TUNEZJA – GOTOWA I BEZPIECZNA

Tunezja starannie przygotowała się na bezpieczne przyjęcie turystów i teraz promuje się jako #tunisia_ready_und_safe. Z myślą o zapewnieniu gościom bezpieczeństwa wprowadzono specjalny protokół sanitarny.

Po pojawieniu się pierwszych przypadków zachorowań na Covid-19 Tunezja szybko wdrożyła odpowiednią, zapobiegawczą politykę zdrowotną. Dzięki tym działaniom kraj ten znalazł się w grupie państw, które najlepiej poradziły sobie w zarządzaniu „kryzysem Covid-19” pod względem wydajności, przewidywania i bezpieczeństwa.

Do tej pory (stan na 20.06.2020r.) w Tunezji, którą zamieszkuje ok. 11,4 mln ludzi odnotowano zaledwie 1157 przypadków zakażenia wirusem Covid-19 z czego 1020 tj. 88 % osób chorych już ozdrowiało. Odnotowano tylko 50 zgonów.

- Na uwagę zasługują fakty, iż Tunezja odnotowała wysoki wskaźnik wyzdrowień, podjęła skuteczną opiekę nad osobami hospitalizowanymi oraz wdrożyła rygorystyczne środki sanitarne, takie jak np. szybkie wprowadzenie polityki izolacji dla powracających podróżnych, co pozwoliło zapobiec co najmniej 25 tysiącom zakażeń. Dodatkowo wprowadzono badania genetyczne w laboratorium „Charlesa Nicole” w Tunisie oraz powołano specjalne zespoły zajmujące się badaniami nad szczepionką - informuje Ahmed Meddeb, dyrektor Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki w Warszawie.

Tunezja postawiła również na nowoczesne technologie w celu zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom, a w tym: roboty do monitorowania ulic, drony wyposażone w mikrofony i kamery termiczne, stałą dezynfekcja promieniami UV, specjalne pojazdy laboratoryjne do pobierania próbek i szybkiej analizy.

- Dzięki szybkim i skutecznym działaniom Tunezja jest dziś gotowa na bezpieczne przyjęcie gości z zagranicy. W tym celu, aby zapewnić podróżnym maksymalne bezpieczeństwo i przygotować się do powrotu sezonu letniego, tunezyjskie Ministerstwo Turystyki i Rzemiosła stworzyło specjalny certyfikat « Ready and Safe ». Uzyskanie certyfikatu jest obowiązkowe dla wszystkich podmiotów z sektora turystycznego w Tunezji, które chcą przyjąć gości z zagranicy w sezonie 2020 (te same normy będą obowiązywać wszystkich) - informuje dyrektor Ahmed Meddeb.

Aby uzyskać certyfikat konieczne jest przestrzeganie specjalnego protokołu sanitarnego dla sektora turystycznego zgodnego również z wytycznymi WHO. Zalecenia te będą stosowane i przestrzegane przez cały sektor turystyczny w Tunezji w celu zagwarantowania najwyższego poziomu sanitarnego, a tym samym utrzymania kontroli nad rozprzestrzenianiem się Covid-19 oraz przede wszystkim zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa turystom.

Dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie turystów to kolejny powód, dla którego warto odwiedzić Tunezję. Łagodny klimat, pyszna kuchnia, urok i piękno poszczególnych regionów, piaszczyste plaże, wyjątkowe hotele i restauracje są gotowe by bezpiecznie przyjąć gości z zagranicy z zachowaniem wszelkich i niezbędnych środków ostrożności tak, aby pobyt był pełen spokoju i relaksu.

WYCIĄG Z PROTOKÓŁU SANITARNEGO DLA SEKTORA TURYSTYCZNEGO TUNEZJI – PRZEPISY DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA NA TERENIE OBIEKTÓW HOTELOWYCH

 • Nakaz noszenia maseczek lub przyłbic przez personel hotelowy.
 • Obiekt hotelowy nie może przyjąć więcej gości niż 50 % jego pojemności kwaterowej.
 • Zakaz przebywania w hotelu osób nie zakwaterowanych w danym obiekcie.
 • Obowiązek wprowadzenia usługi „A la carte” w restauracjach hotelowych.
 • Udostępnienie personelowi hotelowemu oraz klientom materiałów informacyjnych odnoszących się do nowo obowiązujących procedur sanitarnych.
 • Obiekty hotelowe zobowiązane są do nieorganizowania wszelkich wydarzeń tworzących skupiska ludzi oraz zawieszenie aktywności sportowych w basenach.
 • Wyznaczenie i przygotowanie odpowiedniej liczby pokoi, w których będzie można czasowo odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
 • W przypadku potwierdzenia zakażenia wirusem Covid-19 u klienta wyłączenie z użytkowania pokoju, w którym przebywała dana osoba oraz przystąpienie do dezynfekcji pomieszczenia pod nadzorem osoby odpowiedzialnej za kwestie sanitarne w hotelu.
 • Obowiązkowa obecność w hotelu pielęgniarki/pielęgniarza oraz osoby odpowiedzialnej za kwestie sanitarne. Zapewnienie dodatkowego personelu sprzątającego.
 • Stworzenie strefy dezynfekcyjnej dla bagaży przed rejestracją w recepcji.
 • Sprawdzanie temperatury ciała całego personelu hotelowego oraz wszystkich kwaterujących się gości hotelowych przy pomocy termometru czołowego na podczerwień.
 • Ograniczenie do minimum czasu przebywania klienta przy recepcji.
 • Umieszczenie dodatkowych dozowników z płynem do dezynfekcji rąk dostępnych dla gości hotelowych.
 • Systematyczne czyszczenie i dezynfekcja części wspólnych (co 30 min.) jak również kluczy/kart po każdorazowym ich użyciu. Systematyczne wietrzenie wszystkich pomieszczeń.
 • Sprzątnięcie pokoju oraz dezynfekcja po każdym kliencie wszystkich powierzchni dotykowych, łazienki, filtrów klimatyzacyjnych oraz otworów wentylacyjnych. Gruntowne wietrzenie pomieszczenia (minimum 3 godziny).

Przepisy protokołu sanitarnego odnoszą się w Tunezji nie tylko do obiektów hotelowych, ale również do bezpieczeństwa w restauracjach hotelowych, podczas przelotu i transferu oraz w trakcie wycieczek fakultatywnych.


https://drive.google.com/file/d/1rtFh5IW1OGxysFUkLEw0kVBpJmsRxLrf/view

JEN/mat.pras.


data ostatniej modyfikacji: 2020-06-23 12:53:13
Komentarze
 
Polityka Prywatności