Rower crossowy najlepszy dla sportowca

Jeśli Twoją ulubioną formą wypoczynku jest sport, wybierz rower crossowy, który znakomicie urozmaici Twój wolny czas. Moda na zdrowy tryb życia na dobre zawitała do Polski. Coraz chętniej uprawiamy sporty, biegamy i pływamy, a także wsiadamy na rower. Odpowiedni sprzęt to podstawa komfortu i satysfakcji z jazdy, dlatego tak ważny jest jego przemyślany wybór.

Crossowy znaczy wielofunkcyjny

Miłośnicy dwóch kółek coraz chętniej sięgają po rower crossowy. Ten model pojazdu sukces zawdzięcza przede wszystkim połączeniu funkcji roweru szosowego i górskiego. Jego konstrukcja została tak zaprojektowana, by użytkownik mógł utrzymać pionową pozycję, gwarantującą odciążenie kręgosłupa.

Z popularnych kolarzówek rower crossowy czerpie większe 28-calowe koła o wąskich oponach, które minimalizują opór w czasie jazdy. Jednak ich bieżnik jest na tyle wyraźny, by zapewnić bezpieczne poruszanie się także po nierównościach. Ułatwiają je także amortyzatory, których zastosowanie zbliża ten model do roweru górskiego.

- Trzeba jednak pamiętać, że w bardzo trudnym terenie, jak błoto, głęboki piach, czy górskie zbocza, rowery crossowe nie radzą sobie najlepiej ze względu na niewielki bieżnik opony, zastosowaną amortyzację i słabsze hamulce. - zaznacza Michał Putz z firmy Kellys Bike. - Polecam je więc głównie do podróży po w miarę utwardzonych szlakach.

Wybierz mądrze

Kupno dobrego roweru sportowego to wydatek rzędu 3000-4000 zł, ale na rynku znajdziesz także modele za 1300 zł. Ważne, by dobrać ich parametry do swoich potrzeb i niepotrzebnie nie przepłacać na komponenty, z których nie będzie się korzystać.

Poszczególne rowery crossowe różnią się między sobą m.in. wielkością ramy, a także możliwościami regulacji wysokości siodełka i kierownicy. Postaw więc na taki, który zagwarantuje Ci optymalne ułożenie ciała w trakcie jazdy.

W które komponenty warto zainwestować?

Na cenę crossa wpływa rodzaj hamulców, który został w nich użyty. W najlepszych zamontowano hydrauliczne, działające pewniej i bardziej odporne na urazy mechaniczne. W takie rozwiązanie warto zainwestować, gdy jeździsz często po terenie i w brzydką pogodę. Nie bez znaczenia są także amortyzatory, które - w zależności od modelu różnią się masą (najcięższe około 2,5 kg, najlżejsze nawet poniżej 1,5 kg) oraz rodzajem zastosowanych materiałów, co mocno wpływa na trwałość sprzętu. Droższe modele są również wyposażone w większą ilość regulacji, co pozwala na lepsze dopasowanie do użytkownika.

Wybierając rower crossowy dla siebie zwróć także uwagę na siodełko. W czasie jazdy sportowej na długich dystansach zalecane jest dość twarde i wąskie, bo zapewnia większą wygodę i nie obciera ud.

Gdy już zdecydujesz się na odpowiedni model, śmiało ruszaj na wycieczkę i ciesz się przyjemnie spędzonym czasem na dwóch kółkach.


data ostatniej modyfikacji: 2014-10-21 14:45:28
Komentarze
Ostatnie:
21.10.2014 22:51
Dodał(a): ~pozdrawiam
Ja mam 3 rowery: szosowy, crossowy i trekkingowy(na długie wyprawy). Sporo za nie dałem, ale pasja to pasja.
 
Polityka Prywatności