Magiczny Pekin czeka na polskich turystów

Miejskie Biuro Kultury i Turystyki w Pekinie zorganizowało w Warszawie promocję walorów turystycznych stolicy Chin.

Pod koniec lipca warszawiacy robiący zakupy w Centrum Handlowym Blue City byli świadkami niecodziennego wydarzenia. Pod hasłem „Magiczny Pekin” odbywała się tu promocja stolicy Chin. Na scenie Blue City można było obejrzeć pokazy chińskich sztuk walki prezentowanych przez Polską Kadrę Narodową w Wushu oraz chińskich tańców w wykonaniu tancerek zespołu „Czerwona Peonia”. Znana blogerka Aleksandra Świstow, autorka książki „Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin", opowiadała swoje wrażenia z pobytu w Pekinie, a następnie przeprowadziła konkursy z nagrodami.

Barwna wystawa i ciekawe stoiska

Uwagę warszawiaków przyciągała też interesująca wystawa składająca się z ponad 40 barwnych fotogramów. Ukazywały one Pekin w czterech aspektach: historia, nowoczesność, kultura i życie codzienne. Prezentowane na niej były zarówno wspaniałe zabytki stolicy Chin jak również najnowocześniejsze pekińskie budowle. Zdjęcia prezentowały nie tylko codzienne życie miasta, ale także największe wydarzenia kulturalne. Przy pomocą technologii VR można było także odbyć wirtualny spacer po Pekinie.

Wokół było wiele ciekawych stoisk, na których prezentowano m.in. kulturę parzenia herbaty oraz można było przywdziać kolorowe chińskie stroje i zrobić sobie w nich zdjęcie. Była nawet możliwość wykonania samemu orientalnej operowej maski. Prezentacja Pekinu była okazją wielu ciekawych rozmów z przedstawicielami Miejskiego Biura Kultury i Turystyki w Pekinie, Ambasady Chińskiej w Warszawie. O możliwościach indywidualnego zorganizowania podróży do stolicy Państwa Środka można było porozmawiać z przedstawicielami Chińskiego Centrum Wizowego w Warszawie, chińskich linii lotniczych Air China i polskiego narodowego przewoźnika lotniczego PLL LOT. Swoją ofertę udziału w wycieczkach zbiorowych do Chin prezentowało Konsorcjum Polskich Biur Podróży.

Do Pekinu bez wizy

Całe wydarzenie poprzedziło spotkanie z przedstawicielami polskich mediów, w którym wzięła udział Wicedyrektor Miejskiego Biura Kultury i Turystyki Pekinu (w randze wiceministra) p. Wan Yue. Podczas inauguracyjnego przemówienia, p. Wan Yue powiedziała, że „władze stolicy Państwa Środka upatrują w wydarzeniu „Magiczny Pekin” szansę na pogłębienie wzajemnego zrozumienia, zapoczątkowania nowych możliwości wspólnego rozwoju oraz zacieśnienia przyjaźni pomiędzy Warszawą a Pekinem”.

W swoich rozmowach p. Wan Yue gorąco zachęcała do odwiedzenia Pekinu informując, że na 144 godziny pobyt (6 dni) w Pekinie nie potrzeba wizy.

Pani Wan Yue wspólnie z Wicedyrektor Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Iwoną Majewską poinformowały o nawiązaniu współpracy między lokalnymi organizacjami turystycznymi obu stolic w zakresie wzajemnej promocji turystycznej. Iwona Majewska podkreśliła ogromne zainteresowanie turystów z Chin ofertą Mazowsza, w szczególności związaną z postacią Fryderyka Chopina oraz warsztatami artystycznymi w Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Historyczne oblicze Pekinu

Przedstawiciele pekińskiego Miejskiego Biura Kultury i Turystyki opowiadali o urokach stolicy Państwa Środka i zachęcali do odwiedzenia tego wyjątkowego miasta. Pekin to ogromne dziedzictwo narodowe powstałe w trakcie 3000 lat historii i 860 lat funkcjonowania jako stolicy Chin. W tym ogromnym mieście znajduje się niezliczona liczba zabytków m.in. obiekty najwyższej klasy, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jest to np. największy na świecie kompleks pałacowy Zakazane Miasto - dawny pałac cesarski dynastii Ming i Qing, Pałac Letni z Ogrodem Cesarskim, Świątynia Nieba, Wielki Mur Chiński, Wielki Kanał, czy Zhoukoudian - muzeum, w którym znajdują się prehistoryczne szczątki człowieka pekińskiego.

Wspaniała współczesna architektura

Pekin to nie tylko zabytki, ale także nowoczesne miasto ze znakomitą współczesną architekturą. Stolica Chin będzie pierwszym miastem na świecie, które zorganizuje zarówno letnie, jak i zimowe Igrzyska Olimpijskie. W 2008 roku w Pekinie odbyły się Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpiada. W 2022 roku odbędą się tu Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

Obiekty wybudowane na potrzeby Olimpiady Letniej w 2008 r. , takie jak stadion olimpijski „Ptasie gniazdo” i pływalnia „Wodny sześcian” stały się światowymi symbolami znakomitej współczesnej architektury. Wśród innych budowli, które wyróżniają się swoja architekturą warto wymienić: budynek CCTV, futurystyczny budynek Galaxy Soho, czy otoczony sztucznym zbiornikiem wodnym budynek Teatru Narodowego, zwany potocznie „odwróconą czaszą” czy „pływającym jajkiem”.

W czerwcu br. do grupy obiektów o znakomitej architekturze dołączył nowootwarty port lotniczy Pekin-Daxing, który z lotu ptaka przypomina wyglądem stację kosmiczną. Obecnie jest to największe lotnisko na świecie.

Samolotem bliżej

Rozwojowi turystyki sprzyja dobra komunikacja lotnicza funkcjonująca pomiędzy Warszawą i Pekinem. Dogodne połączenia lotnicze utrzymują zarówno chińskie linie lotnicze - Air China, jak i narodowy polski przewoźnik - PLL LOT.

Samoloty Air China latają z Warszawy do Pekinu trzy razy w tygodniu w poniedziałki, środy, piątki, a w sezonie letnim również w soboty i lądują na starym pekińskim lotnisku - Pekin Capital Airport.

Samoloty PLL LOT latają do Pekinu siedem razy w tygodniu. Trzy razy w tygodniu maszyny polskiego przewoźnika lądują na lotnisku Pekin Capital Airport, a cztery loty w tygodniu realizowane są loty na otwarte w czerwcu, największe na świecie lotnisko - Pekin-Daxing. Połączenia do Pekinu obsługują nowoczesne samoloty Boeing Drimliner 788.


JEN



opublikowano: 2019-09-04
Komentarze
Polityka Prywatności