Kilka godzin na Malcie

Spędzając urlop na Sycylii warto wsiąść na prom i popłynąć na wycieczkę na Maltę. Oto, co warto zobaczyć podczas krótkiego pobytu na tej pięknej wyspie.

Jeśli masz tylko kilka godzin na poznanie bogactwa kulturowego Wysp Maltańskich, koniecznie musisz w pełni wykorzystać każdą minutę pobytu. Obowiązkowo musisz odwiedzić Vallettę i Sliemę, aby porównać historyczne dzielnice z nowoczesną architekturą.

Skorzystaj z Windy Barrakka

Barrakka Lift czyli stołeczna winda łączy Wielki Port z Górnymi Ogrodami Barrakka. Została uruchomiona w 2012 roku, zastępując poprzednią zbudowaną w 1905 roku i działającą do 1983 roku. Przespaceruj się po Ogrodach, poczekaj na salwy armatnie i nie zapomnij zrobić zdjęcia Wielkiemu Portowi, który z tarasu widokowego wygląda niezwykle majestatycznie.

Spaceruj po Vallettcie

Stare miasto w Vallettcie w 1980 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na historycznym obszarze znajduje się 320 zabytków, co powoduje, że jest to jeden z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. Stolica niekiedy nazywana jest „muzeum pod gołym niebem”. Obowiązkowym punktem jest Konkatedra Św. Jana oraz Pałac Wielkich Mistrzów. Miłośnicy muzeów także mają z czego wybierać.

Promem do Sliemy

Koniecznie musisz odwiedzić Sliemę, a najłatwiej to zrobić wsiadając na prom kursujący z Valletty przez Marsamxett Harbour. Podczas przeprawy podziwiaj słynną panoramę Valletty i Fort Manoel na wyspie Manoel.

Sliema to wspaniały przykład małej wioski rybackiej, która zmieniła się w ekskluzywny letni kurort. Konkuruje ona z Vallettą o najlepsze miejsca zakupowe i restauracyjne. Pomimo tego, że obecnie jest nowoczesnym kurortem nadmorskim, jednak wciąż można w niej spotkać tradycyjne maltańskie balkony i drewniane drzwi z dużymi kołatkami.

Ostatni przystanek - Valletta Waterfront

Zwiedzanie Malty zakończ na nadmorskiej XVIII wiecznej promenadzie Valletta Waterfront we Florianie. Początkowo otoczona była składami i magazynami, obecnie teren należy do maltańskiej firmy statków wycieczkowych Forni Cruise Passenger Terminal, ale można tam też znaleźć liczne sklepy i restauracje. Z promenady rozciąga się niesamowity widok na maltańskie Trójmiasto – Birgu, Bormlę i Islę.

Po kilkugodzinnym zwiedzaniu wsiądź bezpiecznie na statek i pożegnaj się z Wyspami Maltańskimi. Jednak to nie koniec Twojej maltańskiej przygody. Malownicze miasteczka, plaże i historyczne perełki wciąż czekają aż je odkryjesz.

JEN


data ostatniej modyfikacji: 2019-08-13 11:43:28
Komentarze
 
Polityka Prywatności