczbie było aż 629 tys. gości z Polski.

Obecnie Polska nie jest zaliczana w Niemczech do krajów ryzyka epidemiologicznego i nie obowiązują nas ograniczenia sanitarno-epidmiologicznych przy wjeździe do tego kraju. Jednak zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zasad wjazdu wszyscy podróżni są zobowiązani do dokonania cyfrowej rejestracji podczas przyjazdu, do przedstawienia dowodu negatywnego wyniku testu na COVID-19 lub tzw. paszportu covidowego potwierdzającego zaszczepienie drugą dawką szczepionki przynajmniej 14 dni przed datą wjazdu. Ponieważ przepisy te mogą ulec zmianie należy je sprawdzić bezpośrednio przed wyjazdem do Niemiec na stronie internetowej

https://www.germany.travel/en/information-on-coronavirus.html.

JEN/mat. pras.


data ostatniej modyfikacji: 2021-07-19 12:31:54
Komentarze
 
Polityka Prywatności