OD 1 LIPCA POLACY MOGĄ PODRÓŻOWAĆ NA MALTĘ

Wyspy Maltańskie znoszą restrykcje, w tym kwarantannę, dla wszystkich podróżujących z Polski – również dla osób podróżujących z województwa śląskiego.

1 lipca Malta otworzyła granice i wznowiła pasażerski ruch lotniczy. Początkowo na liście krajów bezpiecznych znalazło się 18 krajów o niskim odsetku zachorowań na Covid-19. Wśród nich nie było jednak Polski. Obecnie do listy został dopisany również nasz kraj. Polacy podróżujący na Wyspy, jak i powracający do Polski nie będą odbywać 14-dniowej kwarantanny.

Od 1 lipca Rząd Malty zniósł także restrykcje obowiązujące inne europejskie regiony, które wcześniej nie znalazły się na „bezpiecznej liście”. Są to Emilia Romania, Lombardia i Piemont – we Włoszech, Madryt, Katalonia, Kastylia - La Mancha, Kastylia i Leon- w Hiszpanii oraz region Ile de France we Francji.

Monitoring sytuacji epidemicznej

Położenie Malty na wyspach, z dala od głównych ognisk pandemii oraz szybkie regulacje wprowadzone przez rząd pomogły w skutecznej walce z Covid-19. W połowie maja otwarto punkty usługowe, restauracje, hotele. Od 1 lipca, po ponad 3 miesiącach zamknięcia i izolacji, Wyspy Maltańskie wznowiły lotniczy i promowy ruch pasażerski. Na listę „bezpiecznych” krajów wpisano 22 europejskie państwa – w tym Polskę. Malta na bieżąco monitoruje sytuację epidemiczną w Europie, dodając lub usuwając kraje, z którymi wznawia ruch turystyczny. Po wylądowaniu na Malcie, jak i po powrocie do Polski, podróżujących nie obowiązuje 14-dniowa kwarantanna.

Loty na Maltę także z lotnisk regionalnych

Na Maltę można polecieć bezpośrednio z Warszawy, Krakowa, Katowic, Gdańska, Poznania i Wrocławia. Tym samym, zostały przywrócone połączenia Malty ze wszystkimi polskimi miastami, z którymi zawieszono loty ponad 3 miesiące temu, na początku wybuchu pandemii Covid-19.

Loty na Maltę będą odbywać się zgodnie z nowo powstającą siatką połączeń. PLL LOT wznowił loty z Warszawy. Ryanair potwierdził rejsy na Maltę: z Krakowa – dwa razy w tygodniu, z Poznania – raz w tygodniu, Wrocławia i Gdańska – raz w tygodniu, a od drugiej połowy października – dwa razy w tygodniu. Wizz Air będzie latać z Katowic – dwa razy w tygodniu i z Warszawy – trzy razy w tygodniu.

Maltańskie lotnisko, punkty gastronomiczne i noclegowe oraz atrakcje turystyczne funkcjonują w nowym reżimie sanitarnym, z zachowaniem nowych standardów higieny i bezpieczeństwa. Maltańskie Ministerstwo Turystyki i Ochrony Konsumentów wraz Malta Tourism Authority ustaliło trzy najważniejsze zasady sanitarne: zachowanie dystansu społecznego, zwiększony poziom higieny oraz obowiązkowe noszenie maseczek ochronnych lub przyłbic w wyznaczonych miejscach.

Na lotnisku

Turyści przylatujący na Maltę i odlatujący z Wysp nie są poddawani badaniu na obecność koronawirusa. Na lotnisku przechodzą jedynie kontrolę termowizyjną oraz są proszeni o wypełnienie formularza zawierającego podstawowe informacje o ich podróży. Na Maltę nie są wpuszczani podróżni, którzy w ostatnim czasie odwiedzili kraj, nie należący do maltańskiego korytarza turystycznego (Islandia, Słowacja, Cypr, Litwa, Łotwa, Norwegia, Szwajcaria, Estonia, Dania, Węgry, Austria, Luksemburg, Niemcy, Czechy, Irlandia, Finlandia, Włochy, Francja, Hiszpania, Chorwacja, Grecja i Polska). Dane z formularzy są gromadzone przez 30 dni. Na terenie całego terminalu oraz podczas transferów lotniskowych wszyscy podróżni oraz pracownicy zobowiązani są do noszenia maseczek lub przyłbic.

Poruszanie się po Wyspach

Transport publiczny na Malcie kursuje według zwykłego rozkładu jazdy. Regularnie kursują też promy pomiędzy Maltą, Gozo i Comino. Wszystkie środki transportu są ozonowane, a taksówki i wynajmowane samochody dokładnie czyszczone i odkażane po każdym kliencie.

Obiekty noclegowe, gastronomiczne i atrakcje turystyczne

Maltańska Organizacja Turystyczna – MTA kontroluje wszystkie obiekty, które wznowiły działalność. Mogą być otwarte jedynie te miejsca, które spełniają wymogi sanitarne MTA i otrzymały specjalny certyfikat jakości Covid-19. Musi on być umieszczony w miejscu widocznym dla podróżnych. Każdy certyfikowany obiekt podlega okresowej kontroli – oznaka jakości może zostać odebrana, jeśli dany obiekt nie spełnia wymaganych zasad sanitarnych.

W restauracjach pomiędzy stolikami musi być zachowana bezpieczna odległość. Zrezygnowano m. in. z samoobsługowych bufetów czy ogólnodostępnych przypraw (na rzecz saszetek jednorazowego użytku).

Wszystkie obiekty zostały wyposażone w ogólnodostępne płyny dezynfekujące, jednorazowe ręczniki papierowe, bezdotykowe terminale płatnicze oraz szyby oddzielające pracowników od klientów. Klamki, poręcze, przyciski są regularnie dezynfekowane, a stoliki, blaty i krzesła – odkażane po każdym kliencie.

Plaże i baseny

Korzystanie z maltańskich plaż i basenów jest możliwe z zachowaniem odpowiednich wymogów sanitarnych. Minimalna odległość pomiędzy leżakami i parasolami musi wynosić 2 m. Z basenu może korzystać o połowę mniej osób niż zazwyczaj. Zarówno plaże, jak i baseny są regularnie sprzątane i dezynfekowane.

Więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej Malta Tourism Authority: www.visitmalta.com/pl

JEN/mat.pras.


data ostatniej modyfikacji: 2020-07-08 09:56:08
Komentarze
 
Polityka Prywatności