Tunezja szykuje się na przyjęcie turystów

Z Ahmedem Meddebem, dyrektorem Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki w Warszawie rozmawia Jerzy Niemociński.

- J.N. Epidemia koronawirusa przebiegała w Tunezji bardzo łagodnie. W jaki sposób poradziliście sobie z tym zagrożeniem?

A.M. Tak dobrą sytuację epidemiologiczną udało się osiągnąć dzięki temu, że władze naszego kraju już na początku kryzysu podjęły odpowiednie działania. Zamknięto granice. Zawieszono loty międzynarodowe. Zamknięto szkoły. Po to żeby jak najszybciej zapanować nad sytuacją zamknięto większość urzędów, instytucji i firm pozostawiając na stanowiskach pracy jedynie 20 % pracowników w najważniejszych, strategicznych sektorach. Pozostałe osoby przebywały w domach zachowując izolację społeczną. Dzięki temu szybko udało się opanować epidemię. Od kwietnia liczba zachorowań w Tunezji nie wzrasta. Były nawet takie dni, że nie odnotowywano nowych zachorowań, a te które się pojawiły pochodziły od powracających do kraju Tunezyjczyków. Liczba zachorowań zatrzymała się na niskim poziomie nieco ponad tysiąca zakażeń w kraju zamieszkałym przez 11 mln osób. To jest niewiele. Tunezja należy do krajów, które najlepiej poradziły sobie z epidemią koronawirusa.


- J.N. Zbliża się sezon turystyczny. Kiedy zamierzacie otworzyć swoje granice i rozpocząć obsługę międzynarodowego ruchu turystycznego?

A.M. Tunezja postanowiła otworzyć granice od 27 czerwca. Staranie przygotowujemy się do otwarcia granicy. Żeby móc otworzyć granice przygotowaliśmy się do tego dostosowując branżę turystyczną do funkcjonowania w nowych warunkach zaostrzonych wymagań sanitarnych. Opracowaliśmy protokół sanitarny, który pomoże w dbaniu o bezpieczeństwo turystów oraz obsługującego ich personelu i ma on zapobiegać ewentualnym przypadkom zakażenia. Protokół ten po konsultacjach z branżą turystyczną został zatwierdzony przez Ministerstwo Turystyki oraz Ministerstwo Zdrowia i jego zalecenia obowiązują we wszystkich podmiotach związanych z branżą turystyczną.


- J.N. Co wynika z tego protokółu dla turystów. Jakich obostrzeń będą musieli przestrzegać podczas urlopu w Tunezji?

A.M. Opracowany protokół sanitarny powstał na bazie doświadczeń i podobnych dokumentów wypracowanych w innych krajach i rekomendacji WHO, w tym również na bazie polskich zaleceń dla branży turystycznej. Wprowadzone zasady są podobne do tych, które obowiązują na całym świecie. Zaleca on zachowanie odpowiedniego dystansu, zachowanie czystości, regularna dezynfekcję rąk i powierzchni. Noszenie maseczek wymagane jest tylko w środkach transportu m.in. podczas podróży samolotem, w trakcie transferu z lotniska oraz w trakcie wycieczek fakultatywnych. Dotyczy to zarówno turystów jak i obsługującego ich personelu. Wszędzie dostępne są środki czystości: w hotelach, obiektach gastronomicznych, w busach. Obowiązuje reguła 50 % wypełnienia w hotelach, restauracjach i środkach transportu. Stoliki w restauracjach są rozsunięte. Tak samo jest z leżakami na plaży i przy basenie.


- J.N. Czy rozmawiają już Państwo z biurami podróży i liniami lotniczymi na temat wznowienia czarterów do Tunezji od 27 czerwca?

A.M. Touroperatorzy są już gotowi do wznowienia działalności. Teraz dużo zależy od decyzji rządów poszczególnych państw i władz Unii Europejskiej, które decydują o terminie otwarcia granic. Dotyczy to także tego jak Polska podejdzie do tematu podróży zagranicznych. Natomiast touroperatorzy mają wstępnie opracowane programy na sezon letni uwzględniające zmiany wynikające z nowego reżimu sanitarnego. Większość touroperatorów jest gotowa do wznowienia działalności jak tylko zostaną otwarte granice.


- J.N. W niektórych państwach epidemia koronawirusa miała bardzo dramatyczny przebieg np. we Włoszech, czy Hiszpanii, które do tej pory były popularnymi krajami wakacyjnych podróży. Wielu turystów może obecnie bać się wyjazdów na urlop w te rejony. Czy Tunezja upatruje w tym szansy na pozyskanie większej ilości gości?

A.M. W pewnym momencie turystyka wróci do normalności. Tunezja nie szuka wyłącznie tych klientów, którzy obawiają się lecieć na wypoczynek do innych państw. Chcemy mieć swoich turystów, którzy świadomie wybierają nasz kraj jako kierunek wakacyjnego wypoczynku.


- J.N. Ilu turystów odwiedziło Tunezję w ubiegłym roku. ? Jak liczną grupę stanowili goście z Polski ?

A.M. W minionym roku Tunezję odwiedziło 9,5 mln zagranicznych gości z całego świata, w tym 110 tys. osób przybyło z Polski.


- J.N. Czy Tunezja planuje wprowadzenie zachęt finansowych dla touroperatorów, żeby przy ich pomocy przyciągnąć jak największą liczbę turystów ?

A.M. Zawsze wspomagaliśmy touroperatorów i dalej mamy z nimi bezpośredni i bliski kontakt. Na pewno będą praktykowane różne formy wsparcia, bo trzeba pomóc biurom podróży przynajmniej w tym przejściowym okresie.


- J.N. Czy wzorem innych krajów Tunezja będzie dopłacać touroperatorom do turystów przylatujących czarterami ?

A.M. Wspieramy od lat touroperatorów przez wspólne finansowanie kampanii reklamowych lub też przez wspólne działania public relations. Natomiast na tą chwilę nie dopłacamy do czarterów w żadnej formie.


Dziękuję za rozmowę.

https://drive.google.com/file/d/1rtFh5IW1OGxysFUkLEw0kVBpJmsRxLrf/view?usp=drivesdk


data ostatniej modyfikacji: 2020-06-25 14:48:41
Komentarze
 
Polityka Prywatności