Gdzie najczęściej emigrują Polacy?

Z roku na rok, dzięki dużej dostępności różnorakich środków transportu oraz korzystnym ofertom cenowym podróżujemy coraz więcej. Często są to wyjazdy wakacyjne, służbowe czy w odwiedziny. Jednak dla wielu osób są to podróże z biletem w jedną stronę.

Polacy wyjeżdżają do wielu krajów. Część planuje emigrację w przyszłości. Również wiele ludzi z innych państw coraz częściej wyprowadza się za granicę, co prowadzi do tego, że świat staje się globalną wioską. Dlatego tak ważne jest w dzisiejszych czasach by uczyć się języków obcych, gdyż mogą one nam bardzo ułatwić życie i oraz dać wiele nowych możliwości. Najłatwiej nauczyć się języka na kursie zagranicznym. Sprachcaffe organizuje takie kursy od 30 lat.

Dlaczego tyle osób decyduje się na zamieszkanie w innym kraju?

Polacy wyjeżdżają z kraju z wielu powodów: ze względu na kulturę czy sposób życia w danym państwie, lepszą opiekę medyczną, w celach edukacyjnych, żeby nauczyć się języka lub żeby dzieci chodziły do lepszej szkoły, by dołączyć do swojej rodziny będącej na emigracji, przez zagranicznego partnera, jednak najczęściej by polepszyć swoją sytuację finansową.

Gdzie emigrują nasi rodacy?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego Polacy nie emigrują daleko - większość z nich pozostaje w Europie, ze względu na podobną do naszej kulturę oraz oczywiście bliskość i łatwy transport do domu. Jednym z głównych czynników jest również rynek pracy, gdyż to ze względu na nią wiele osób decyduje się na wyjazd.

Wielka Brytania

Jak wiadomo, najwięcej zagranicznej Polonii przebywa w Wielkiej Brytanii. Spowodowane było to falą emigracji sprzed kilku lat, gdyż obecnie coraz mniej osób decyduje się na wyjazd w tym kierunku, chociażby ze względu na Brexit.

Polacy wyjeżdżają do Anglii często by dołączyć do swoich bliskich, którzy osiedlili się tam już wcześniej. Oczywiście praca tam też jest wciąż jednym z czynników, szczególnie ze względu na język angielski, który większość wyjeżdżających osób zna co najmniej na poziomie komunikatywnym, więc nie mają problemu barierą językową.

Niemcy

Wiele osób stwierdziło, że wcale nie trzeba jechać daleko, by znaleźć dobrą pracę, wystarczą nasi zachodni sąsiedzi. W Niemczech bezrobocie jest niewielkie, a rynek ciągle idzie do przodu. Dlatego obecnie jest to państwo gdzie emigruje najwięcej Polaków i to właśnie w celach zarobkowych.

Problemem za to może być język niemiecki, który często jest wymagany. Można co prawda znaleźć oferty bez znajomości języka, ale dotyczą one głównie pracy fizycznej, która nie wszystkich interesuje. Z pomocą jednak przychodzą kursy niemieckiego Sprachcaffe, dzięki którym można szybko polepszyć swoje umiejętności.

Włochy i Francja, Belgia

Powyższe kraje znajdują się na kolejnych miejscach najczęściej wybieranych kierunków emigracyjnych, jednak wyjeżdża tam znacznie mniej osób, ze względu na odległość, barierę językową, czy mniejszą ilość ofert pracy niż we wcześniej wspomnianych państwach.

Jeśli chodzi o Belgię, by znaleźć pracę wystarczy znać podstawy angielskiego lub francuskiego. Inaczej jest w przypadku Włoch czy Francji, gdzie języki narodowe są wymagane. Na szczęście można zapisać się na kurs włoskiego we Florencji czy kurs francuskiego w Paryżu, by wkrótce móc aplikować na wymarzone stanowisko czy swobodnie porozumiewać się w codziennym życiu.

data ostatniej modyfikacji: 2019-08-05 08:48:24
Komentarze
 
Polityka Prywatności