Podróże i rekreacja

tag
Czy chcielibyście spędzić noc w łożu z baldachimem, w średniowiecznej komnacie z kominkiem i pięknymi, stylowymi meblami? W Czechach znajdziecie wiele zamków i pałaców, które oferują turystom zakwaterowanie i niezwykłe atrakcje.
Na miłośników turystyki rowerowej czekają w Czechach tysiące oznaczonych tras rowerowych, o różnym poziomie trudności. Wiodą one najczęściej mniej uczęszczanymi drogami asfaltowymi oraz utwardzonymi polnymi i leśnymi ścieżkami.
W Czechach znajduje się mnóstwo miejsc idealnych na wspaniałą wycieczkę dla całej rodziny. Poniżej kilka propozycji, które na pewno spodobają się najmłodszym.
Największą atrakcją turystyczną leżącego w pobliżu polskiej granicy czeskiego miasta Dvůr Králové (ok 37 km od Kudowy- Zdroju) jest ogród zoologiczny z safari, w którym poczujemy się jak w Afryce.
Barok zdumiewa, fascynuje i inspiruje. Barokowy krajobraz jest unikatem Republiki Czeskiej, który co roku podziwiają turyści z całego świata. Barok jest też głównym tematem marketingowym na 2017 rok.
W Czechach możesz doświadczyć baroku wszystkimi zmysłami! Przeżyjesz mistyczną barokową mszę, skosztujesz tradycyjnych przysmaków czy posłuchasz barokowej muzyki. Organizatorzy zapraszają do udziału w barokowych festiwalach w Czechach.
Słynny praski bulwar nad Wełtawą, Rašínovo nábřeží, inauguruje letnią edycję tradycyjnych targów farmerskich. Na gości czekają przysmaki kuchni czeskiej, między innymi wyroby mleczne, tradycyjne ciastka i pieczywo, domowe hamburgery, a także warzywa, owoce, piwo i wino od lokalnych producentów, rękodzieło i pamiątki.
Ulokowana na południu Czech wieś Holašovice (153 km na południe od Pragi) należy do najpiękniejszych czeskich wiosek. W 1998 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wioska słynie z wyjątkowych budynków w stylu tak zwanego południowoczeskiego baroku wiejskiego, które powstały pod koniec XIX wieku.
Wiosną w Czechach odbywa się wiele imprez gastronomicznych, które gromadzą miłośników trunków oraz czeskiej i międzynarodowej kuchni. Na smakoszy czekają degustacje przysmaków regionalnych, wina i piwa z lokalnych browarów.
Malownicze miasta skalne w Czechach są idealnym miejscem na wiosenną wycieczkę. Do najbardziej znanych należą Czeski Raj, Skały Adrszpasko-Teplickie i Czeska Szwajcaria. Na turystów czekają tu ogromne wieże piaskowcowe, tajemnicze wąwozy, ruiny starych zamków i punkty widokowe, z których rozciągają się zapierające dech w piersiach krajobrazy.
Na stoku wzgórza Petřín rozciąga się najpiękniejszy ogród Pragi, barokowy Ogród Vrtbovski. Nazwę zawdzięcza swemu założycielowi, właścicielowi tutejszego pałacu i winnic, Janowi Josefowi z Vrtby. Powstał w latach 1715-1720 według projektu czeskiego architekta Františka Maxmiliana Kaňki. Rzeźby są dziełem Matyáša Bernarda Brauna, natomiast freski Wenus zostały wykonane przez Václava Vavřinca Rainera.
Czeskie Beskidy uruchomiły nową stronę internetową dla miłośników turystyki rowerowej www.beskydynakole.com. Znajdziemy tu opisy 40 szlaków o całkowitej długości 1627,6 km. Najkrótszy z nich mierzy 10,1 km, a najdłuższy, wiodący przez górskie szczyty, ma długość 94 km.
W roku 2016 najchętniej odwiedzanym czeskim zamkiem był zamek w Czeskim Krumlovie. W ubiegłym roku przybyło tu aż 426 tysięcy turystów. Drugie i trzecie miejsce zajęły kolejno pałace Lednice i Hluboka.
Świętom wielkanocnym w Czechach towarzyszy wiele zwyczajów i tradycji ludowych. Do najpopularniejszych należy tak zwana pomlazka w Poniedziałek Wielkanocny, czyli symboliczne smaganie dziewcząt i kobiet po nogach rózgami z gałązek wierzbowych, które ma podobno zapewnić młodość i zdrowie przez cały rok.
Czwarte pod względem wielkości uzdrowisko w Czechach i najpopularniejszy kurort na Morawach szykuje się do uroczystego otwarcia sezonu wiosenno-letniego. Luhačovice mogą poszczycić się ponad trzystuletnią tradycją leczniczą. Tutejszym bogactwem naturalnym są zimne źródła mineralne o wysokiej zawartości sodu, wapnia, magnezu i dwutlenku węgla. Są one wykorzystywane w leczeniu schorzeń układu oddechowego i pokarmowego, zaburzeń metabolizmu, a także chorób układu ruchu, serca i naczyń krwionośnych.
Liczba turystów odwiedzających Pragę nieustannie wzrasta. W roku 2016 do stolicy Czech przybyło 7,07 miliona gości, o 460 000 więcej w porównaniu z rokiem poprzednim.
Czeski Raj leży w pobliżu polskiej granicy (ok 60 km od Szklarskiej Poręby). W niewielu miejscach w Europie spotkamy tyle ciekawostek przyrodniczych i architektoniczych, jak w Czeskim Raju. Przed milionami lat w tym miejscu znajdowało się morze. Po jego ustąpieniu, na skutek działalności wulkanicznej oraz wiatru i wody powstały niezwykłe formy skalne, ściany i wieże piaskowcowe, idealne dla miłośników wspinaczek. Na zwiedzających czekają tu także romantyczne ruiny zamków i piękna architektura ludowa.
Tower Park Praha, nadajnik telewizyjny stojący w praskiej dzielnicy Žižkov jest nie tylko najwyższą budowlą w mieście, lecz także najwyższą platformą widokową w Czechach. Mierzy 216 metrów, zbudowany został w latach 1985 - 1992 według projektu architektów Václava Aulickiego i Jiřego Kozáka. Dzięki rozległej renowacji w roku 2012, obiekt wyróżnia się niezwykłym, nowoczesnym designem. Cała konstrukcja waży około 2 200 ton. Po wieży w górę i w dół pełznie 10 olbrzymich niemowlaków – rzeźb autorstwa Davida Černego.
Złota Pieczęć Piwna to największy w Czechach międzynarodowy festiwal piwa. W imprezie co roku biorą udział piwa z całych Czech, Europy czy też z Armenii i Japonii. Ze względu na rosnącą popularność i liczbę uczestników, organizatorzy zdecydowali się przenieść festiwal z Táboru do Czeskich Budziejowic, miejsca narodzin słynnego czeskiego piwa Budziejowicki Budvar.
Pierwsze wzmianki o zabawach zapustowych w Czechach pochodzą już ze średniowiecza, ale sam zwyczaj ma źródło w czasach pogańskich. Tradycje karnawałowe są głęboko zakorzenione w czeskiej kulturze. Słodkie pączki, przysmaki ze świnobicia i przede wszystkim barwne korowody w wioskach i miastach to nieodłączne elementy czeskiego karnawału.

Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności