Południowo zachodnia Anglia

Region południowo zachodniej Anglii ciągnący się od archipelagu Isles of Scilly w Kornwalii, do Forest of Dean w Gloucestershire jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku na Wyspach zarówno wśród Brytyjczyków, jak też obcokrajowców. Przepiękne widoki znane są wszystkim z filmów nakręconych na podstawie powieści Jane Austin takich jak "Rozważna i Romantyczna" czy kryminałów z udziałem detektywa Poirot.

„Wszędzie można podziwiać spektakularne widoki, malownicze wioski z domami o krytych strzechą dachach, widowiskowe wybrzeże oraz wrzosowiska. Warto pokonać choć część ciągnącego się przez ponad 600 km nadmorskim wybrzeżem szlaku, odkrywając piaszczyste plaże, zachwycające klify, ustronne zatoczki. W głębi regionu, znajdują się również okazałe domy z malowniczymi ogrodami oraz ciekawe parki narodowe: Exmoor i Dartmoor” – mówi Piotr Hlawiczka z Brytyjskiej Centrali Turystyki VisitBritain.

 

Ale urok tego regionu nie ogranicza się tylko do bogactwa krajobrazów i natury, które doceniła nawet międzynarodowa organizacja UNESCO wpisując wybrzeże jurajskie Dorset oraz North Devon na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego. To właśnie tu można zobaczyć najbardziej znaną na świecie budowlę neolityczną - Stonehenge, rzymskie miasto Bath, czy najwyższą w Wielkiej Brytanii wieżę katedry w Salisbury, a także zwiedzić tętniący życiem Bristol.

 

Historia regionu

Region Południowo Zachodniej Anglii ze względu na swoje bogactwo naturalne oraz łagodny klimat był zamieszkiwany jeszcze w czasach prehistorycznych. Na obszarze tym można podziwiać pozostałości po działalności człowieka w czasie epoki lodowcowej odwiedzając jaskinie Kents Cavern w Torquay czy Gough’s Cave w Cheddar Gorge. Z kolei na nizinie Salisbury znajdujące się kamienne rowy czy okręgi zachwycają podróżnych z całego świata. To właśnie tu można znaleźć świadectwa obecności ludzkich osad zarówno z okresu neolitycznego jak też epoki żelaza i brązu. „Najbardziej spektakularną pamiątką pozostawioną w Południowo Zachodniej Anglii przez Rzymian jest malownicze miasteczko Bath z oryginalną budowlą publicznej łaźni. Również szosy, którymi często podróżujemy po tym regionie w dużej mierze powstały na bazie starożytnych dróg. Ruiny rzymskich zamków, willi, mozaik czy obozów wojskowych można zwiedzić w Kornwalii” – mówi Piotr Hlawiczka z VisitBritain. Chlubą Dorset jest amfiteatr na 10 000 osób przekształcony przez Rzymian z megalitycznych okręgów - Maumbury Rings. Z kolei plemiona saksońskie, które najechały Wyspy wyparły celtyckich mieszkańców na zachód m.in. do Kornwali, która do dziś pozostała celtyckim bastionem na terenie Anglii.

 

Stonehenge - Salisbury Plain

Najbardziej znany, prehistoryczny kamienny krąg uważany przez wszystkich za jeden z cudów świata oraz jedną z najbardziej zagadkowych budowli to Stonehange. Na nizinie Salisbury można obecnie podziwiać dość znaczące pozostałości po pradawnej budowli, która najprawdopodobniej została wzniesiona jako ostatnia spośród szeregu konstrukcji tego typu, które powstały między 3000 a 1600 r. p.n.e. W dalszym ciągu niewiele wiadomo na temat celu jakiemu służył kamienny krąg Stonehenge jak również inne tego typu obiekty. Z pewnością był to ważny punkt spotkań dla ówczesnych ludzi. Dziś będąc jednym z dzieł człowieka wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO dalej pełni tę funkcję, będąc jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w całej Wielkiej Brytanii.

 

Cotswolds Way

Region Południowo Zachodniej Anglii to obszar pełen kontrastów. Składają się na niego dwa Narodowe Parki, 14 wyróżnionych pod względem urody obszarów oraz 638 km zróżnicowanego wybrzeża - piaszczystych plaż, stromych klifów i małych zatoczek. „Jednym z bardzo popularnych szlaków turystycznych jest Cotswolds Way ciągnący się ponad 150 km między miasteczkiem Bath, a wioską Chipping Campden, gdzie od XV wieku odbywały się Brytyjskie Igrzyska Olimpijskie gromadzące w szczytowym momencie nawet 30 000 osób. Szlak można przemierzać pieszo, rowerem bądź konno podziwiając dolinę Severn, wzgórza Malvern czy lasy Dean, a także malownicze wioski zbudowane z kamienia oraz położone na wzgórzach forty z epoki żelaza” – mówi Piotr Hlawiczka. Ukoronowaniem szlaku jest znane miasteczko Bath słynące z wód uzdrowiskowych, wykorzystywanych już przez Rzymian, którzy zbudowali właśnie w tym miejscu publiczne łaźnie. Do dziś można podziwiać liczący ponad 2000 lat kompleks łaźni i świątyń jak również skorzystać z dobrodziejstw gorących wód uzdrowiskowych. W mieście znajduje się także zachwycający XV wieczny klasztor wybudowany na zlecenie Biskupa Oliver'a Kinga.

 

Kornwalia-Devon

Kornwalia i Devon to nie tylko miejsce o zapierających dech w piersiach krajobrazach, ale również region gdzie łatwo wczuć się w atmosferę towarzyszącą wszystkim legendom i opowieściom o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu. Ciągnące się kilometrami wrzosowiska są szczególnie zachwycające wczesną jesienią, gdy liliowe kwiaty wrzosu kwitną na ciągnących się aż po horyzont nizinach. To również tu piechurzy z całego świata mogą pokonywać ciągnący się ponad 350 km szlak (South-West Cosat Path) podziwiając zapierające dech w piersiach jurajskie wybrzeże, które kształtowało się przez 185 milionów lat.  Na ponad 400 plażach każdy znajdzie spokojne miejsce gdzie w ciszy będzie mógł posłuchać śpiewu ptaków i szumu morza, rozbijającego się o skały.

 

Kornwalia to również kraina znanych w całej Wielkiej Brytanii ogrodów, które ze względu na łagodny klimat zachwycają o każdej porze roku. Kwitnące magnolie, rododendrony, azalie

i kamelie tworzą niepowtarzalną symfonię barw i zapachów. Warto również odwiedzić zamek króla Artura w Tintagel, by zobaczyć jak legenda staje się rzeczywistością. Położona na niewielkiej wysepce forteca wznosząca się nad wybrzeżem Atlantyku to również miejsce gdzie zamieszkiwali celtyccy królowie. Jak podają ludowe opowieści jednym z nich był król Marek, mąż Izoldy i stryj Tristana. 

 

Turyści, którzy preferują aktywny wypoczynek znajdą tu wiele atrakcji. Warto wspiąć się na najwyższy szczyt Kornwalii - Brown Willy znajdujący się w Bodmin, lub przemierzyć 65 kilometrowy szlak przez wrzosowiska łączący dwa Parki Narodowe Dartmoor i Exmoor. Wielbiciele sportów wodnych przybywają tu by pożeglować wzdłuż wybrzeża zatrzymując się od czasu do czasu w przytulnych zatoczkach.

 

Wyspy Scilly

Składający się z ponad 100 wysepek archipelag znajduję się w niewielkiej odległości od wybrzeży Kornwalii. Jedynie pięć z nich jest obecnie zamieszkanych, choć pozostałości po dawnych kulturach świadczą, ze było to niegdyś bardzo zaludnione miejsce. Megalityczne grobowce, rzadko występujące ptactwo i roślinność zadecydowały o tym że wyspy Scilly zostały wyróżnione jako Obszar Wyjątkowego Bogactwa Przyrodniczego. Z kolei 27 wraków statków przyciąga tu pasjonatów starych okrętów i nurkowania.

 

Aktywny Wypoczynek

Południowo Zachodnią Anglię można zwiedzić na wiele sposobów, począwszy od jazdy samochodem, przez rowerowe wyprawy, żeglowanie wzdłuż wybrzeża, konną jazdę po piesze wędrówki. Miłośnicy jazdy na górskich rowerach powinni wybrać się do jednego z dwóch parków narodowych Dartmoor lub Exmoor. W Kornwalii znajduje się ciągnący się 11 km szlak - Camel Trail, który kończy się w przepięknie położonej wiosce rybackiej Padstow. Z kolei w Cotswolds lepiej wybrać się w mniej deszczowym okresie kiedy ciągnące się leśne drogi stają się przejezdne.

 

Region ten to również wymarzone miejsce dla zapalonych żeglarzy, nie tylko ze względu na cudowną scenerię, ale również doskonałe warunki do żeglowania, całe mnóstwo zatoczek gdzie można przycumować do brzegu oraz infrastrukturę w małych portowych miasteczkach. Entuzjastów tego sportu przyciąga nie tylko morze, ale również jeziora w Devon i Kornwalii niejednokrotnie równie wietrzne jak morze u wybrzeży Gloucestershire czy Wiltshire.

 

Popularnym sportem w Południowo Zachodniej Anglii są również spływy kajakowe. Gęsta sieć rzek i strumieni dostarcza wrażeń nie tylko kajakarzom amatorom, ale również tym bardziej zaawansowanym. Rzeka Dart w Devon od lat przyciąga licznych zapaleńców, którzy pragną zmierzyć się z żywiołem.

 

Praktyczne informacje

 

Informacja turystyczna

Przed wyjazdem warto zasięgnąć informacji na stronach

www.visitsouthwest.co.uk

www.visitbritain.com/pl

 

Dojazd

Dotrzeć do Południowo-Zachodniej Anglii z Polski można samolotem, co jest najszybszym, najłatwiejszym  a często również najtańszym sposobem. Najbliższe lotniska to Heathrow leżące na zachód od Londynu oraz Gatwick znajdujące się na południe od Londynu.

 

Można także dostać się do Anglii Południowej promem lub statkiem z Francji do Dover, Newhaven, Portsmouth, Poole lub Plymouth. Dogodnym sposobem, aczkolwiek zajmującym znacznie więcej czasu  jest podróż pociągiem lub autokarem.

 

 

Podróżowanie na miejscu

Najprościej poruszać się po regionie korzystając z dogodnych połączeń autobusowych. Czasami by zobaczyć ciekawe miejsca lepiej skorzystać z usług miejscowego biura turystycznego, które organizuje wycieczki do najważniejszych atrakcji w okolicy. Ci, którzy preferują podróżować indywidualnie mogą również wypożyczyć samochód lub liczyć na to, że „złapią okazję”.

 

Noclegi

Południowo-Zachodnia Anglia oferuje turystom bogatą ofertę noclegów począwszy od luksusowych hoteli znajdujących się w murach średniowiecznych zamków a skończywszy na polach namiotowych. Dozwolone jest rozbijanie namiotów „na dziko”, lecz jedynie w wyjątkowych okolicznościach. Niektóre z pensjonatów, Bed & Breakfast czy hoteli położone są w spektakularnej scenerii. Nocleg najłatwiej zarezerwować online (www.visitsouthwest.co.uk).

 

Kulinaria

Południowo-Zachodnia Anglia słynie z doskonałej kuchni, którą można się delektować we wszystkich miejscach począwszy od przydrożnej knajpy po ekskluzywne restauracje w drogich hotelach. Warto tu spróbować specjalności regionu czyli owoców morza, a w szczególności świeżego homara. Posiłek trzeba zakończyć przepysznym ciastkiem kremowym, w którego wypieku specjalizują się mieszkańcy Kornwalii.

 

Informacje

Dalsze informacje znajdują się na stronach http://www.visitbritain.com/pl  

 

 

 


Komentarze
Polityka Prywatności