Czy polscy turyści będą mogli wypoczywać na Malcie ?

Władze tego kraju na razie nie przewidują utworzenie korytarza turystycznego z Polską. Rozmowy w tej sprawie trwają jedynie z Austrią, Norwegią, Luksemburgiem, Serbią, Słowacją, Czechami, Łotwą, Litwą i Izraelem.

Położenie Malty na wyspach, z dala od głównych ognisk pandemii oraz szybkie regulacje wprowadzone przez rząd pomogły w skutecznej walce z wirusem. Od początku pandemii do 28 maja na Malcie odnotowano 615 osób zakażenia COVID 19 z czego znaczna większość zarażonych wirusem już wyzdrowiała. W wyniku choroby zmarło 7 osób.

Od połowy maja Malta odmraża turystykę. Otwierane są punkty usługowe, restauracje, hotele. Wszystko w nowym reżimie sanitarnym, z zachowaniem nowych standardów higieny i bezpieczeństwa.

Będzie lato

Już pod koniec marca Hans Kluge, europejski dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia określił Maltę jako „kraj godny naśladowania”, chwaląc ją za środki wprowadzone w celu zwalczania rozprzestrzeniania się koronawirusa na Wyspach. Dodał, że kraj jest na dobrej drodze, aby wygrać z pandemią. Obecnie na Malcie odnotowuje się regularny spadek liczby zachorowań. Obecnie jest 120 zarażonych osób. Farrugia Portelli, maltańska Minister ds. Turystyki, obiecała całej branży turystycznej, że w tym roku „będzie lato”.

Korytarze turystyczne

Wyspiarskiemu państwu bardzo zależy na szybkim odmrażaniu gospodarki i ponownym przyjmowaniu podróżujących - turystyka na Malcie stanowi około 30% PKB. Od 22 maja otwierane są obiekty gastronomiczne, noclegowe oraz atrakcje turystyczne. Jeszcze w te wakacje rząd planuje otworzyć korytarze turystyczne z krajami, w których przez całą pandemię utrzymywał się stosunkowo niski poziom zakażeń covid-19. Na razie trwają rozmowy z 9 państwami: Austrią, Norwegią, Luksemburgiem, Serbią, Słowacją, Czechami, Łotwą, Litwą i Izraelem.

- Wierzę, że wspólnie możemy postawić na nogi europejski przemysł turystyczny, na początek wytyczając bezpieczne korytarze turystyczne. Jeśli będziemy przed podróżą badać każdego pod kątem Covid-19 oraz będziemy przestrzegać protokołów operacyjnych w miejscu docelowym, uważam, że ryzyko zarażenia będzie znikome. Malta przygotowała już szereg wytycznych związanych z przestrzeganiem higieny i bezpieczeństwa dla wszystkich rodzajów działalności w branży turystycznej - podkreśla minister Portelli.

Zmiany na lepsze

Czas przestoju gospodarczego i braku turystów Malta wykorzystała na przeprowadzenie niezbędnych prac konserwatorskich, renowację zabytków, remonty głównych atrakcji i obiektów noclegowych. Rząd przeznaczył także 5 milionów euro na darmowe programy szkoleniowe, mające zachęcić do pracy w branży turystycznej.

- Nie chcemy wracać do normalności. Chcemy, aby teraz było lepiej: chcemy się wyróżniać i zapewnić turystom jeszcze lepszą obsługę niż przed wybuchem pandemii - mówi maltańska Minister ds. Turystyki.

Obsługa turystów w reżimie sanitarnym

Malta Tourism Authority otworzyła specjalną infolinię dedykowaną branży turystycznej. Ponadto, wszystkie obiekty turystyczne, które chcą wznowić działalność muszą przejść specjalną kontrolę pod względem bezpieczeństwa i higieny. Obiekty spełniające nowe standardy sanitarne otrzymują certyfikat jakości Covid-19. Musi on zostać umieszczony w miejscu widocznym dla podróżnych. Wszyscy pracownicy branży turystycznej są zobowiązani do noszenia maseczki i/lub przyłbicy ochronnej.

Restauracje z ogródkiem mogą korzystać jedynie ze stolików ustawionych na zewnątrz, przy których można zajmować tylko ściśle wyznaczone miejsca. Przy jednym stole może siedzieć maksymalnie 6 osób (nie dotyczy to członków rodziny). Każdy stolik przed przybyciem następnych gości będzie dezynfekowany.

Plaże będą otwarte i ogólnodostępne jednak również z pewnymi restrykcjami. Odległość pomiędzy plażowiczami musi wynosić co najmniej 2 m. Udostępniane leżaki i parasole przed każdym wypożyczeniem będą odpowiednio dezynfekowane. Na razie nie będzie można korzystać z basenów, ani żadnych atrakcji wodnych. Toalety publiczne będą sprzątane co godzinę, będzie zakaz korzystania z przenośnych toalet.

Obsługa turystów będzie odbywać się w nowym reżimie sanitarnym, z zachowaniem nowych standardów higieny i bezpieczeństwa.

JEN/mat.pras.


data ostatniej modyfikacji: 2020-06-01 09:41:34
Komentarze
 
Polityka Prywatności