1 czerwca Bułgaria otworzyła się na polskich turystów

Polacy mogą już jeździć do Bułgarii bez konieczności odbywania 14-dniowej kwarantanny w tym kraju.

Od 1 czerwca do Bułgarii mogą wjechać, bez konieczności odbywania 14-dniowej kwarantanny, przybysze z większości krajów Unii Europejskiej. Dotyczy to również turystów z Polski. W dalszym ciągu utrzymywany jest zakaz wjazdu cudzoziemców z Włoch, Hiszpanii, Belgii, Szwecji, Portugalii, Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Sektor turystyczny już działa

Od 6 maja w Bułgarii nastąpiło otwarcie kawiarni oraz restauracji znajdujących się na powietrzu. W tym samym czasie otwierano pensjonaty i mniejsze hotele. Od 1 czerwca mogą już funkcjonować wszystkie obiekty gastronomiczne. Działają one w podwyższonym reżimie sanitarnym. Odległość między stolikami musi wynosić 1,5 metra, przy wejściu muszą znajdować się środki dezynfekcyjne, a personel ma obowiązek chodzenia w maseczkach ochronnych.

Teraz nadszedł czas na uruchamianie dużych hoteli i kompleksów wypoczynkowych. 1 czerwca nastąpiło także otwarcie nadmorskich plaż i przyhotelowych basenów. Od tego czasu przyjmują one już pierwszych turystów. Na razie Bułgarów i wczasowiczów z sąsiednich krajów.

Na początek rodzimi turyści i sąsiedzi

Do czasu uruchomienia międzynarodowej komunikacji lotniczej i masowego przyjazdu zagranicznych gości bułgarska branża turystyczna musi liczyć głównie na rodzimych turystów. Zresztą co roku tak było, że od połowy maja do połowy czerwca Bułgarzy chętnie korzystali z oferty wypoczynkowej na swoim wybrzeżu Morza Czarnego. W tym okresie hotele i wszelkie usługi turystyczne są tańsze.

Jeszcze w maju władze Bułgarii porozumiały się z rządami sąsiednich krajów i od 1 czerwca otworzyły granice dla przybyszy z Grecji, Rumunii, Serbii i Macedonii Północnej. W poprzednich latach to właśnie z tych krajów pochodziła większość zagranicznych wczasowiczów. Przyjazd turystów z sąsiednich państw nie jest uzależniony od transportu lotniczego, gdyż z reguły przyjeżdżają oni transportem kołowym.

Duży międzynarodowy ruch turystyczny w Bułgarii w znacznej mierze uzależniony będzie od wznowienia komunikacji lotniczej w Europie oraz od decyzji Unii Europejskiej w zakresie zniesienia kwarantanny.

Minister Turystyki Bułgarii - Nikolina Angelkova w trakcie swojej wypowiedzi dla Bułgarskiej Telewizji Narodowej powiedziała, że aktywny letni sezon turystyczny rozpocznie się w ich kraju 1 lipca.

Może w tym roku będzie taniej

W roku 2019 w Bułgarii wypoczywało 9,3 mln zagranicznych turystów. Pozytywną rekomendacją do wypoczynku w tym roku w Bułgarii jest fakt, że kraj ten stosunkowo dobrze poradził sobie z pandemią COVID-19. Do końca maja w Bułgarii odnotowano zaledwie 2485 zakażeń COVID-19 i tylko 136 ofiar śmiertelnych z tego powodu. Jednak władze Bułgarii obawiają się, że w tym roku może przyjechać mniej zagranicznych turystów niż w latach poprzednich. Chcąc temu zapobiec wprowadzają różnego typu zachęty finansowe, które mają pomóc w przyciągnięciu dużej liczby turystów.

Wprowadzone zostaną m.in. dopłaty do turystów przylatujących do Bułgarii czarterami. Touroperatorzy otrzymają dotacje w wysokości 35 Euro do każdego turysty, który przyleci do tego kraju na pokładzie samolotów czarterowych.

Od 15 czerwca przewidziane jest wznowienie lotów czarterowych do Bułgarii. Świadczyć o tym może wpis na Facebooku Minister Nikoliny Angelkovej - Prowadzimy intensywne rozmowy z krajami o podobnej sytuacji epidemicznej, aby loty czarterowe mogły zostać wznowione od 15 czerwca.

Część plaż na bułgarskim wybrzeżu będzie bezpłatnych to znaczy, że nie trzeba będzie płacić za znajdujące się na nich leżaki i parasole. Na pozostałych plażach ceny za korzystanie z parasoli i leżaków mają być niższe nawet o 50 % w stosunku do cen roku ubiegłego.

Jerzy Niemociński


data ostatniej modyfikacji: 2020-06-10 12:13:53
Komentarze
 
Polityka Prywatności