Międzynarodowy Festiwal Baletowy w Bodrum

W dniach 3 – 21 sierpnia w tureckiej nadmorskiej miejscowości Bodrum odbywa się 17. Międzynarodowy Festiwal Baletowy.

Bodrum to jedna z popularnych miejscowości wypoczynkowych na tureckim wybrzeżu Morza Egejskiego. Pomimo, iż jest to stosunkowo niewielka, bo zaledwie 36-tysięczna miejscowość, to co roku w kurorcie tym i w pobliskiej okolicy wypoczywa kilkaset wczasowiczów z różnych stron świata. Korzystają oni tu z dobrej infrastruktury turystycznej, a także doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych i żeglowania. Atrakcją Bodrum są również znakomite kluby nocne i bogaty programu imprez kulturalnych.

Międzynarodowy Festiwal Baletowy w Bodrum to wydarzenie o doniosłym znaczeniu dla całej tureckiej kultury. Cieszy się on zainteresowaniem nie tylko turystów, ale również miłośników kultury z tureckiego świata sztuki, sportu i biznesu. W jego trakcie prezentowane są bowiem przedstawienia baletowe nie tylko tureckich zespołów, ale także grup baletowych z zagranicy. Tegoroczną, siedemnastą edycję tej imprezy otworzył Mehmet Nuri Ersoy, Minister Kultury i Turystyki Republiki Turcji.

To już się odbyło

Trwający trzy tygodnie międzynarodowy przegląd przedstawień baletowych zainaugurowano spektaklem „Fridy”. Jest to jedno z najpopularniejszych utworów współczesnego repertuaru tanecznego opowiadające o życiu meksykańskiej malarki Fridy Kahlo. Przedstawienie w reżyserii i choreografii Özgüra Adama İnança wystawił Państwowy Balet i Opera z Mersin. Towarzyszyła mu muzyka Arturo Marqueza, Jose Pablo Moncayo i Cana Aksela Akına.

6-7 sierpnia publiczność miała okazję podziwiać show w wykonaniu Narodowego Baletu Sukhishvili z Gruzji, którego występy wzbudzają podziw i uznanie m.in. w Rzymie, Mediolanie, Londynie, Warszawie, a nawet w Australii, Azji, na Bliskim Wschodzie i w USA. Widzów zachwyciło bogactwo ludowych strojów z terenu Gruzji oraz gruzińska muzyka i tańce m.in. romantyczny i dostojny kartuli, żywiołowy i radosny aczaruli czy wojenny taniec - khorumi.

Trzy dni później na scenie zamku w Bodrum można było obejrzeć światowej sławy przedstawienie Romeo i Julia wystawione przez Państwową Operę i Balet z Izmiru w układach tanecznych wielokrotnie nagradzanych tureckich choreografów Volkana Ersoya i Armağana Davrana.

To jeszcze przed widzami

14 sierpnia zespół Opery i Baletu z Antalyi zaprezentuje w Bodrum Szeherezadę do muzyki rosyjskiego kompozytora Nikolaja Rimskiego-Korsakowa. Chorografię do tego spektaklu również przygotował Armağan Davran.

Kolejnym spektaklem, które będzie można obejrzeć w famach baletowego festiwalu jest Carmen do muzyki francuskiego kompozytora Georgesa Bizeta. Przedstawienie to zaprezentuje Aida Gomez Dance Company z Hiszpanii, a choreografię do niego przygotowała Aida Gomez,

Międzynarodowy Festiwal Baletowy w Bodrum zakończy się 21 sierpnia. Tego wieczoru na scenie wystąpi Istanbul State Opera and Ballet Modern Dance Group. Zaprezentuje on nowoczesny spektakl baletowy Jizel w choreografii Aysun Arslan.

JEN


data ostatniej modyfikacji: 2019-08-13 10:15:00
Komentarze
 
Polityka Prywatności