Tatrzańska Kopuła Lodowa zostanie zamknięta 30 maja

Tatrzańska Kopuła Lodowa na Hrebienku będzie otwarta dla zwiedzających w Tatrach Wysokich tylko do 30 maja.

Popularna atrakcja turystyczna w Wysokich Tatrach została zamknięta na prawie 4 miesiące w sezonie zimowym ze względów prewencyjnych związanych z pandemią koronawirusa.

Majestatyczna Tatrzańska Kopuła Lodowa na Hrebienku powstała w tym roku z 225 ton lodu. Wykwalifikowani rzeźbiarze pod kierownictwem Adama Bakoša przekształcili tą ogromną ilość lodu we wspaniałą budowlę inspirowaną kościołem Zmartwychwstania Pańskiego w Petersburgu. W tegorocznej edycji TĽD do budowy rosyjskiej katedry użyto nowych materiałów, które zaproponowała projektantka Michaela Bujňáková. Lodowi rzeźbiarze przy budowie katedry nie zapomnieli o pięknych szklanych ikonach, mozaikach i wreszcie kultowych wieżyczkach.

„Tatrzańską Kopułę Lodową otworzyliśmy dla publiczności na początku sezonu zimowego - 20 listopada 2020 roku, a jej pojawienie się spotkało się z dużym odzewem w kraju i za granicą. Tym bardziej było nam przykro, że musieliśmy go zamknąć ostatniego dnia ubiegłego roku ze względu na środki zapobiegawcze ”- wyjaśnia dyrektor OO CR Region Vysoké Tatry Lucia Blašková.

„Cieszymy się, że od 22 kwietnia lodowa kopuła może ponownie uszczęśliwić odwiedzających Hrebienok. Chociaż obecny wygląd kopuły ma już bardziej okrągłe kształty ze względu na wyższe temperatury, nadal jest to wyjątkowy budynek, który teraz również wskazuje na siłę natury, która stopniowo topi lód ”- powiedział Lukáš Brodanský, kierownik Ośrodeka Górskiego w Wysokich Tatrach.

Tatrzańska Kopuła Lodowa znajduje się na Hrebienku w słowackich Tatrach. Wjechać tu można kolejką linową ze Starego Smokowca lub wejść pieszo szlakiem turystycznym. Tatrzańską Kopułę Lodową można oglądać jeszcze tylko do niedzieli 30 maja.

JEN/mat.pras.


data ostatniej modyfikacji: 2021-05-26 15:45:10
Komentarze
 
Polityka Prywatności