Luksor. Świątynia królowej Hatszepsut

Rekonstrukcją świątyni Hatszepsut od 1961 r. zajmuje się Polska Misja Archeologiczna. Przypomina o tym duża tablica informacyjna umieszczona nad drzwiami prowadzącymi do pomieszczeń misji znajdujących się w obrębie świątyni.

Luksor z pewnością można określić mianem stolicy egipskiej turystyki. Zarówno w samym mieście jak i najbliższej okolicy znajdują się liczne pamiątki egipskiej cywilizacji, które co roku oglądają miliony turystów. Świątynia Amona w Karnaku, Dolina Królów, Muzeum Mumifikacji czy Świątynia Hatszepsut to luksorskie ikony starożytnej egipskiej kultury.

Najwspanialsza ze wspaniałych

U stóp stromej ściany skalnej Deir el Bahari (Teby) w XV w p.n.e.. Egipcjanie zbudowali dla Hatszepsut (faraona-kobiety) niezwykłą świątynię grobową. Budowlę tą zwano "Świątynią Milionów Lat" lub "Najwspanialszą ze wspaniałych". Jej projektantem był Senenmut, architekt, budowniczy i faworyt królowej Hatszepsut. Znaczna część świątyni została wykuta w skale i składa się ona z trzech, ułożonych kaskadowo tarasów. Łączą je ze sobą specjalne rampy zdobione niegdyś wiszącymi ogrodami i basenami. Drogę do najniższego tarasu, wyznaczały obeliski i posągi sfinksów. Wzdłuż rampy wiodącej na drugi taras zachowały się płaskorzeźby uważane za jedne z najpiękniejszych w Egipcie. Przedstawiają one wyprawę do kraju Punt (prawdopodobnie wybrzeże Erytrei lub Somali). Widać na nich sprowadzone stamtąd zwierzęta, okręty wyładowane skrzyniami i transport obelisku z Asuanu do Teb. Na drugim tarasie znajduje się niewielka świątynia Anubisa z kolorowymi płaskorzeźbami. Jest tu też wydrążona w skale kaplica Hathor, którą poprzedzają dwie sale hypostylowe. Zdobią je reliefy przedstawiające sceny z życia królowej.

Sukcesy polskich archeologów

Rekonstrukcją świątyni Hatszepsut od 1961 r. zajmuje się Polska Misja Archeologiczna. Przypomina o tym duża tablica informacyjna umieszczona nad drzwiami prowadzącymi do pomieszczeń misji znajdujących się w obrębie świątyni. Polską Misją Archeologiczną kierował początkowo profesor Kazimierz Michałowski, który był kierownikiem Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk i Stacji Archeologii Śródziemnomorskiej PAN w Kairze. Ten polski archeolog, egiptolog, historyk sztuki, członek PAN uważany jest za twórcę polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej. Pamięć o Kazimierzu Michałowskim i jego zasługach dla kultury Egiptu jest żywa w tym kraju do dziś. Dzięki pracy polskich archeologów świątynia Hatszepsut została udostępniona zwiedzającym w 2002 r.

Grobowce w sąsiedztwie Hetszepsut

Z tarasów świątyni Hatszepsut widać jeszcze pozostałości dwóch innych świątyń znajdujących się w dolinie Deir el-Bahari. To świątynie grobowe Mentuhotepa II, faraona z XI Dynastii oraz Totmesa III, bratanka i pasierba królowej Hatszepsut. Niestety, obiekty te są niedostępne dla turystów.



opublikowano: 2017-04-18
Komentarze
Polityka Prywatności