Podróże i rekreacja

Bezpieczne wakacje w egzotycznych zakątkach świata

Jesień i zima to dla wielu osób idealny moment na egzotyczne wczasy i wyjazd do miejsc, gdzie letnia aura trwa cały rok. Biura turystyczne już kuszą atrakcyjnymi cenami i podróżami na rajskie plaże. Warto pamiętać, że ciepłe, tropikalne kierunki są piękne i ekscytujące, ale wymagają szczególnego przygotowania.

Z raportu Polskiej Izby Turystyki „Zagraniczne wakacje Polaków 2017” wynika, że w okresie letnim Polacy najczęściej wypoczywają w Hiszpanii, Grecji oraz Bułgarii. Inaczej zdaje się to wyglądać w przypadku jesieni i zimy, coraz więcej Polaków wybiera kierunki znajdujące się poza Europą. Na popularności zyskują kraje Azji Południowo-Wschodniej takie jak: Sri Lanka, Tajlandia, ale także te mieszczące się po drugiej stronie globu – Kuba czy kraje Ameryki Południowej. Daleka wyprawa niesie za sobą nietypowe potrzeby i zagrożenia oraz zetknięcie się z odmienną kulturą i religią, aby przywieźć z urlopu jedynie dobre wspomnienia, warto do takiego wyjazdu odpowiednio się przygotować.

Solidne przygotowania

Podróżowanie po dalekich zakątkach globu różni się od zwiedzania Europy, m.in. tym, że choroby, które mogą nas tam spotkać, są dużo bardziej poważne od tych występujących na naszym kontynencie. Na dalekich krańcach globu możemy paść ofiarą np. malarii, duru brzusznego, czy dengi. Nie oznacza to, że z marzeń o egzotycznych wakacjach trzeba zrezygnować, ale należy się do wyjazdu solidnie przygotować.

Na samym początku planowania egzotycznych wojaży dobrze jest odwiedzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych i upewnić się, czy wybrane przez nas państwo jest bezpieczne, a sytuacja polityczna jest tam stabilna. Jeżeli MSZ odradza podróżowanie we wskazaną przez ciebie część świata, zalecamy zmienić miejsce podróży na spokojniejsze i bardziej bezpieczne.

Na 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem warto zgłosić się do specjalistycznej poradni dla podróżnych. Konsultacja z lekarzem medycyny podróży pozwoli ci na zaplanowanie optymalnej profilaktyki oraz przeprowadzenie obowiązkowych szczepień. Będzie to konieczne przed wyjazdem do m.in. Tajlandii, Meksyku, Maroka, czy Chin. We wszystkich wspomnianych krajach lekarz może zalecić nam zrobienie szczepień przed durem brzusznym, wścieklizną, poliomyelitis, japońskim zapaleniem mózgu, wirusowym zapaleniem wątroby typu A i typu B. Dodatkowo doktor przekaże wytyczne dotyczące bezpiecznego zachowania się na miejscu pobytu oraz zaleci odpowiednie wyposażenie apteczki podróżnej.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Posiadanie polisy turystyczne jest oczywiste i potrzebne przy każdej podróży, a szczególnie przy egzotycznych wypadach. Jest to ochrona, która daje pewność, że w razie nagłej choroby czy nieszczęśliwego zdarzenia wybrniemy z kłopotów bez większych problemów i ponoszenia gigantycznych kosztów.

- Na ubezpieczeniu turystycznym nie warto oszczędzać. Wypadki chodzą po ludziach, także w trakcie wakacji. W regionach różniących się od Polski dietą, klimatem oraz kulturą może przydarzyć wiele rzeczy m.in. popularne w Azji i Afryce bakteryjne zapalenie spojówek, kiedy to będzie konieczna wizyta u specjalisty. W tego rodzaju sytuacjach dobrze jest mieć ubezpieczenie, które pokryje koszty wizyty i ewentualnych lekarstw. Jeszcze przed wyjazdem zorientujmy się w cenach usług medycznych kraju, do którego się wybieramy. Pozwoli to na wybranie odpowiedniej sumy ubezpieczenia. Pomyślmy również o charakterze swojego wyjazdu i uwzględnijmy to w polisie – doradza Martyna Kucicka-Witek, ekspertka Nationale-Nederlanden.

Niestabilna sytuacja polityczna to jedno z podstawowych wyłączeń w ogólnych warunkach każdego ubezpieczenia. Dowiedz się, czy twój wymarzony kierunek nie znajduje się na liście UHRC (Ultra High Risk Countries) – krajów podwyższonego ryzyka. Pamiętaj, że choć nie każdy, większość ubezpieczycieli wyłącza ochronę w przypadku ataku terrorystycznego lub stanu wyjątkowego.

Higiena i profilaktyka w podróży

Dobrze skompletowana i przygotowana na wyjazd apteczka to podstawa. Zatrucie, biegunka, gorączka, to tylko kilka popularnych dolegliwości, które mogą Cię dopaść w trakcie podróżowania. Podręczna apteczka pomoże ci szybko zareagować w momencie małego skaleczenia, większej rany, a także uchroni cię przed dalszym rozprzestrzenianiem się bakterii w ciele.

Co więcej, w egzotycznych krajach czeka nas inna fauna, flora oraz żywność, a szczególnie higiena jej serwowania. Jedzenie typu street-food często przyrządzane jest i podawane bez przestrzegania należytych zasad sanitarnych, a woda sprzedawana w knajpach może pochodzić z pobliskiego, często nieprzebadanego źródła. Podróżując w rejonach tropikalnych istotne jest przestrzeganie zasad higieny i profilaktyki zdrowotnej m.in.:

  • nie jedz surowych dań,

  • pij wodę przegotowaną lub z dobrze zamkniętych butelek,

  • unikaj lokalnych potraw przygotowanych w złych warunkach sanitarno-higienicznych,

  • skórki owoców i warzyw myj przegotowaną wodą,

  • do mycia rąk używaj żeli, chusteczek antybakteryjnych,

  • podczas snu stosuj moskitiery.

Nie zapomnij także, że podróże, szczególnie te dalekie wiążą się z kontaktem z inną religią i kulturą, niekiedy bardzo odmienną od europejskiej. Zapoznaj się zwyczajami panującymi w danym kraju, dostosuj się do zasad i obyczajów tam panujących. Pamiętaj: to ty jesteś gościem! Łamiąc pewne zasady możemy urazić tubylczą ludność, lub – co gorsza- narazić się na konsekwencje karne związane z niepoprawnym zachowaniem.


data ostatniej modyfikacji: 2018-09-25 12:37:30
Komentarze
Ostatnie:
16.02.2019 15:01
Dodał(a): ~alabastra
Myślę, że przed każdym wyjazdem należy poczytać o niebezpieczeństwach i dmuchać na zimne. Jak byłam pierwszy raz w Wietnamie to było z biurem Rainbow, impreza zorganizowana, pilot dużo nam mówił. Gdy chciałam kupić wódkę z wężem na lotnisku na powrocie to zatrzymał mnie na szczęście, bo okazało się, że towaru takiego nie można wwozić do UE pod karą grzywny albo i jeszcze gorzej. Gdybym była sama wtedy to bym pewnie ten alkohol kupiła. Od tego czasu sprawdzam zawsze przed wyjazdem co można, a czego nie.

Nauka języka za granicą
boks_2015_uniwersalny.jpg
JPEdukacja_220_pytania.gif

Przegląd uczelni w Polsce
SGGW_BANER_220x300px_1.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura UTH 02
miniatura
 
Polityka Prywatności